Představujeme
Mercedes-Benz Actros – Zcela nový
Ondřej Horský 19.11.2011 14:22
Představujeme
Daimler Trucks, největší světový výrobce užitkových vozidel, uvedl globálně orientovanou řadu těžkých typů, a to zcela nový Mercedes-Benz Actros…
V tomto případě rozhodně nejde o obvyklou, byť i rozsáhlejší inovaci či modernizaci. Zcela nový je totiž jak rám vozu a jeho podvozek, tak budka řidiče; ale zejména celý hnací řetězec s motorem a typová struktura nové řady včetně přesahu do sortimentu Axor. Zatím se představily typy pro dálkovou silniční dopravu; verze distribuční, pro stavebnictví a další budou brzy následovat. Tvůrci nového Actrosu usilovali o co největší přiblížení se dokonalosti ve všech směrech; od designu a aerodynamiky přes zajištění pohody pro posádku, jízdní vlastnosti a zejména provozní parametry s optimalizací účinnosti a plněním emisních limitů EU6.
Dosavadní velmi úspěšná řada Actros (zůstane na montážních linkách s postupným útlumem do 1. ledna 2014) byla ve výrobě v několika generacích šestnáct let a do světa vyjelo více než 700 tisíc těchto automobilů. Daimler Trucks zvažuje s pravděpodobnou výrobou v tureckém montážním závodě Aksaray ponechání v nabídce pro méně náročné trhy; dodává také její díly dalším partnerům (nákladní vozy Isuzu a finské Sisu). Rám získal díky větší rozteči podélníků 834 mm (dříve 744 mm) a využití specifikovaného materiálu větší tuhost. Tužší je také kovaná tuhá přední náprava; její odpružení je volitelné ve třech variantách, s jednolistovými nebo vícelistovými pery, resp. se vzduchovými měchy. Zajímavostí je úspora hmotnosti použitím upevňovacích prvků kovaných z lehké slitiny. Hnací zadní náprava HL6 má sice stejný vzhled a hypoidní soukolí jako ta původní, ale odlišné ustavení, odpružení i větší zdvihy vzduchotlakového pérování se čtyřmi symetricky uloženými měchy.
Se základní výškou rámu se dodávají ocelová kola s pneumatikami 315/70 R 22,5. Pět variant převodu zadní nápravy je v rozsahu 2,533 až 3,077; standardních 2,611 (dosud 2,846) znamená při rychlosti 85 km/h na nejvyšší převodový stupeň otáčky motoru 1260 min‑1 místo dosavadních 1370 min‑1 (úspora paliva). Snížené typy lowdeck mohou mít pneumatiky 295/55 R 22,5; pět variant stálého převodu je v rozsahu 2,227 až 2,733. Podvozek díky těmto úpravám a nové geometrii nabyl významně větší stability a snazší ovladatelnosti (upravené řízení má strmější převod); aplikací nové generace řídicí elektroniky pak také větší stability celé soupravy. Tahače se dodávají se čtyřmi rozvory náprav, a to 3550, 3700, 3850 a 4000 mm. Brzdy jsou standardně kotoučové s vnitřním chlazením na všech kolech; soustava využívá elektronické systémy ABS, ABA a ESP. Je vázána také na sledování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly a samočinnou reakci na pevnou překážku, nechybí aktivace varovné funkce směrových svítilen při intenzivním brzdění.
