Představujeme
HASIČSKÝ SPECIÁL – POKRAČOVÁNÍ
Milan Olšanský 03.12.2018 05:23
Díky ochotě a profesionálnímu přístupu vedení společnosti TATRA TRUCKS a.s. jsem měl možnost jako jeden z prvních odborných novinářů posoudit novinku letošního podzimu hasičský speciál TERRA CAS 20 - S2T.
Aby vynikla co možné nejvíce nová konstrukční řešení a technologické změny, postavili jsme k sobě stávající provedení hasičských speciálů TATRA TERRN01 R55 a zmíněný nový vůz TATRA TERRA s prakticky stejnou hasičskou nástavbou.
Významný segment výroby
Význam hasičských speciálů pro společnost TATRA TRUCKS a.s. je možné si nejlépe uvědomit, když necháme promluvit „suché“ číslice: 7 % až 10 % každoroční produkce je určeno právě pro dostavby hasičských a záchranářských speciálů. Vlastně se ani není co divit. Vždyť průběžně zdokonalovaný a dlouhodobě osvědčený podvozek tzv. „tatrovácké koncepce vozidla“ doplněný v posledních letech o pneumatické odpružení všech náprav a systém kotoučových brzd je ze svého principu právě pro vozidla takové kategorie jedinečně výhodný. Tuhost celé podvozkové části se významným způsobem podílí nejen na životnosti nástavby a jejích konstrukčních možnostech, které nelze nalézt u vozidel s „klasickým“ žebřinovým rámem, ale především v kombinaci se sofistikovaným pneumatickým odpružením všech náprav, na vysoké míře jízdní stability.
Slepice a zlatá vejce
Kromě toho, že značka TATRA připravuje již od roku 1909 vozidla vhodná pro hasičské a záchranné složky, v průběhu doby a v důsledku jednotlivých modernizací doprovázených průběžným vývojem všech hlavních částí vozidel vznikla na začátku třetího tisíciletí i dlouhá modifikovaná čtyřdveřová, šestimístná kabina TERRN01 určená pro hasičská vozidla. Od svého uvedení na trh byla primárně dodávána na podvozku 4x4, přičemž dostala označení R55. Montovaná na podvozku 6x6 pak nesla označení R35. Původně mělo oceňované dvounápravové vozidlo TERRN01 R55 odpružení vpředu torzními tyčemi doplněné zkrutným stabilizátorem a vzadu lehkou variantou kombinovaného systému KING FRAME. Na základě zpřísněných požadavků byla R55 v roce 2014 konstrukční modifikací upravena pro brodivost 1200 mm. Zásadním zlomem pro konstrukci a míru přidané hodnoty modelu R55 byl rok 2016, kdy se pod téměř nezměněným exteriérem objevily zcela nové nápravy s kotoučovými brzdami, přední vzduchové odpružení a variantní možnost zástavby plně automatické převodovky Allison. Hasičský speciál TATRA TERRN01 R55 se stal během let mezi jeho uživateli opravdovou legendou a pro výrobce se dostal do pozice „slepice snášející zlatá vejce“. Proto je jeho pokračování v modelu zcela nové obchodní řady TATRA TERRA jen logickým vyústěním dlouholetého úspěšného vývoje a zákaznické vstřícnosti automobilky.
Předpremiéra speciálu TATRA TERRA na setkání Pyrocar 2018 byla zcela cílená. Po diskuzi s přítomnými nástavbáři a zákazníky budou totiž ještě některé drobnosti do sériového provedení vozu upraveny a změněny.
Hasičský stroj
Dovolím si tvrdit, že TATRA v tomto ohledu nevyrábí „jen“ podvozky jako nosiče hasičských nástaveb, které můžeme nalézt v nabídce některé konkurence, ale produkuje, a to bez pardonu, „hasičský stroj“. K tomu názoru mě opravňuje nejen kompaktnost celého vozidla, jeho dokonalý historický úspěch, ale především vysoká míra konstrukční a technologické unifikace sdílená mezi modely obchodních řad TERRN01 R55, TERRA hasičský speciál a FORCE.
TERRA – hasičský speciál
Hasičský speciál zcela nové obchodní řady TATRA TERRA si odbyl svoji světovou předpremiéru na největším setkání hasičské techniky v Česku, výstavě Pyrocar 2018. Jde o přímého pokračovatele vozidel obchodních řad TATRA 815, TATRA 815-2 a TATRA
TERRN01. Design a konstrukce vozidla je podřízena technologii malosériového výrobce speciálních vozidel. Při konstrukci vozidel TATRA TERRA byl kladen důraz na robustnost, odolnost, dlouhou životnost a jednoduchou obsluhu i ovládání. Nový je jak exteriér, tak interiér modernizované kabiny, pro potřeby hasičských a záchranářských vozidel doplněné o boční panely překrývající prostor mezi kabinou a nástavbou.
