Představujeme
Kobit - Jičínský veletrh 2011
Jan Neuman 07.11.2011 13:51
Představujeme
Jičínský veletrh je pokračovatelem dřívějších akcí s názvem Stan Kobit Jičín, tedy přehlídky především komunální techniky.
Protože se první přehlídka konala v roce 1997, byl tento letošní podnik jubilejní, patnáctý. Současný veletrh je poněkud jiný, než byly první akce, což vyplývá z logického vývoje. Patrně největší odlišností je skladba předváděných výrobků, neboť původně se prezentovaly hlavně produkty z Kobitu, zatímco například letos již vystavovalo 35 firem. Jubileum to není jediné, druhé a ještě významnější se týká dvaceti let existence společnosti Kobit. Její podnikatelská činnost byla zahájena v listopadu 1991, kdy ke své činnosti využívala pronajaté prostory v pražském Suchdolu a název vznikl z počátečních písmen KOmunální a BItumenová Technika - Kobit.
V roce 1996 se firma Kobit přesunula do Jičína, kde během krátké doby vybudovala kompletní zázemí pro výrobní firmu s vlastním vývojovým střediskem, a v několika etapách jej rozšířila do současné podoby. Do působnosti Kobitu spadá ještě jičínská firma specializovaná na hydraulické a elektronické systémy, specializovaná svařovna v Zálší u Chocně, penzion se staročeskou restaurací v Nové Pace a Silniční technika, a. s., v Nové Pace, která se stala majetkem Kobitu. Zde probíhá předvýroba spolu s výrobou malých zakázek. Celkově pak Kobit zaměstnává téměř 300 lidí. Za nejčerstvější a velmi důležitou věc musí být považován vznik společnosti KOBIT Holding ve druhé polovině roku 2010. Přechod na holdingové uspořádání si vynutila vzrůstající velikost společnosti, zahrnující zahraniční dceřiné firmy z pěti států: Slovenska, Maďarska, Ruska, Indie a Saúdské Arábie. Tolik stručně k významným mezníkům Kobitu.
Letošní veletrh byl oproti minulým ročníkům organizovaný odlišně. Hlavní program, kdy stroje defilují před návštěvníky („Stroje v pohybu") se zkrátil, aby nebyl tak unavující a vyzdvihl novinky a speciality. Další, související rozdíl se týká rozšíření výstavních ploch, kde měli své statické expozice zúčastněné firmy, a kde také byly zájemcům poskytnuty podrobnější informace o výrobcích a činnosti vystavovatelů. Velké množství prezentovaných výrobků neumožňuje seznámení se všemi, vždyť jenom při „defilírce" předjelo na padesát strojů a další se nacházely v jednotlivých expozicích. Celá řada produktů pocházela od hostitelské firmy a její dceřiné slovenské společnosti, nebylo by tedy zdvořilé se o některých nezmínit. Nemohly chybět tradiční výrobky, jako jsou samosběry, větší K7 a menší K3 na šasi Unimog 300. Jistě není bez zajímavosti, že se ve výrobní hale připravovalo dalších několik těchto strojů, všechny na starším a osvědčeném modelu. Na nové modelové řadě Unimog se zatím v této sféře neobjevilo nic. MK-6 Tornádo byla kropicí nástavba v kontejnerovém provedení, pevná nástavba MK-8 měla univerzální řešení, kdy se v létě používá ke kropení a v zimě k postřiku vozovek protimrazovými roztoky.
Další letitou výrobní komoditou Kobitu jsou sypače, předvedený SK-6H měl na rozmetadle již elektronické čidlo množství aplikovaného materiálu, zmizelo tedy mechanické „tykadlo". SK-2H je sypač provedený jako přívěs k traktorům. Ten přivezl traktor Zetor velmi starého typu 6718 jako důkaz toho, že s novou technikou mohou pracovat i staré stroje. Rozstřikovače živic také patří mezi dlouhodobě vyráběnou komoditu, stejně jako nástavby Turbo. To platí i pro další kategorie výrobků, mezi které patří vozy pro odvoz TDO. V tomto případě se předvedlo PRESKO-15, SEKO-13 je naopak nástavba pro odvoz bioodpadů a nebezpečných složek komunálních odpadů.
Kombinovaná sacokanalizační nástavba FEKO-Combi 13 JNK měla hned dvě atypičnosti. V prvé řadě má nosný podvozek Tatra 8x8 vzduchové odpružení i předních náprav, vlastní nástavba je pak v kontejnerovém provedení, což je u tak mohutného modelu také nezvyklé. Z palivových cisteren byla k vidění dvoukomorová CN-14K. Mezi dalšími účastníky zmíníme stálice „kobiťáckých" Stanů. Firma MTM s taženým zametačem Twister. CROY prezentoval sypací nástavbu Schmidt Stratos na šasi Mercedes Benz (jak jinak). Společnost Staves dokladovala možnost využití nakladače Ahlmann i k posypu komunikace. Nechyběly malé stroje Holder s technikou Simed a zajímavé Piaggio Quargo s vysokozdvižným sklápěčem, který lze využít i jako vysokozdvižnou pracovní plošinu. U plošin ještě zůstaneme známou značkou Rothlehner a Isoli. Ta předvedla (mimo jiné) plošinu MPT 140 s pracovním dosahem 14,2 m a nosností 200 kg, umístěnou na šasi Land Rover Defender. Novinkou je Avia D120-210 Euro 5 se znakem náprav 4x4. Z traktorové techniky zmíníme alespoň stroj Valtra N111 v komunálním provedení, na kterém bylo dobře vidět otočné pracoviště řidiče, umožňující plnohodnotnou jízdu nejen vpřed, ale i vzad. Tímto způsobem by se dalo pokračovat ještě dlouhou dobu, ale z uvedených informací si lze určitě vytvořit představu o rozsahu jičínského Veletrhu 2011.