Představujeme
GAZ – GAZ se srdcem od Cuminnse
-red- 14.06.2013 06:24
Pryč jsou ty časy, kdy importéři nabízeli na českém trhu ruské terénní, užitkové či nákladní vozy, jejichž hlavní devizou byla obrovská robustnost.
Jednou z importérských společností, která na český trh v 90.letech dokázala dovézt a úspěšně i prodávat a servisovat vozy jako ARO (Rumunská automobilka byla posléze zprivatizována a vytunelována), Honker (Polsko), Dong-Feng (Čína), GAZ a UAZ (Rusko) je východočeská společnost Auto Max Czech. Konec konců, řadu těchto vozidel jsme průběžně představovali na našich stránkách a v Dopravě a silnici nechyběly ani redakční testy. Jednou ze značek, která i nadále je důležitou pro dovozce je ruský GAZ. I ti mladší motoristé v Česku jistě znají automobily vyráběné firmou GAZ z Nižného Novgorodu již více než 70 let, přesněji od roku 1932. Právě v tomto roce byla na základě spolupráce s firmou Henryho Forda postavena v Rusku první automobilka na výrobu nákladních a později i osobních či terénních automobilů.
V České republice jsou nejznámějšími (dnes již historickými) modely osobních vozidel Poběda či Volha, limuzíny Čajka, terénní automobily GAZ 69 (které se staly základem pro výrobu vozidel UAZ či licenčních rumunských vozidel ARO) a nákladní automobily GAZ 53 nebo 66, které sloužily v naší armádě ještě donedávna. V devadesátých letech se ale na českém trhu poprvé objevil i model Gazelle. Vozidla GAZelle dnes v České republice nabízí společnost AUTO MAX CZECH, a. s., (AMC). Automobily, pocházející z moderního závodu v Rokiškisi (Litva), jsou u nás dále modifikovány – dostávají lepší antikorozní ochranu, drobná konstrukční vylepšení zvyšující životnost vozu a případně také montáž pohonu 4 x 4 s odpojovači předních poloos, respektive i montáž rychlejších převodů pro delší cestování. Díky modifikacím AMC jsou GAZelly více než konkurenceschopné západním značkám a jejich uživatelé jsou odměňováni pracovním až terénním vozidlem, které nemá na našem trhu ve své cenové skupině konkurenci. K dispozici jsou jak podvozky s jednoduchou (Single Cab) třímístnou kabinou, tak i s dvoukabinou (Double Cab), nechybí ani karoserie van a jak již bylo uvedeno, pokud jde o podvozek, je v nabídce jak konfigurace 4x2, tak i 4x4. Pokud jde o motory, tak v minulosti byly pod kapotou jak ruské zážehové čtyřválce (jejich „žravost“ lze eliminovat schválenou přestavbou na pohon plynem), tak i licenční vznětový agregát Steyer Euro 3, či polská (licenční) Andorie Euro 4.
Modelový rok 2013
GAZelle (ale týká se to i menšího modelu Sobol) podstoupila v uplynulém roce rozsáhlým vylepšením, díky kterým je tento terénní automobil lepší než kdy předtím. Kromě četných technických vylepšení na podvozku a hnacím ústrojí bylo myšleno i na řidiče a jeho komfort. Kabina byla vybavena úplně novou palubní deskou (EDAG, Německo) z měkčených plastů a na dotyk příjemných materiálů. Rekonstrukcí prošlo i řízení, nový je také volantový sloupek řízení, nyní stavitelný ve dvou směrech (ZF, Německo). GAZelle nyní nabízí již v základním provedení mnoho praktických úložných prostor, včetně schránky A4, vhodné třeba na dokumenty k přepravovanému nákladu. Dostupné jsou samozřejmě popelníky, cigaretový zapalovač (výbava, která z řady západních LUV již zmizela, či je dodávána za příplatek), anebo přídavná zdířka 12 V pro napájení například navigace. V základní výbavě GAZelle dále nabízí automatické rozsvěcení světel, nebo například vyhřívaná zpětná zrcátka s integrovanými LED blikači. Za zmínku také stojí úplně nový systém stěračů (BOSCH, Německo). Jak je vidět, v rámci modernizace modelu GAZelle byly nahrazeny mnohé Ruské originální konstrukční celky novými, značkovými s Evropskou homologací. Sice se tak mírně zvýšila cena vozidla, na druhé straně se pozvedla jeho kvalita a spolehlivost, nemluvě o tím pádem celoevropsky dosažitelných a ve velkých sériích vyráběných náhradních dílech. Na první pohled je možné si také všimnout, kromě již zmíněného modernizovaného interiéru, také faceliftu přední části automobilu. Změna je znatelná výrazně na nově vyvinutém předním nárazníku s maskou chladiče (MAGNA, Kanada). Nová maska chladiče není jenom designovým výstřelkem, zajišťuje hlavně lepší proudění vzduchu do nově zastavovaného z hliníku vyrobeného chladiče a intercooleru značky TRM (Japonsko).
