Představujeme
Fuso – Nový Fuso Canter
Jiří Krenar 28.03.2013 09:42
V nové, kompletně přepracované generaci byl představen automobil Fuso Canter v druhé polovině roku 2011.
Chvíli to trvalo – až do konce 1. čtvrtletí 2012 – než se první vozy nové generace Canteru dostaly i na český trh a importér začal bojovat o ztracenou důvěru zákazníků i o ztracené pozice, způsobené nespecifikovanými problémy u hnacích řetězců předchozí generace. Hlavní a nejdůležitější přednosti nového Cantera zůstaly zachovány beze změn, resp. byly dále vylepšeny. Mezi ně patří velmi dobré manévrovací schopnosti vozidla, robustní konstrukce klasického rámového podvozku, trambusová budka a prostorná třímístná kabina s řadicí pákou – joystickem – ve střední části palubní desky. Nová generace modelové řady Fuso Canter přinesla i nové rozdělení hmotnostních tříd. Canter nyní nabízí celkovou hmotnost 3,5 t, 6,0 t (novinka) a 7,5 t a pokrývá tak všechny důležité segmenty trhu lehkých nákladních vozidel. Kromě hmotnostních tříd byly nově definovány také hodnoty nejvyššího přípustného zatížení náprav a koncepce rámu Canteru. K tomu je nutné připočíst zvýšení užitečné hmotnosti v závislosti na modelu mezi 85 a 500 kilogramy. Rovněž pozoruhodná je zadní náprava s nosností až 6000 kg pro modely Canter s celkovou hmotností 7,5 t. Nově je v nabídce extra dlouhý rozvor 4750 mm pro nástavby s délkou až 7000 mm, dále Canter 3,5 t s výkonem 129 kW (175 k) a verze 3S s celkovou šířkou jen 1700 mm. Inženýři u Canteru dále usnadnili montáž nástaveb na rám novými body pro připevnění, dalšími výstupy pro pohon přídavných agregátů a jednotnou roztečí otvorů na rámu.
Velká pozornost při vývoji nové generace Canteru, byla věnována bezpečnosti a komfortu. Přední náprava variant s celkovou hmotností 3,5 t má nyní nezávislé zavěšení kol. Všechna vozidla Canter mají elektronicky řízenou brzdovou soustavu. V obou vyšších hmotnostních třídách si mohou nyní zákazníci na přání objednat elektronicky řízený stabilizační systém ESP. V rámci modernizace byl zcela přepracován interiér, vyznačující se vysokou úrovní funkčnosti, novými přístroji s multifunkčním displejem, novými sedadly s nastavitelnou bederní opěrkou, novým topením a automatickou klimatizací, vylepšeným průchodem z jedné strany kabiny na druhou a novými odkládacími přihrádkami. Pokud jde o vnější design nového Cantera, na první pohled zaregistrujete robustní třídílný ocelový nárazník s praktickými plastovými ochrannými lištami na rozích a maskou chladiče s nepřehlédnutelným designem ve tvaru písmene V. Nové kataforézní ponorné lakování kabiny poskytuje společně s práškovým nástřikem rámu dlouhodobou protikorozní ochranu na nejvyšší úrovni. Fuso v modelu Canter uvedlo na trh jako první výrobce dvouspojkovou převodovku pro nákladní vozidla. Šestistupňová dvouspojková převodovka DUONIC patří mezi nejvýznamnější technické novinky vozidel Fuso Canter.
Mechanická převodovka s automatizovaným řazením známá z osobních vozů snižuje spotřebu paliva a opotřebení agregátů, zmenšuje zatížení řidiče a spojuje vysoký komfort samočinné převodovky s hospodárností mechanické převodovky s manuálním řazením. Dvouspojková převodovka DUONIC se spojkou odolnou vůči opotřebení, řadí bez rázů a téměř bez přerušení toku hnací síly. A také bez ztrát v kapalinovém měniči, k nimž dochází v klasických samočinných převodovkách. Řidič přitom může v případě potřeby kdykoli řadit manuálně. Plně automatizovaná převodovka se dodává jako alternativa standardní pětistupňové převodovky s manuálním řazením. Převodovka je spojena se vznětovým přeplňovaným agregátem, který splňuje standardně emisní normu Euro 5. Motor se zdvihovým objemem 2998 cm3 je k dispozici ve třech výkonových stupních 96 kW/130 k, 110 kW/150 k a 129 kW/175 k. Na přání se dodává funkce Start-Stop pro mechanickou převodovku i pro převodovku DUONIC. Tato technika snižuje již beztak nízkou spotřebu paliva Canteru v provozu na krátké vzdálenosti o další až 3 %. Vynikající hospodárnost vozidel Fuso Canter zlepšuje prodloužení servisních intervalů z 30 000 na 40 000 km. Tolik připomenutí technických novinek v nové generaci Fusa Canter. K redakčnímu testu jsme získali Canter 7C15, tedy vozidlo s celkovou hmotností 7500 kg, se skříňovou nástavbou z produkce karosárny AutoTech Vinoř. S potěšením jsem konstatoval, že nechyběl seřiditelný střešní spoiler a boční aerodynamické límce.
