Představujeme
Fuso Canter – Městský sklápěč
Jiří Krenar 27.04.2016 05:30
Lehce opomíjeným segmentem vozidel se sklopnou korbou jsou automobily s celkovou hmotností 3500 kg.
Vedle sklápěcích nástaveb jako jedné z karosářských variant velkých dodávek – a je jedno, zda jde o Boxer, Crafter, Ducato, Jumper, Master, Sprinter, Transit a nově i Hyundai – jsou k dispozici na českém trhu také klasická nákladní vozidla s robustním rámovým podvozkem (tedy s konstrukcí „velkého“ trucku), vhodná k montáži jakékoliv nástavby, tedy i sklápěcí. V redakčním testu jsme měli již Nissan Cabstar (DaS 6/2014), jehož obdobou je Renault Maxity vyráběný v kooperaci, v nabídce je ještě IVECO Daily a pak také Fuso Canter. Ve všech případech jde o vozidla, či lépe řečeno podvozky, které jsou zcela shodné s těmi většími vozidly (alespoň 4,5 t) a jsou tedy pouze „papírově“ limitovány celkovou hmotností 3,5 t a řidičským oprávnění pro skupinu N1. To ale jen tak na okraj. Malé sklápěče nejčastěji potkáme v komunálních službách, v zahradnictví či společnostech starajících se o zeleň a pak také ve stavebních firmách, které mají často zakázky ve městě, zvláště pak v historických částech našich měst.
K redakčnímu testu jsem tentokrát převzal malý třístranný sklápěč na podvozku Fuso Canter 3S15 s nástavbou, kterou dodala česká společnost Simed. Canter sjíždí z výrobní linky v Portugalsku a podvozky s dvoumontáží kol na zadní nápravě pokrývají celkovou hmotnost od 3,5 t do 8,5 t s rozvory od 2,5 m až po 3,85 m. Užitečnou zajímavostí zvláště u stavebních vozidel je provedení 4x4 pro podvozek 6C18. Testovaná verze Canter 3S15 byla vybavena vznětovým přeplňovaným třílitrovým čtyřválcem Euro 5b+ s výkonem 110 kW/370 Nm, který spolupracuje s pětistupňovou manuálně řazenou převodovkou. Nástavbu sklopnou do tří stran namontoval tuzemský nástavbář Simed a s délkou 2538 mm byla suverénně nejkratší, jakou jsme měli v redakčním testu na klasickém nákladním vozidle. Pravidelný čtenář si vzpomene, že jsme měli v testu také sklápěč na podvozku ISUZU D-Max, (ale to beru jako off-roadový speciál).
Základní budka „S“ (Standard) je homologována jako třímístná, ale vzhledem k její šířce berme dvoulavici pro spolujezdce jako využitelnou pro dvě osoby pouze na kratší cesty. Na rozdíl od větší budky „C“ (Comfort) je o něco lehčí a jsem přesvědčen, že dostatečně vyhovuje pracovnímu nasazení, k jakému je malý Canter využíván. Pro potřeby servisních úkonů či oprav na motoru je budka manuálně sklopná. Z pohledu řidiče je příjemné, že volant je seřiditelný ve dvou rovinách. Na palubní desce v zorném poli řidiče je přístrojový panel (mohl by být lépe odstíněn), který obsahuje jak otáčkoměr a tachometr, tak i displej palubního počítače. Vlevo na palubní desce jsou přepínače mlhovek a malá kapsa, vhodná třeba na mobil. Ve střední časti palubní desky je umístěno autorádio, ovládání větrání/vytápění s jednoduchou klimatizací. U pravého kolene řidiče je pak umístěna krátká řadicí páka pětistupňové převodovky. U levého kolene, v dosahu i řidiče stojícího vedle vozidla, je ovládací spínač sklápěcí hydrauliky. U trucku této velikosti mě příjemně překvapilo, že byl vybaven také výfukovou brzdou (výkon 50 kW), ovládanou pravou páčkou pod volantem. Při jejím využívání se dá významně prodloužit životnost brzdového obložení. Rozumné je, že střední opěradlo na místě pro spolujezdce lze sklopit do vodorovné polohy a řidič tak získá praktický pracovní stolek. Šikovná je rovněž polička nad čelním sklem.
Jakmile jsem chtěl usednout za volant, uvědomil jsem si, že pro dvoumetrového chlapa kabina „S“ není „to pravé ořechové“. Za volant jsem se musel dostat tak, jak jsem kdysi usedal za volant „dvanácettrojky“. Nicméně když jsem se usadil, místa pro nohy bylo docela dost. Horší to je s výhledem. Vpřed to šlo, šikmo vlevo či úplně vlevo to bylo horší, to jsem vždy musel výrazně sklopit hlavu. A protože jsem jezdil i v dešti, musím konstatovat, že stíraná plocha v horní části čelního skla není dostatečná (alespoň pro řidiče mé výšky). A když už vypočítávám drobné nedostatky, nesmím zapomenout na ovládání palubního počítače. K tomu je určena miniaturní tyčinka vyčnívající z přístrojového štítu. Konečně startuji motor a zvolna se rozjíždím do centra Prahy. Krátce po zahřátí konstatuji, že agregát je solidně odhlučněn, a pro ekonomickou jízdu v městském provozu je vybaven i systémem Stop/Start. Jízda v centru města v dopravní špičce znamená také velmi časté řazení rychlostí a tak zjišťuji, že převodovka nevyniká přesností. Na druhou stranu musím pochválit úžasnou manévrovatelnost vozidla dlouhého 4635 mm a širokého 1695 mm. Pokud jde o spotřebu, tak jízda v dopravní špičce centrem si vyžádala průměrně 11,8 l/100 km.
Malý Canter se neztratil ani na silnicích mimo hlavní město. Pravda, v nezatíženém stavu zadní tuhá náprava lehce poskakovala na hrbolatém povrchu silnic nižších tříd, motor s výkonem 150 koní však jasně dával najevo, že by stejně uháněl i s naloženým vozem. Tady ovšem musím upozornit, že standardní převod diferenciálu 3,909 byl nahrazen za příplatek převodem 1:4,111. Spotřeba na venkovském testovacím okruhu, kde se mimochodem velmi dobře uplatnila odlehčovací výfuková brzda – byla 9,2 l/100 km. A když jsme u motoru, musím se zmínit o filtru pevných částic, kterým je vozidlo standardně vybaveno. Nejen, že jeho zaplněnost si může řidič najít v menu palubního počítače, ale jeho vypalování se odehrává automaticky, kdykoliv je vhodný jízdní režim vozidla od polovičního zaplnění filtru. Posledním bodem, který jsem si v rámci testu vyzkoušel, byla obsluha sklápěcího mechanizmu. Nastavení směru sklápění je zcela standardní pomocí zajišťovacích kolíků, otevírání bočnic pákou s jištěním také nedělalo problémy. A pak už stačilo jenom zmáčknout tlačítko v kabině řidiče a držet jej stisknuté ve správném směru. Opačným postupem se korba vrátila do jízdní polohy. A ještě jedno upozornění. K řízení Canteru 3S15 stačí vlastnit oprávnění skupiny „B“, ovšem vozidlo může připojit i bržděný přívěs o celkové hmotnosti až 3500 kg, takže souprava se dostane na celkovou hmotnost 7000 kg. A na to „béčkové papíry“ stačit nebudou. Fuso Canter v této velikosti je pracovitý, robustně stavěný pomocník, kterého využijete nejen ve městě. A jistě dokáže v řadě případů plně nahradit – zvláště v komunálních službách – často používanou Multikáru.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)