Představujeme
IAA 2018 – IVECO PRO ALTERNATIVU
Otto Langmaier 13.02.2019 05:43
Společnost Iveco na svém 100% bezdieselovém stánku v Hannoveru prezentovala řešení pro udržitelnou přepravu s nulovými emisemi spolu se současným portfoliem komerčních alternativních pohonů a svou dlouhodobou vizí. To vše ve spolupráci se zákazníky, partnery a karosárnami.
Pan Pierre Lahutte, prezident značky Iveco, poskytl na tiskové konferenci na stánku následující komentář: „Iveco je za celou historii veletrhu IAA prvním výrobcem, který nemá na stánku jediný dieselový motor. Dopravní průmysl prochází proměnou. Tlak na dieselové motory se stupňuje a tzv. energetický přechod nabírá na obrátkách. Na našem stánku jsme chtěli ukázat, že portfolio vozidel Iveco na elektřinu, CNG a LNG je v prodeji již dnes a že poskytuje životaschopnou alternativu k dieselovým verzím ve všech aplikacích – od městské, nízkoenergetické, intenzivní přepravy lidí s přidanou hodnotou až po těžkotonážní dálkovou přepravu. Zemní plyn navíc přináší možnost plynulého přechodu na biomethan a obnovitelnou energii. To vede k nulovým emisím a otevírají se dvířka k přístupu, v rámci kterého je možné dosáhnout i negativních emisí.“
Společně s partnerem
Na stánku ani na tiskových konferencích samozřejmě nesměl chybět globální dodavatel energie, společnost Shell, která se společností Iveco sdílí přesvědčení, že k dekarbonizaci dopravního segmentu průmyslu je zapotřebí celá paleta paliv a technologií. Společnost Shell ve spolupráci s Ivecem propaguje rozvoj sítě nabíjecích a plynových čerpacích stanic v Německu a na stánku vystavuje plnicí stanici pro CNG/LNG a stanici pro dobíjení baterií.
Udržitelá doprava zboží
Iveco na letošním ročníku IAA představilo svá řešení udržitelné dopravy s nejrůznějšími pohony, které splňují požadavky různých aplikací. Společnost přikládá elektrickému pohonu velkou váhu, především v oblasti přepravy osob s vysokou přidanou hodnotou, a zejména pak u nízkorychlostních, nízkoenergetických, intenzivních aplikací v centrech měst, kde se dělají časté zastávky. Dalším klíčovým zdrojem energie je zemní plyn, který představuje vyspělé řešení pro udržitelnou osobní i nákladní dopravu. Společnost Iveco prostřednictvím vystavovaných vozidel a workshopů zdůraznila velkou výhodu zemního plynu pro životní prostředí, protože dokáže významně snížit emise většiny škodlivin: 90 % NO2, 99 % pevných částic, 10 % CO2 u zemního plynu a s nástupem biomethanu to může být až 95 %.
Biopaliva
U biomethanu je možné zohlednit ekonomicky uzavřený přístup založený na výrobě energie z organického a zemědělského odpadu. Ta probíhá v centrech pro zpracování organického odpadu, kde se z podomního separovaného sběru, ekologického odpadu, odpadu z podnikových restauračních služeb a komunálního odpadu generuje zemní plyn a hnojivo. Tento přístup lze rozšířit o výrobu methanu na farmách založenou na biologickém trávení plodin a zemědělského odpadu. Plodiny při růstu absorbují CO2, který zabudovávají do karbohydrátů, tím dochází k navázání uhlíku a do atmosféry se uvolňuje kyslík. V zařízeních pro biologické trávení se zbytky plodin rozkládají anaerobním trávením, při kterém vzniká bioplyn. Ten se pak přečistí na biomethan, který se přepraví do plnicích stanic a odtud se následně čerpá do přepravních vozidel na zemní plyn.
Během procesu navíc vzniká hmota bohatá na živiny sloužící jako kompostové hnojivo, čímž se živiny vrací do půdy, zvyšuje se obsah organických látek a z atmosféry se sekvestruje uhlík. Tento cirkulárně-ekonomický přístup není ale jen o snižování emisí CO2 díky vázání uhlíku do půdy, ale i o snižování obsahu CO2 v ovzduší a s ním spojeném uhlíkovém cyklu s negativní bilancí. Návštěvníci IAA 2018 mohli vidět ekonomicky uzavřený přístup v praxi. Mezi příklady patří město Lille, které brázdí flotila autobusů Iveco na CNG, do kterých se čerpá biomethan z komunálního odpadu. Projekt společností Pot au Pin, Air Liquide a Carrefour, při kterém se používá biomethan ze zemědělského odpadu. Či otevření světově největší bioplynky v Norsku, kterou má na svědomí společnost Biokraft.
Čistý provoz
Pokud jde o veřejnou dopravu v městských centrech, našli návštěvníci na stánku řešení na elektřinu: minibus Daily Electric s nulovými emisemi z rodiny Daily Blue Power, který nabízí ideální řešení pro přepravu při typických aplikacích s požadavky na dojezd a časté zastávky, plně elektrický městský autobus Heuliez Bus GX ELEC s nejvyspělejší technologií baterií a novou generaci vozidla IVECO BUS Crealis In-Motion-Charging, který se zčásti napájí elektrickým nadzemním vedením, energií uloženou v palubní baterii a nabíjením rekuperací za jízdy.
