Představujeme
Ford – Zlatá flotila Ford Transit
-JK- 07.08.2015 06:52
Od dvacátého května do konce června se po českých silnicích pohybovala netradiční uskupení čtyř užitkových vozů Ford ve zlaté barvě.
Čtyřmi zlatými Transity v různých modelových variantách, od nejmenšího Fordu Courier přes Connect a Custom až k největšímu Transitu, chtěl Ford českým zákazníkům připomenout padesáté výročí zahájení výroby legendární dodávky jménem „Ford Transit“. Shodné zlaté provedení všech vozů ve flotile pak představovalo jak nový barevný odstín v nabídce, tak i prostý fakt, že robustní, úsporné bezpečné a spolehlivé užitkové vozy Ford mají pro své uživatele doslova cenu zlata. Roadshow nazvaná „Zlatá dodávka odměňuje“ se do konce června zastavila v mnoha větších městech prakticky po celé České republice. A jedním z míst, kde jsme se na celou flotilu mohli podívat, byly středočeské Hořovice, kde akce proběhla na nedalekém letišti.
V průběhu celé akce bylo pro příznivce užitkových Fordů připraveno mnoho atraktivních dárků – nebo spíše cen, které zájemci mohli vyhrávat v jednoduché vědomostní soutěži spojené s roadshow. Roadshow „Zlatá dodávka odměňuje“ podpořila i finanční společnost Ford Credit, která pro financování vozů Ford Transit a Tourneo nabízí zvýhodněný Zlatý úvěr s úrokovou sazbou pouze 2,99 %.
Od srpna 1965, kdy sjel z montážní linky první představitel Fordu Transit, již pět desítek let oddaně slouží svým majitelům z řad podnikatelů i firem. Ford evropským zákazníkům před rokem 1965 nabízel dvě různé modelové řady užitkových vozů – model FK, vyráběný v Německu od roku 1953, a britský Thames, montovaný od roku 1954. S příchodem šedesátých let však zákazníci začali chtít více. Větší nákladový prostor, schopnost uvést těžší náklad, více flexibility a vyšší rychlost. Ford se proto rozhodl nahradit zmíněné dva modely zcela novou generací dodávky. První Transit sjel z montážní linky v závodu na výrobu užitkových vozů Fordu v Langley v anglickém hrabství Berkshire 9. srpna 1965. Chlubil se inovativními prvky, jako byl tištěný spoj v přístrojovém štítu, na přání dodávaný zámek volantu, boční dveře nákladového prostoru a úchyty na bezpečnostní pásy. Vzápětí po zahájení prodeje se objevily další novinky ve výbavě jako halogenové světlomety, bezdušové pneumatiky a odlehčené listové pérování. Původní Transit poháněly zážehové motory 1,7 l a 2,0 l o výkonech 54 kW (74 koní) a 63 kW (86 k) a vznětový motor Perkins 4/99, produkující 32 kW (44 k). Vůz byl k mání ve dvou variantách s různými rozvory náprav, přičemž každá nabízela tři možné nosnosti (verze s krátkým rozvorem uvezla od 610 do 1120 kg, verze s dlouhým rozvorem od 1272 kg do 1782 kg). Karoserie dodávky mohla mít dvoukřídlé zadní dveře nebo výklopnou záď, dveře kabiny mohly být běžné či posuvné a v nabídce byly i boční dveře do nákladového prostoru.
1968 – rozjíždí se výroba vznětových motorů Ford pro Transit v Dagenhamu nedaleko Londýna.
1972 – Ford uvádí na trh svůj první malý rychloběžný vznětový motor zvaný York. Nabízí se ve dvou výkonových variantách. Verze s krátkým rozvorem dostaly výkon 40 kW (55 k), těžší verze s dlouhým rozvorem poháněl motor o výkonu 56 kW (62 k).
1975 – Transit na sebe výrazně upozorňuje novým funkčním „černým stylem“. Mřížka chladiče, nárazníky, rám čelního skla a boční zrcátka jsou v černém provedení. V kabině se pedály posunuly dopředu a sedadlo naopak dozadu, díky čemuž se prostor pro nohy zvětšil o 100 mm. Prodloužením sloupku řízení se zlepšila pozice řidiče za volantem. Co je však nejdůležitější, Transit byl první dodávkou s posilovačem předních kotoučových brzd. Verze s krátkým rozvorem náprav ho měla od roku 1975, verze s dlouhým rozvorem ho dostala o rok později.
