Představujeme
Mercedes-Benz GLC 300 de Coupé (C254) – Více elegance
Petr Hanke 25.12.2023 02:44
Foto: Martin Sznapka
Stalo se standardem, že německé prémiové značky nabízejí vedle svých SUV modelů také jejich stylovější varianty s plynuleji klesající střechou. Právě tato verze s lakonickým označením Coupé obohatila nabídku druhé generace vozu Mercedes-Benz GLC.
Všechny automobilky naslouchají trhu a snaží se přijít s vozy, jež se trefí do vkusu jejich zákazníků. Relativně nedávno se ukázalo, že existuje skupina lidí, kteří chtějí automobil segmentu SUV, ale přitom se nehodlají smířit s tím, aby byli vnímáni příliš usedle. Proto pro ně výrobci automobilů připravili vozy označované jako SUV-kupé. Pro automobilky je to zajímavý segment, protože za výrobně shodný vůz si zásluhou jeho větší atraktivity mohou účtovat více. A to i přesto, že z čistě praktického pohledu tyto vozy poskytují obvykle horší přístup na zadní sedadla a menší objem zavazadlového prostoru při využití až po střechu.
Foto: Martin Sznapka
Nová generace Coupé varianty postavené na základě poslední generace třídy GLC (viz AR 1/’23) svým stylem a provedením navazuje na svého předchůdce, jenž byl na trhu od roku 2016. Po technické stránce jde ale o zbrusu nový vůz využívající veškerou techniku svého praktičtějšího sourozence, jenž měl premiéru v polovině loňského roku. Oba modely sdílejí rozvor náprav 2888 mm a celkovou šířku 1890 mm, Coupé je ale o 48 mm delší a o 25 mm nižší, což mu dodává celkově sportovnější proporce. Zatímco přídě obou variant jsou shodné, jemněji a zaobleněji pojatá záď s šikmou výklopnou stěnou verzi Coupé opticky odlehčuje. Na druhou stranu v plug-in hybridním provedení s akumulátorem pod podlahou zavazadlového prostoru nabízí objem prostoru pro náklad jen 390 l namísto 470 l u verze GLC SUV.
Dynamičtější charakter varianty Coupé se projevuje nejen navenek, ale také standardně dodávaným sportovním podvozkem. Na přání jej lze nahradit vzduchovým odpružením Airmatic, jehož součástí jsou i aktivní tlumiče. Plug-in hybridní provedení s těžkými akumulátory disponují standardně systémem vzduchového odpružení zadní nápravy, jehož součástí je i funkce udržování stálé světlé výšky. Podvozek může dále doplnit řízení zadních kol, které je sladěné se standardně dodávaným řízením předních kol s proměnným převodem.
Foto: Martin Sznapka
Palubní deska a její uspořádání s dvojicí oddělených displejů (před řidičem 12,3“ a centrální 11,9“) odpovídá výchozímu GLC SUV. V případě varianty AMG Line je však její horní část potažená umělou kůží podobnou svým zrnem kůži Nappa. Důležitější než to je ale použití nejnovější verze palubního systému MBUX, jenž zaujme velmi snadnou a logickou obsluhou funkcí infotainmentu a navigace. Systém je logicky rozčleněn s možností rychlých přístupů do některých menu.
Modely GLC Coupé přicházejí se stejnou nabídkou motorů jako výchozí SUV. K dispozici je sedm položek, z nichž všechny verze mají jako hlavní zdroj síly přeplňovaný čtyřválec, doplněný nějakou formou elektrifikace. Dvojice zážehových a vznětových verzí spolupracuje se 48V systémem s integrovaným startér-generátorem. Trojice modelů je však vybavena plug-in hybridním systémem – dva z nich využívají zážehový motor a jeden vznětový. Právě variantu GLC 300 de Coupé jsme vyzkoušeli v praxi. Zásadní vlastností hybridního systému je jeho spojení s neobvykle velkým akumulátorem, jenž pojme 31,2 kWh energie. Díky tomu se dojezd na jedno nabití může protáhnout i na více než 100 km.