Pro příměstskou veřejnou dopravu bylo na stánku k dispozici řešení založené na spalování CNG – IVECO BUS Crossway Low Entry Natural Power, který zaujme svým designem, protože má do střešního prostoru zabudované nádrže, a pyšní se autonomním dojezdem 600 km.
Pro městskou a příměstskou přepravu zboží vystavovalo Iveco různé modely vozidla Daily Natural Power, které jsou také součástí rodiny Daily Blue Power – čtyři z nich obsahují převodovku Hi-Matic, která je exkluzivním prvkem této třídy. Daily Hi-Matic Natural Power je první lehké užitkové vozidlo na stlačený zemní plyn s třílitrovým motorem na CNG a osmistupňovou automatickou převodovkou.
U vystavovaných modelů byla k vidění rozmanitá škála úkolů, které dokáže rodina Daily Blue Power se svým rozsáhlým portfoliem zastat: podvozek s kabinou opatřený chladírenskou nástavbou Lecapitaine pro půjčovnu vozů Le Petit Forestier, která je evropským lídrem v oblasti pronájmu chladírenských vozů. Sedmitunové provedení vozu opatřené plošinou Junge s plachtovou nástavbou, kabina s podvozkem se sklápěcím návěsem Maxicargo a jeřábem pro Ville de Paris od společnosti Fassi, dodávka opatřená skříní pro hluboké zmrazení v designu limitované edice ke 40. výročí a dodávka uzpůsobená pro přepravu balíků dle společnosti Spier se zakázkovým designem z dílny Garage Italia Custom na počest výročí Daily.
Rozvážková doprava
V oblasti městské a regionální rozvážkové dopravy splňuje kombinované požadavky právě technologie CNG. Iveco v tomto ohledu představilo dvě vozidla Eurocargo, která jsou určena pro městské mise, a to ve verzi CNG i ve verzi, která s ročním předstihem splňuje požadavky emisních norem Euro VI (D). Jeden z vystavovaných modelů byl opatřen třístranným sklápěčem značky Meiller.
Druhý vystavovaný model je výsledkem spolupráce společnosti Iveco a jednoho z technologických partnerů, v rámci které se řešily emise nákladního vozidla i karoserie: vůz je opatřený karoserií zametacího vozu od společnosti Johnston Engineering, která v sobě snoubí CNG motor nákladního vozidla s hydrostatickou převodovkou, což vede k rapidnímu snížení emisí ve srovnání s tradičním nákladním zametačem, u kterého obvykle bývá ještě druhý, méně regulovaný, či dokonce zcela neregulovaný dieselový motor pro pohon zametacího zařízení.
Jednoduchý náklaďák
Společnost Iveco si dále se svým partnerem Carrier Transicold vysloužila prvenství v celém segmentu se zbrusu novou, 26 t verzí Stralisu NP 400 hp opatřenou karoserií a technologií Carrier Supra® CNG. Průlomové řešení je ze 100 % jednoduchý nákladní vůz na 100 % zemního plynu a 0 % nafty opatřený chladírenskou karoserií. Na rozdíl od standardních nákladních vozů pro přepravu chlazeného zboží, které mívají dva dieselové motory – jeden pro pohon nákladního vozidla a druhý, mnohem méně regulovaný, k pohonu kompresoru chladicího zařízení – Stralis NP v tomto provedení využívá pouze stlačený zemní plyn (CNG). O provoz vozidla i chladicího zařízení se starají motory se stechiometrickým spalováním zemního plynu osazené třícestnými katalyzátory. Díky tomu jsou emise NO2 (–90 % ve srovnání s diesely) a pevných částic (–99 %) ultra nízké a nacházejí se hluboko pod předepsanými limity. Pokud jde o emise CO2, redukce u biomethanu dosahuje závratných 95 %.
Dálková doprava
Pro aplikace v oblasti dálkové přepravy zvolila společnost Iveco řešení v podobě LNG technologie. Tomuto segmentu dominuje Stralis NP, první nákladní vůz na zemní plyn na trhu určený pro dálkovou přepravu, a zvlášť pak Stralis NP 460. Z tohoto segmentu je důležité zmínit i průmyslový primát, který je výsledkem významné partnerské spolupráce: unikátní 400 hp Stralis X-Way Natural Power opatřený elektrickou domíchavací nástavbou. Tento nákladní vůz jezdí na bioCNG a je opatřený hybridní dobíjecí domíchávačkou Energya z dílny společnosti CIFA. O chod domíchavací nástavby se stará elektromotor napájený lithiovou baterií. Nákladní vůz je navíc opatřen systémem rekuperace kinetické energie při zpomalování.
Z modelů řady Stralis NP byly na stánku k vidění ještě první nákladní vůz 460 hp LNG pro aplikace zahrnující výměnu karoserií opatřený technologií SDG/Spier pro půjčovnu Fraikin, první tahač 6 x 2 LNG s autonomním dojezdem 750 km, tahač 4 x 2 LNG s autonomním dojezdem 1600 km a nízký tahač ve verzi LNG s autonomním dojezdem 1150 km.
Převzato z časopisu