Představujeme
Mercedes-benz FleetBoard – Pod drobnohledem
Milan Olšanský 09.01.2012 10:49
Představujeme
Bez spojení není velení – to je stará pravda a znají ji nejenom ve speciálních složkách. Telematika, shromažďování a předávání informací je zkrátka to, co výrazným způsobem ovlivňuje lidské chování. Proč toho tedy nevyužít v silniční dopravě.
Není žádným tajemstvím, že téměř každá automobilka vyvíjí určitou verzi svého komunikačního systému. Nabídnout zákazníkům možnost nahlédnout do chování řidičů, jejich zaměstnanců, je dnes stejně běžné, jako elektronické asistenčních systémy. Avšak u Mercedesu šli ještě dále, ostatně jako skoro vždy, když Stuttgartská společnost představuje novinky. U nového tahače Actros je totiž jejich verze telematického systému zvaná FleetBoard ve standardním provedení vozidla. Za on board zařízení TííRec nezaplatíte ani o euro více. Zkrátka máte jej v kabině „od narození“ a je tedy dobré se s ním naučit žít.
FleetBoard inside
V minulém čísle časopisu Trucker jsem sliboval, že vám řeknu něco více o FleetBoardu. Kartičku systému jsem totiž vyfasoval společně s klíčky (a ty také stojí za samostatnou kapitolu) a musel ji zkrátka zasadit do již zmíněného hardvéru usazeného pěkně v dosahu ruky. Něco o FleetBoardu samozřejmě již víme, takže nepřekvapí, že se chlapci od Mercedesu vytasili s informací o večerním vyhodnocení jízdy. Nic na tom, že jsem během dne vystřídal tři různé silniční soupravy, ba právě naopak FleetBoard je systém pro správu vozového parku – tak go ahead! Vlastně je třeba ještě říci několik podrobností. Tak za prvé, podle dlouhodobé analýzy zkušeností nástroj FleetBoard dokáže ovlivnit až neuvěřitelných 80 % provozních nákladů! Speciálně s novým systémem FleetBoard inside lze ovlivnit spotřebu paliva a tím také emise CO2, administrativní poplatky, servisní interval (lze jej prodloužit až na 30 000 km) a tím také servisní náklady a samozřejmě čas prostojů.
Nový FleetBoard systém dovoluje sledovat a vyhodnocovat celou řadu informací, které lze rozdělit do tří skupin: Vehicle Management, Time Management a Logistic Management (k tomu je ovšem potřeba dokoupit ještě další zařízení, jako je například přenosný DispoPilot.mobile). Podle výrobce lze v jednotlivých skupinách během jednoho roku na jednom vozidle ušetřit 38 %, 19 % resp. 43 % nákladů. To jsou všechno obrovská čísla. Je tedy zřejmé, že Mercedes musel udělat něco pro tzv. promoci celé záležitosti. A té se zhostil tak, že posunul cenu hardvéru do standardního provedení tahače, nastavil jiné průběžné platby za využití celého systému a nabídl novým zákazníkům vyzkoušet si celý FleetBoard během čtyř měsíců zdarma. Poté se zákazník musí rozhodnout jakou cestou se dá. Jestli zvolí aktivaci systému FleetBoard bez nebo v rámci servisní smlouvy, nebo zda do něj nepůjde vůbec. Pokud jej bude chtít využít, zaplatí jednorázový poplatek cca 800 Eur a při smlouvě na 4 roky každý měsíc 59 Eur pravidelných poplatků. V porovnání se současnou službu FleetBoard classic nabízí nová varianta FleetBoard inside potenciální úsporu při jeho aktivaci od 30 % do 50 %.
FleetBoard Eco Support
Pokud se však zákazník rozhodne systém FleetBoard nevyužít, zůstane mu samozřejmě hardvér TííRec, který nabízí bezplatnou funkci FleetBoard Eco Support. Ta dokáže posoudit jízdní styl řidiče a vyhodnotit celou řadu znaků jízdy, která vede k jednoduchému oznámkování. Celková známka Driving Style od 1 do 10 bodů potom znamená vysvědčení řidiče podle něj velmi jednoduše majitel či dispečer dopravní společnosti vidí, na jaké úrovni jeho zaměstnanci jsou. 1 až 4 body znamenají doslovnou katastrofu – ti co by dosáhli takového ohodnocení by vlastně vůbec neměli být na silnici vpuštěni a je otázkou, zda by měli vůbec mít řidičské oprávnění. Až do hranice 8 bodů je to pořád na pováženou, jestli vůbec řidič je schopen svému zaměstnavateli přinést nějakou přidanou hodnotu. Ten, kdo dosáhne 9 bodů a více může být považován za vhodného kandidáta na profesi řidiče kamionu. Od hranice 9,5 bodů se pohybují opravdoví profesionálové, kteří mají řízení nákladních souprav za svoje primární zaměstnání. No a 10 dosahují nejlepší z nich. FleetBoard Eco Support zaznamená jednak technické hodnoty vozidel, průměrnou hmotnost vozidel, průměrnou rychlost, průměrnou spotřebu celkovou, průměrnou spotřebu při jízdě. FleetBoard vyhodnocuje celou řadu informací jako je práce s pedálem akcelerátoru, sílu a styl brzdění, použití provozní brzdy a podpůrných brzdových systémů, zhodnotí dobu prostojů vozidla a vydá obsažný protokol.
Jízdní styl
V něm je možné nalézt celou řadu grafů, které na první pohled odhalí, zda se řidič chová odpovědně a spořivě. Například síla sešlápnutí brzdového pedálu je rozdělena do čtyř hodnot. Záznam v prvních dvou z nich znamená, že řidič musel mít nějaký extra důvod (no jasně, vzpomeňme si na můj první kruhový objezd v Mnichově – také to tam bylo!). Zrovna tak je graficky zpracováno, který stupeň systému motorové brzdy a vodního retardéru řidič nejčastěji využívá. FleetBoard Eco Support vyhodnotí vzdálenost, během níž řidič brzdil, používal retardér a motorovou brzdu, vyhodnotí topografický profil trati a vydá konečné hodnocení. Jak jsem tedy dopadl? Na trati mezi Mnichovem – Stegenem/Inningem – Memmingenem a Ulmem o celkové vzdálenosti 211 km jsem vystřídal tři silniční soupravy s průměrnou hmotností 37 t, dosáhl průměrné rychlosti 61 km/h a průměrné spotřeby 31,7 l/100 km při stupni obtížnosti 5,4. Můj Driving Style byl ohodnocen známkou 9,3 – no, alespoň takto. V každém případě bylo účelné dozvědět se něco sám o sobě.