Mezi bezpečnostními prvky je standardně kontrola jízdy v pruhu s výstražným signálem, ale i zobrazení tlaku v pneumatikách (včetně obutí návěsu) se signalizací poklesu pod stanovený limit. Jiný rám a instalace výfukové soustavy EU6 přinesla nutnost změny tvaru a umístění nádrží paliva a AdBlue. Vozidla mohou mít nádrže paliva na 260 až 1300 litrů; plastovou nádrž AdBlue (nyní uloženou vlevo stejně jako hlavní nádrž paliva) lze volit o objemu 60 nebo 75 litrů. V nabídce je také kombinovaná nádrž pro obě kapaliny oddělené přepážkou. Velké změny přinášejí budky řidiče. Od základu nové, s lehčí nosnou strukturou (o 50 kilogramů zásluhou výlisků z tenčího plechu z pevnostní oceli) a kompletně galvanizované. Jsou k dispozici ve dvou formátech. Větší, využívající celou legislativní šířku 2500 mm, respektive menší v šířce jen 2300 mm, která zjevně brzy poslouží pro lehčí typy odpovídající dnešní řadě Axor.
Budka je zvenku podstatně elegantnější! Volit lze vnitřní úpravu s rovnou podlahou, anebo u budek ustavených níže s tunelem nad motorem. Obě tváře budek posunuly vzhled Actrosu blíže ostatní koncernové produkci včetně osobních automobilů. A to nejen zdůrazněním trojcípé hvězdy, která má u luxusních modelů dokonce spolu s obrysem celého vstupního otvoru vzduchu vnitřní osvětlení ze soustavy bílých LED! Laik by také nový vzhled masky a zástavbu efektních příčných lišt považoval za čistě estetickou záležitost. Funkce těchto prvků je však především technická. Motor EU6 s technologií EGR vyžaduje podstatně účinnější chlazení, proto jsou lišty hodně zvětšeného příďového otvoru formovány jako spoilery, usměrňující proudění požadovaným směrem pro zvýšení chladicího účinku. Bi-xenonové světlomety s integrovanou denní funkcí jsou začleněny do prostoru nad nárazníkem a jejich tvar sleduje základní linie celku. Zcela nový je motor OM 471 BlueEfficiency Power, který se představil dříve než Actros (viz AR 7/’11).
Klasický kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový řadový šestiválec 12,8 l (ø 132 x 156 mm) se čtyřventilovým rozvodem DOHC a vstřikováním paliva X‑Pulse common rail je pro dosažení emisních limitů EU6 vybaven jak systémem SCR, tak EGR. Dodává se ve čtyřech výkonových variantách 310/330/350/375 kW, vždy při 1800 min‑1, tedy 421/449/ 476/510 k podle programu řídicí jednotky; vrcholy točivých momentů pak činí 2100/2200/ 2300/2500 N.m v rozsahu otáček 1100–1500 min‑1. Třetí verze je nabízena jen v úpravě EU6; ostatní také podle EU5, resp. EEV. Motory EU6 mají nižší spotřebu paliva o pět až sedm procent, ale i podstatné prodloužení servisních intervalů motoru na 150 000 km, výměny odlučovače pevných částic na 450 000 km a čističe vstupního vzduchu na 300 000 kilometrů. K dispozici je výhradně plně samočinná dvanáctistupňová převodovka Powershift typu G211 nebo G281 (liší se hlavně dimenzováním podle točivého momentu).
Proti předchozím vyniká rychlejším řazením, optimalizovaným odstupňováním a funkcí EcoRoll, samočinným zařazením neutrálu po ubrání plynu na nejvyšší stupeň (byť legislativa většiny evropských zemí nedovoluje jízdu s těžkým užitkovým vozidlem bez zařazeného převodového stupně). Manévrovací plíživý modus převodovky zase dovoluje velmi pomalou jízdu bez dotyku plynového pedálu, takže řidič může mít nohu připravenu na brzdovém pedálu. Software převodovky lze volit ve třech verzích Standard, Power (pro soupravy do 120 tun) a Economy (vyřazuje kickdown, trvale je aktivován EcoRoll, omezovač nastaven na 85 km/h). Nový Actros tedy vyjíždí do světa. Jeho vývoj trval pět let a zahrnoval mimo jiné více než 2600 hodin v aerodynamickém tunelu a 20 milionů kilometrů, které prototypy a vozidla z předvýrobní série absolvovaly v reálném provozu u vybraných dopravců.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)