Představujeme
KOMUNÁLNÍ VOZIDLA – KOMUNÁLNÍ ŘEŠENÍ
Otto Langmaier 05.04.2019 05:17
Technika
Testovací jízdy s vozy v kombinaci s nástavbami různých značek připravila v prostorech svého jihlavského střediska značka Scania. Zájemci mohli posoudit v provozu jízdní a pracovní vlastnosti souprav. Nechyběly teoretické informace od zástupců pořadatele a nástavbářských“ společností.
Za opravdový unikát bylo možné označit vozidlo Scania P250 B 4x2 ve spojení se zametací nástavbou BUCHER CityFant 6000 H určené pro Chebské technické služby CHETES. Ztělesňuje inovativní spojení automatizované převodovky Scania Opticruise s hydrostatickým pohonem nástavby. Novinkou na českém trhu je Scania L320 B 6x2/4 s nejnižší kabinou řady L určenou pro městský provoz. Vůz byl představen s nástavbou s lineárním stlačováním RosRoca Olympus. Majitelem jsou Technické služby města Blatné. Obě nástavby dodala firma HANES.
V demo verzi se Scanií P370 byla k dispozici nástavba SYKO 5H z jičínských dílen firmy
KOBIT. Rotopres M-U-T od společnosti K-tech v majetku Služeb města Jihlava se předvedl na „offroadovém“ podvozku Scania G410 6x6. Stejný dodavatel osadil pro AVE Benátky multifunkčním zařízením – hydraulickým jeřábem Palfinger s nástavbou s lineárním stlačováním SEMAT – vůz Scania G360 B 6x2/4. Fornal ukázal hákový nosič kontejnerů na Scanii P450 B 6x4 pro akciovou společnost SUEZ. Nabídka byla, jak vidno z drobného výčtu, velmi pestrá.
Popelářský speciál
S dnešními nákladními automobily se může rozjet prakticky kdokoliv, kdo umí řídit alespoň osobní auto. Jejich ovládání není díky mnoha elektronickým asistenčním systémům a automatickým či automatizovaným převodovkám nijak složité. Jen řízení má pomalejší převod a mezi mezními polohami více otáček volantu.
Myslet je potřeba také na to, že je nákladní auto široké, vysoké a dlouhé. To se projevuje zejména při zatáčení. V případě popelářských aut je však potřeba myslet také na to, že i samotná nástavba na manipulaci s popelnicemi docela dost přesahuje. Chce to trochu cviku a při jízdě na to nezapomínat. Vystoupáte-li po několika schůdcích do kabiny Scania, překvapí vás její vybavenost a komfort. Pro pohodu řidiče nechybí třeba klimatizace, tempomat, ale ani vyhřívaná sedadla.
Převodovka má i tzv. manévrovací režim, díky němuž je možné s autem popojíždět velmi citlivě. Navíc je tu také schopnost aktivovat automaticky neutrál, což se při popojíždění ve městě se zastavováním každých pár metrů hodí. Pokud řidič zapne pomocné čerpadlo pro práci s nástavbou, neutrál se zvolí automaticky (jinak by se popelnice nedaly nakládat), po opětovném šlápnutí na plynový pedál bude opět zcela automaticky zařazena rychlost pro jízdu vpřed.
Stupačky u tzv. „popelářské“ nástavby jsou výklopné a jakmile je alespoň jedna sklopena, automaticky se aktivuje omezovač rychlosti a popelářské auto pak kvůli bezpečnosti těch, kteří na stupačkách při jízdě stojí, nepojede víc než 30 km/h. Nejde pak zařadit ani zpátečka, takže popeláři musejí dolů.
Samotná operace s mechanismem nakládání popelnic není složitá. Je potřeba ho jen z kabiny aktivovat a pak k tomu stačí jen přivézt popelnici a nasadit ji do “vidliček”. Vše se ovládá jednou jedinou pákou. Pohyby od sebe nebo k sobě se popelnice zvedá, a opět pokládá. Vlastně na tom není vůbec nic těžkého.
Řada možností
Popelářská auta se vyrábějí vždy na konkrétní přání zákazníka. Je potřeba vzít do úvahy velkou spoustu věcí od toho, kde se bude auto pohybovat, přes to, kolik by asi tak mělo vozit odpadků (zejména hmotnost), ale i co nakonec bude vozit, protože jiné nástavby je potřeba použít na plast, jiné na klasický komunální odpad a zase jiné třeba na popel.
Stejně jako se dá postavit popelářské auto na různých podvozcích s různou výškou kabiny, tak se dá různě modifikovat i samotná nástavba. V České republice ji nabízí několik firem a prodejce nových vozů s nimi dokáže poradit.
Převzato z časopisu