Představujeme
Mercedes-Benz Actros - Třetí generace
Branko Remek 24.07.2008 00:00
Po těžkém nákladním automobilu Mercedes-Benz SK (Schwere Klasse), držiteli titulu Truck of The Year 1990, nastoupil v roce 1996 na pomyslný trůn Actros, laureát titulu pro rok 1997. Nadčasová konstrukce, rozsáhlé použití elektroniky v systémech Telligent a vysoká míra bezpečnosti i komfortu si získaly značnou oblibu zákazníků z celého světa. Titul Truck of the Year 2004 dobyla druhá generace Actrosu s výraznou modernizací, především designu. Na evropském kolbišti však pro ni představují kvalitní konkurenci DAF XF, IVECO Stralis, MAN TGA, Renault Magnum, Scania série R a Volvo řady FH, ale přidal se k nim i mladší bratr Axor z dynastie Mercedes-Benz.
Původně měl být jednodušší a levnější alternativou těžkého Actrosu, s manuální převodovkou a menším podílem elektronických systémů, neboť standardní automatizované
šestnáctistupňové převodovky z Actrosu s elektropneumatickým řazením EPS Telligent byly pro Axor jen za příplatek. Mercedes-Benz v roce 2007 ovšem představil Axor s automatizovanou dvanáctistupňovou převodovkou PowerShift, proti důstojně pomalému řazení Telligent podstatně rychlejší. Zřejmě to byla příprava na další modernizaci řady Actros, jeho třetí generaci.
Nový Actros tak nahrazuje po šesti letech svého předchůdce, zatím jen na silnici, ale koncem roku dojde i na těžké typy off road. Zlepšovat a zdokonalovat zdařilou a úspěšnou konstrukci je vždy nesmírně obtížné, značný důraz se tedy klade na vnější styling. Záměrem designerů ze Sindelfingenu, pod vedením Martina Greidela, bylo dát novému vozu mladistvý, optimistický a odlehčený vzhled, což je patrné zejména na charakteristicky lomených a odstupňovaných obloucích čelní masky, nárazníku se spoilerem, zpětných zrcátkách a dělené sluneční cloně, naznačující veselé obočí. Vhodně jsou zakomponovány i výkonné a poměrně malé bi‑xenonové světlomety (za příplatek). I v noci je nový design zcela nepřehlédnutelný, protože ve výbavě Top je velká třícípá hvězda Mercedes-Benz prosvětlena diodami (LED). Prostorná budka má jak v základním, tak i v provedení MegaSpace nový vzhled, byť všechny výlisky její nosné struktury jsou shodné s původním provedením, takže v tomto smyslu jde jen o tzv. facelifting.
Husarský kousek se povedl konstruktérům i designerům také uvnitř budky, v kabině. Po pohodlném nastoupení a usazení v novém velmi dobře tvarovaném sedadle máte pocit, že je vše sice nové, ale přitom již důvěrně známé. Jednoduché intuitivní ovládání plně automatizované převodovky PowerShift 2 je voličem na područce sedadla. Ergonomie pracoviště řidiče je pro vozy této značky typická, vše je přesně tam, kde má být. Nové jsou jen materiály, barvy a panel přístrojů. Mimochodem palubní diagnostika nyní průběžně sleduje i stav nabití akumulátorů a rezervu jejich výkonu pro spouštění. Servisní interval je podle způsobu provozu 80 až 120 tisíc km. Vedle nových sedadel je nové i polohovatelné lůžko s lamelovým roštem, kde horní lze ustavit do vodorovné polohy, i když je vůz ve sklonu. Vybavení kabiny je ve třech stupních Basic, Classic a Top. Úklid usnadňuje ofukovací tryska (vzduchová pistole), jejíž přípojka uvnitř kabiny je ve standardní výbavě.
Řazení standardních dvanáctistupňových převodovek PowerShift 2 je asi o 30 % rychlejší než známé řazení Telligent převodovek šestnáctistupňových, které nadále zůstávají alternativní nabídkou pro určité druhy provozu. Snížení počtu potřebných rychlostních stupňů odpovídá optimálnímu sladění upravených motorů Mercedes-Benz OM 501 LA V6 s výkony 235 kW až 350 kW a OM 502 LA V8 s výkony 375 kW až 440 kW (tedy 600 k) a odstupňování převodů. Motory BlueTec plní exhalace EU5 (platné od 2009) s technologií SCR, tj. se vstřikováním AdBlue do výfukového potrubí, a jejich měrná spotřeba je o 3 % nižší než u verzí EU3 bez SCR.
Konstrukční novinkou je samočinně dvoustupňově regulovatelný výkon čerpadla chlazení motoru, snižující spotřebu až o 1 %. Pokud je vůz vybaven motorem na alternativní palivo, na bionaftu, tj. směsné palivo s vysokým (nad 10 %) podílem paliva rostlinného původu, je také vybaven hlavní nadrží na motorové palivo a oddělenou malou nádrží na standardní naftu pro nezávislé vytápění kabiny. Důvodem je negativní vliv trvalého používání bionafty na životnost hořáku topení. Standardní nebo příplatkové elektronické systémy aktivní bezpečnosti tvoří brzdový asistent Brake Assist nebo Active Brake Assist, kontrola jízdy v pruhu Lane Assist, systém směrové stability a ochrany proti převrácení Roll and Stability Control a další podpůrné systémy. Příplatková jsou např. čidla světla a deště ovládající vnější osvětlení vozu a aktivující stírací soupravu čelního skla. Zřejmou snahou je odlehčení psychického zatížení řidiče tak, aby se mohl plně věnovat řešení okamžité provozní situace na silnici.
Těžkých nákladních automobilů a tahačů Mercedes-Benz řady Actros již bylo vyrobeno přes půl milionu, a tak není divu, že výrobce získal dostatečné zkušenosti s výrobou i provozem a může uživateli dát plnou záruku na celé ústrojí pohonu, motorem počínaje a hnací nápravou konče, na 36 měsíců a 450 tisíc km. Skutečná životnost je však z praxe nejméně trojnásobná až čtyřnásobná. Pro chladné počtáře přichází Mercedes-Benz s velmi zajímavou nabídkou verzí Economy pro tahače návěsů i podvozky pro užitkové nástavby. U tahačů jde např. o nové odlehčené kompaktní návěsové sedlo a přídavný retarder Voith. Actros třetí generace bezpochyby vstoupí do historie vývoje užitkových automobilů. Jako první nákladní automobil na světě je sériově vybaven plně automatizovanou převodovkou s voličem a dvoupedálovým ovládáním bez pedálu spojky.
Zdroj: Automobil 05/08
Autor: Branko Remek
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)