GAZelle je také mnohem lépe ovladatelná, a to zejména díky novému posilovači řízení ZF (Německo) a především zesílené hlavní převodovce. Zesílený obal převodovky je nyní dimenzovaný i na výkon nového motoru ADCR EURO 5. Kromě nového karteru byla převodovka vylepšena synchrony HOERBIGER (Německo), gufery Rubena (Česká republika) a modernizovanou pákou řazení, díky čemuž je řazení příjemnější i přesnější. Nutné je zmínit značkové tlumiče podvozku SACHS (Německo), které tradičně konstruovanému vozu propůjčuje výrazně lepší jízdní parametry a vylepšenou stabilitu na zpevněných vozovkách. Tomu přispívá i modernizovaný systém brzd, vozy GAZelle jsou nově vybavovány hlavním brzdovým válcem BOSCH (Německo). Stejné značky je také nový hlavní spojkový válec. Nejenom díky němu je operace se spojkou příjemnější, používány jsou nové přítlačné talíře, ložisko i lamela. Změněno bylo také hydraulické vedení, spojka nové GAZelly je tak spolehlivější. Vítaným vylepšením je také výměna kardanů za značkové (TRISAN-KARDAN, Turecko), vybaveny byly ložisky INA (Německo), stejnými ložisky byla vybavena i zadní náprava. Kardany nevyžadují servis a mazání, především jsou mnohem lépe vyváženy a snižují množství vibrací, přenášených do kabiny. Dle slov dovozce, aplikovány byly stovky malých vylepšení, které nejenom přibližují GAZellu automobilům západních výrobců, díky tradiční konstrukci a ruské dimenzovanosti ji však v mnohém předčí.
Za všechna tato vylepšení už jmenujme pouze nové silentbloky ANVIS, nový systém sání vč. vylepšené filtrace, čepů přední nápravy, nový software řídicí jednotky, nový systém dálkových světel, atd., vylepšení jsou tedy opravdu značná. Pokud jde o motory, tak již s platností emisní normy Euro 4 se i na českém trhu objevovaly vozy s agregátem Cuminns Euro 4 se systémem EGR. Vznětový přeplňovaný čtyřválec 2,8 l měl maximální výkon 88 kW a největší točivý moment 270 Nm. V letošním roce je k dispozici motor Cuminns 2.8 ISF, který mj. i za pomoci filtru pevných částic plní specifikaci Euro 5. Standardní homologační proces už ale dokončuje v LUV GAG Gazele motor Cuminns Euro 6, tak aby vozidlo mohlo být v nabídce dovozců (specifikem ruského GAZu je, že pro český trh není definován výrobce pouze jeden akreditovaný importér) i po 1. lednu 2014. Krátké svezení za volantem jak menšího modelu Sobol, tak robustnějšího a objemnějšího modelu Gazele (obě vozidla byla s karoserií van v šestimístném, tedy kombi provedení) ještě na posledním sněhu po lesních cestách prokázalo, že i přes výše uvedenou modernizaci Gazelle nic netratila na průchodnosti terénem (konfigurace podvozku obou vozů byla 4x4) a v okamžiku, kdy jsou obuty správné pneumatiky, není nutné používat redukci či uzávěrku diferenciálu a GAZ stále jede. Designová i materiálová modernizace interiéru – zvláště pak palubní desce – prospěla, takže je docela možné, že se dočkáme i lepšího dílenského zpracování.
Převzato z časopisu