Představujeme
Kenworth T600 - Americký tahač Kenworth
19.06.2009 14:08
Představujeme
Tuto zajímavou odtahovku Kenworth můžeme nejčastěji potkat na jižní Moravě, kde má svůj domovský přístav.
Přesněji v obci Mostkovice, která se nachází ve vzdálenosti pěti kilometrů od města Prostějov. Toto opravdu zajímavé a zvláštní vozidlo je ve vlastnictví firmy AUTO ONDRUŠ. Jedná se o odtahové a vyprošťovací vozidlo,což je v souladu s činností firmy, která se zabývá poskytováním pomoci na pozemních komunikacích. Je však nutno podotknout, že kromě tohoto vozidla se ve stejné garáži nachází ještě další tři ,,bráškové“ pro odtah nákladních vozidel. Firma byla založena v roce 1993 a je zřejmé, že pro majitele je jeho práce i zálibou, což poznáme podle vybavení a technického zázemí firmy.
Řízení je věc umu a cviku
Nyní ale k samotnému vozidlu. Základem je čtyřnápravový Kenworth T-600 z roku 2000. Srdcem speciálu je motor Detroit Diesel typ 60 67GU40-DDEC3 o obsahu 12,7 litrů a výkonu 335Kw při 2100 ot/min.Vozidlo plní emisní limit normy Euro 3. Spotřeba tohoto vozidla je velmi příznivá, neboť dle slov řidiče pana Petra Šianského se u nezatíženého vozidla pohybuje kolem 28 l/100 km. Je samozřejmostí, že při vyprošťování jde nahoru, avšak i tehdy se dostává na přijatelnou úroveň 40 l/100 km. Dvě nádrže o obsahu 550 l jsou tak pro provoz zcela dostačující. Další zajímavostí, pro nás Evropany, je 12V elektrická soustava se čtyřmi akumulátory umístěnými pod schůdky na straně řidiče. Převodovka je devítistupňová. Kdo se někdy v tomto typu vozidla svezl ví, že spojka se používá jen při rozjezdu, avšak při řazení rychlostních stupňů se nepoužívá a řidiči si pomáhají pomocí meziplynu a hlavně cítí, kdy je potřeba přeřadit.
A o tomto umu a cviku mě i pan Petr přesvědčil. Přenos od převodovky na dvě poháněné zadní nápravy obstarává neuvěřitelně přes sedm metrů dlouhá kardanová hřídel. Druhá náprava je zvedací, čímž je sníženo opotřebení pneumatik, avšak s ohledem na provoz, či spíše nerovnost naší dálnice D1, mi řidič sdělil, že na této komunikaci nechává i tuto nápravu na zemi, a to i když jede bez odtahovaného vozidla. Protože pak je jízda klidnější a ke své milé se vrací bez třesoucích se rukou. Na dvou posledních nápravách jsou namontovány pneumatiky o rozměru 24,5x8,25 11R24,5 a na první řízené a druhé zvedací nápravě rozměru 22,5x8,25 315/80R22,5. Zajímavé, a možná až zarážející, jsou rozměry vozidla, při běžné šířce 2,55 m a výšce 3,80 je délka 13,2 m doslova ohromující. Díky délce tohoto vozidla není nutné jeho vybavení protizávažím, jako je tomu u mnoha jiných odtahových speciálů. Tento rozměr vynikne obzvláště při odtahu tahače návěsů, za nímž je zapojen návěs a ještě více pokud je taženo vozidlo s tandemovým přívěsem. Pak se totiž délka soupravy blíži ke 35 metrům. A tak jsem byl zvědavý, jak si řidič tohoto speciálu poradí s průjezdem kruhových křižovatek. Ale pro Petra ani nejmenší ,,kruháč“ v našem městě není noční můrou, ale spíše zábavou. Když jsme u těch rozměrů, je nutné se zmínit o hmotnostech, a tak z technického průkazu vyčteme, že provozní hmotnost je 13 875 kg, největší technicky přípustná 34 530 kg, a hmotnost soupravy dosahuje 73 875 kg.
Zajímavou součástí tohoto vozidla je i vyprošťovací a odtahové zařízení. Výrobcem ramene je firma Holmes, jde o model typu 750, takzvané ,,brýle“ jsou výrobkem firmy Zacklift a rovněž tyto dvě složky vozidla byly vyrobeny v USA. Součástí nástavby jsou dva lanové navijáky schopné manipulovat s břemeny o hmotnosti 20 tun, a to s dosahem lan do vzdálenosti 80 m od vozidla. Technicky zdatným je jasné, že při použití soustavy kladek, které jsou ve výbavě vozidla se možnosti použití vyprošťovací techniky zvětšují. Avšak obrovskou roli zde i přesto hrají zkušenosti, znalosti a dovednosti obsluhy.
Ohromná spací část
Pracoviště řidiče působí poněkud stísněným dojmem. Ale to se určitě nedá říci o spací části. Ta je bohatě čalouněna kůží, nachází se tu opravdu celá řada poliček a skříněk. A tak to, co u evropských kamionů vozíme v odkládacích prostorech nad předním oknem a pod lůžkem, je zde možno uložit do spací části. Lůžko je zde široké 80 cm,tudíž o kvalitní odpočinek je dobře postaráno. Ve spací kabině zbývá ještě asi 50 cm nad hlavou stojící osoby. To, co mne opravdu potěšilo, je prosvětlení kabiny, což je dáno umístěním oken v horní skloněné části, a tak zde nehrozí nějaké nahlížení od osob, procházejících okolo vozidla. Opravdu pozornost poutá a to i v případě že jen stojí a ani nevykonává činnost při níž je potřeba zapnout světelnou rampu bohatě osazenou výstražnými majáky. Avšak ani tato není schopna ukáznit mnohé řidiče, kteří projíždějí místem, kde tento speciál zrovna zasahuje. Rád bych proto předal prosbu pana Ondruše o zvýšení pozornosti a větší ohleduplnost k němu, jeho zaměstnancům, a v neposlední řadě i ke kolegům jiných odtahových služeb v okamžicích, ve kterých pomáhají někomu jinému z nouze. Vždyť kdo ví, kdy na pomoc nějakého podobného speciálu bude čekat někdo z nás.
Profesionální přístup
Zajímalo mě jaké země už s tímto vozidlem navštívili. Dozvěděl jsem se, že Kenworth obdivovali obyvatelé Maďarska, a to nejednou. Zkrátka záleží na zákazníkovi, který si služby objedná. Dále jsem byl překvapen skutečností, že nutnost výjezdů této techniky nesouvisí s povětrnostními podminkami, neboť se nedá říci, že v zimním období by řidiči nákladních vozidel potřebovali pomoc častěji. Jsou prostě dny, kdy vyjíždějí častěji a dny, ve kterých je klidněji. Na závěr bych rád poděkoval majiteli vozidla za jeho ochotu a čas, který mi věnoval. Poděkování patří i řidiči Petrovi za mnohé zajímavosti o vozidle a o práci, kterou má zjevně rád. Všichni mě přesvědčili, že důležité je nejen umět navázat lano k poškozenému vozidlu, ale že i kontakt s lidmi hraje velkou roli. Pokud jde o vozidlo a osoby, s nimiž jsem se při této reportáži setkal, nepochybuji, že jsem se setkal se skutečnými odborníky.
Zdroj: Trucker 05/09
Autor: Milan Ćerný
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)