Skelet kabiny TERRA byl zcela přepracován a plní nejnovější standardy mezinárodní normy EHK 29, včetně bariérové zkoušky na přední sloupky kabiny. Čelní sklo je nově do skeletu kabiny vlepeno. Nově jsou řešeny závěsy dveří s omezovači.
Významným přínosem nové kabiny je zvětšený prostor pro posádku vozidla, a to díky její zvětšené celkové délce. Prodloužil se také prostor mezi přístrojovou deskou a sedadlem velitele vozu. Nová TERRA má sjednocenou přístrojovou desku s řadou TATRA FORCE, a to včetně topné klimatizační jednotky, jejího ovládání a nového sdruženého přístroje pod volantem.
Také prvky interiéru kabiny doznaly změn – nové jsou výplně dveří, jinak jsou řešena odkládací místa i prostor kolem přístrojové desky, vnitřní i vnější osvětlení je nyní zajištěno LED technologiemi.
Hasičský speciál TERRA CAS 20 – S2T je vybaven známým a osvědčeným vzduchem přímo chlazeným tatrováckým osmiválcem o maximálním výkonu 325 kW a plně automatickou převodovkou Allison. Uživatelé si budou moci zvolit i mechanickou čtrnáctistupňovou převodovkou TATRA s manuálním nebo elektronickým řazením Tatra-NORGREN. Na přání bude k dispozici
i retardér. Konstrukce nového vozidla TATRA TERRA je připravena i pro možnou zástavbu kapalinou chlazených motorů zahraniční provenience pro vybraná obchodní teritoria.
Nové hasičské a záchranářské vozidlo TATRA TERRA je schopné bez úprav brodění až do hloubky 1200 mm (sání motoru je umístěno v dostatečné výšce pod zadní částí kabiny). V hasičské nástavbě, kterou vyrobila společnost THT Polička, sebou veze čtyři tisíce l vody a 240 l pěnidla.
Unifikace TATRA
Jak zcela nový model obchodní řady TATRA TERRA určený pro hasiče a záchranáře, tak TATRA FORCE s modernizovanou kabinou vhodná pro stejný segment (psal jsem o ni v předcházejícím čísle magazínu) využívají identický podvozek tzv. tatrovácké koncepce vozidla v nejmodernějším provedení doplněný o pneumatický systém odpružení všech náprav a brzdový systém s kotoučovými brzdami na všech kolech.
Hnací trakt obou modelů vozidel je opět identický: vzduchem přímo chlazený originální motor TATRA, automatická převodovka Allison a přídavná/sestupná převodovka TATRA. Obě řady vozidel však mohou být na přání zákazníka nebo kvůli zvyklostem v určitém obchodním teritoriu vybaveny kapalinou chlazeným motorem či manuálně řazenou převodovkou, včetně elektronického systému řazení převodových stupňů Tatra-NORGREN. V interiéru kabin obou vozidel jsou v rámci unifikace instalovány také identické přístrojové desky i ostatní prvky ovládání vozidla – což je výhodné pro zákazníky, kteří si pro své potřeby vyberou oba typy vozidel pro různý typ určení.
Vysoká míra jízdní stability
Díky neustále vyvíjenému podvozku tzv. tatrovácké koncepce vozidla s vysokými unifikačními dopady, a především díky možnostem jemného naladění systému pneumatického odpružení všech náprav disponují vozidla TATRA vynikající jízdní stabilitou. Průjezd rychlých zatáček, vyhýbací manévr či jízda v kruhu je u vozidel TATRA významně jistější a dynamičtější než u konkurenčních vozidel s „tradiční“ rámovou konstrukcí podvozku, která musí být již ze své podstaty poddajnější v krutu a ohybu. Jízdní stabilita je nejen u vozidel sloužících primárně v hasičském a záchranářském sektoru extrémně důležitým faktem. Při co možná nejrychlejší a nejbezpečnější jízdě do místa pracovního nasazení je právě stabilita vozu jedním z rozdílových prvků, kterým vozy TATRA přinášejí uživatelům provozně vyšší přidanou hodnotu.
TATRA TERRA CAS 20 – S2T – KONSTRUKČNÍ VYLEPŠENÍ A NOVINKY
- zcela nová kabina TERRA, vlepované čelní sklo, prodloužená délka
- větší prostor mezi přístrojovou deskou a sedadlem velitele vozu
- vetší prostor pro vezenou posádku v zadní části kabiny
- nově řešené panty dveří a jejich omezovače
- pro hasičský speciál panely za kabinou ke sladění s nástavbou
- významně lepší nástup do zadní části kabiny
- vnější a vnitřní osvětlení LED technologií
- sjednocená přístrojová deska s obchodní řadou FORCE
- sdružený displej pod volantem
- nová vnitřní výbava: výplně dveří, odkládací místa, elektrické stahování oken, vstřícnější možnosti pro zástavbu hasičského vybavení
- na přání dva průlezy ve střeše
- nové uspořádání příslušenství vozidla
- připravenost k brodění až 1200 mm bez úprav
- na přání retardér
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)