Foto: Martin Sznapka
Než se akumulátor vybije, můžete si zvolit, zda využijete pouze elektrický pohon, hybridní nebo zvolíte udržování jeho nabití. Dynamika vozu v čistě elektrickém režimu je vhodně naladěna pro městský provoz a i když lze na elektřinu jet rychlostí až 140 km/h, nejsou to ideální podmínky z pohledu efektivity ani dynamiky. V hybridním režimu celý systém, když má nabitý akumulátor, pracuje jemně a efektivně, nicméně vypínání a zapínání hlučnějšího vznětového motoru vnímáte více, než je v hybridních vozech, většinou disponujících zážehovými jednotkami, obvyklé. Silnou stránkou použité kombinace je ale spotřeba paliva, jež se s vyloučením dodávky energie z akumulátoru pohybuje pod hranicí 6 l/100 km.
Vznětový motor své přednosti z pohledu spotřeby paliva přirozeně ukáže při delších cestách. Právě ty jsou v tomto voze mimořádně příjemné, protože na jeho palubě panuje klidná atmosféra, hluk pohonné jednotky ustoupí do pozadí a GLC Coupé hltá kilometry jako správný zástupce své značky. Suverénní je především stabilita a absence vibrací.
Foto: Martin Sznapka
Mercedes-Benz přistupuje zajímavě k cenové politice třídy GLC Coupé. Ta je ve srovnatelných verzích téměř o 150 tisíc korun dražší než standardní GLC – to je ale obvyklá diference. Zajímavější ale je, že plug-in hybridní verze je oproti standardní vznětové 300 d dražší jen o přibližně 80 tisíc korun. Na druhou stranu zážehový plug-in hybrid 300 e je levnější asi o 40 tisíc korun. Vzhledem k celkové cenové úrovni jsou tyto rozdíly v podstatě zanedbatelné, takže zákazníci mohou vybírat bez ohledu na ceny pouze podle jejich způsobu používání.
Technické údaje
Motor
Plug-in hybridní soustava; kapalinou chlazený řadový vznětový čtyřválec přeplňovaný dvěma turbodmychadly, uložený vpředu podélně, přímé vstřikování paliva, stop/start, EU6; DOHC 4V, 145 kW (197 k)/3600 min-1 a 440 N.m/1800–2800 min-1; elektromotor integrovaný v převodovce, 100 kW (136 k) a 440 N.m; akumulátor 31,2 kWh; celkový výkon 245 kW/335 k a točivý moment 750 N.m.
Foto: Martin Sznapka
Převodné ústrojí
Samočinná devítistupňová převodovka 9G-Tronic s kapalinovým měničem momentu (5,35–3,24–2,25–1,64–1,21–1,00–0,87–0,72–0,60–Z 4,80). Pohon všech kol 4Matic.
Podvozek
Platforma MRA 2, samonosná karoserie s pomocnými rámy; vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (alternativně vzduchové odpružení s aktivními tlumiči); kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/BA/ESP; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem (alternativně řízení zadních kol až o 4,5º); kola z lehkých slitin od 8,0J x 18, pneumatiky od 235/60 R 18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2888 mm, rozchod kol 1622/1615 mm; d/š/v 4764/1890/ /1615 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 390–1335 l; obrysový průměr otáčení 11,8 m (10,9 m s řízením zadních kol); objem palivové nádrže 62 l; hmotnost pohotovostní/celková 2345/2875 kg, hmotnost brzděného přívěsu 2000 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 219 (EV:140) km/h, zrychlení 0–100 km/h 6,4 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 0,5–0,4 l/100 km a 22,7–20,3 kWh/100 km; emise CO2 13–11 g/km, EV dojezd 113–130 km.
Cena 1 963 322 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)