Podvozek měl rozvor 4300 mm, takže celková délka vozidla byla 7750 mm. Ideální rozvážkové vozidlo do novějších ulic měst, pokud ale nemají v centru hmotnostní omezení např. 6 tun. Pak by bylo nutné zvolit menší podvozek. Pokud jde o budku, pak samozřejmě byla na rámu ta větší C-Comfort s šířkou 1995 mm. Nastupuji za volant a v první chvíli mám pocit, že „to tady už jednou bylo“. Strohá, ryze funkční palubní deska má mnoho rovných ploch, ale na rozdíl od předchozí generace (proto ta prvotní podoba), jsou všechny rohy oblé, materiál je kvalitnější a přitom dobře omyvatelný. Potěší přehlednost, ergonomicky dobře umístěné ovladače i velikost volantu (ale je seřiditelný pouze v jednom směru a to ještě ne dostatečně). Pokud jde o palubní přístroje, jsou příjemně veliké, ale jejich odstínění není dostatečné. Nové zde jsou i ovládací prvky na vytápění/větrání, nyní řešeny otočnými kolečky s výraznými piktogramy. Výbava vozidla nepostrádala elektrické ovládání bočních skel, seřizování zpětných zrcátek s vyhříváním, tachograf, autorádio s CD apod. V testovaném vozidle byl na místě řadicí páky volič dvouspojkové samočinné převodovky DUONIC, na kterou jsem byl opravdu hodně zvědavý. Startuji (motor s výkonem 150 k – tedy prostřední z nabídky), voličem nastavuji pozici D a vyjíždím z bran servisu importéra na „distribuční“ trasu po silnicích středních Čech. Volím komunikace nižších tříd a pokud možno s kopcovitým profilem, protože jsem zvědavý, jak se bude „automat“ chovat.
Při studeném motoru řadí na vyšší rychlostní stupeň většinou nad 2000 min-1. Po zahřátí motoru už začíná řadit v zeleném poli, tedy pod 1900 min-1 i níže. Ale jakmile přijde první táhlé stoupání, jako by převodovka nevěděla, zda zvolit raději nižší rychlostní stupeň, nebo udržet zařazený ten vyšší. Zdůrazňuji, že nákladový prostor byl prázdný, vozidlo bylo lehké, a o to více bylo citlivé na prudké poryvy bočního větru. Zasahuji tedy manuálně do řízení, a protože na rozdíl od automatu vidím, zda už budeme na horizontu nebo řadím vyšší rychlostní stupeň, který plně stačí pro přehupnutí přes horizont, za kterým je mírné klesání. Oceňuji, že „automat“ si to nechal líbit. Pokud jde o manévrování, pak je zde ještě funkce plazivé rychlosti. Po celý testovací den jsem si na převodovku DUONIC zvykal, protože častokrát bych řadil vyšší rychlostní stupeň či podřazoval dříve. Pokud jde o podřazování, otáčky motoru přímo ovlivňují výkon odlehčovací motorové brzdy. Ta je montována standardně. V závěru testu konstatuji, že pobyt v kabině byl příjemný, sedadlo řidiče je solidně tvarováno, a snad jenom volant bych si přál více nastavit. Tradičně jsem neměl radost z vnitřního zrcátka, ale s ohledem na zadní okno budky chápu, že je to předpis. Potěšil také dostatek odkládacích prostor, i držáky na kelímky s pitím. Jízdní vlastnosti, tj. výkon motoru i brzdy, manévrovací schopnosti i výhled od volantu chválím. Na samočinnou převodovku bych si asi musel zvykat delší dobu.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)