1976 – představuje se nový Transit 190 s celkovou hmotností 3,5 tuny. Součástí úpravy bylo rozšíření kotoučových brzd na všechny verze, přičemž nový model 190 disponoval chlazenými kotoučovými brzdami – jako první užitkový vůz střední kategorie na světě! Z montážní linky sjel Ford Transit s pořadovým číslem 1 milion.
1978 – v březnu se objevuje druhá generace Transitu, kterou provázejí výrazné designové změny. Do té doby krátká příď se prodloužila a získala aerodynamičtější tvar, takže se do ní mohly vměstnat jak zážehové, tak stále dál populárnější vznětové motory. Zároveň se pod kapotou objevily nové, hospodárnější motory s ventilovým rozvodem OHC.
1983 – rozbíhá se rozsáhlé testování prototypů vznětových motorů s přímým vstřikováním (DI) v provozu. Motor o objemu 2,5 litru s označením 100 se blíží ke konci vývoje.
1984 – revoluční vznětový motor 2,5 DI s rotačním čerpadlem paliva se dostává na trh. Výkon motoru se zvýšil ze 46 na 50 kW (62 na 68 k), zatímco spotřeba paliva klesla u verzí s krátkým rozvorem náprav až o 24 procent a u verzí s dlouhým rozvorem až o 20 procent.
1985 – 25. července 1985 z linky sjíždí dvoumiliontý Transit.
1986 – jen pár měsíců po dvacátém výročí uvedení Fordu Transit přichází v lednu na trh zbrusu nová generace. Odvážně radikální nový Transit s „aerodynamickou kapotou“ má nižší koeficient odporu vzduchu (Cd 0,37) než leckterá osobní auta té doby i než všechny konkurenční dodávky. Díky aerodynamice zlepšené o 11 procent klesla průměrná spotřeba modelu až o 8 procent, zatímco nákladový prostor se zvětšil o 11 až 13,5 procenta.
1991 – významně přepracovaná konstrukce podvozku posunula Transit o úroveň výš. Nejenže se díky ní zlepšila efektivita výroby i kvalita vyrobených vozů, zároveň mohl nový model úspěšně podstoupit čelní bariérovou zkoušku v rychlosti 48 km/h. Díky nové konstrukci se navíc na trhu objevil nový Transit 150 s krátkým rozvorem náprav, nosností 1,5 tuny a 15palcovými koly. Rovněž poprvé se objevil vznětový agregát přeplňovaný turbodmychadlem. Vycházel z motoru 2.5 DI, jako první v segmentu užitkových vozů střední kategorie využíval elektronické řízení a dosahoval výkonu 74 kW (100 k).
1994 – 15. září Ford vyrobil Transit s pořadovým číslem 3 000 000 a ještě v témže měsíci se představila nová generace modelu. Šlo o nejkultivovanější, nejbezpečnější a nejlépe zabezpečený Transit, který do té doby vznikl, a díky přátelské oválné mřížce chladiče byl také nepřehlédnutelný. Hlučnost vozu se snížila oproti předchozí generaci o 5 dB, což znamenalo dramatické ztišení vnímaného zvuku o bezmála 70 procent. K lepšímu zabezpečení všech verzí přispělo centrální zamykání, obvodový alarm, dvojité zamykání či pasivní imobilizér Ford.
1996 – na trh vstupuje 17místný minibus Transit. Pyšní se nejvyšší úrovní bezpečnosti ve své kategorii. K hlavním prvkům patří tříbodové bezpečnostní pásy s předpínači pro všechna sedadla, zadní sedadla s vysokými opěradly a pevně ukotvenými opěrkami hlavy, airbagy pro řidiče a spolujezdce v základní výbavě a brzdy s protiblokovacím systémem, také v základní výbavě.
1998 – součástí výbavy Transitu se stal elektronický systém rozdělování brzdného účinku, regulace prokluzu kol, zdokonalený imobilizér a propracovanější zámek volantu. Ford Transit se rovněž poprvé objevil s pohonem na propan-butan (LPG), a to v několika různých verzích. Automatické ovládání spojky Autoclutch umožnilo ruční řazení, zatímco spojka byla ovládána automaticky.
2000 – po 35 letech od prvního Fordu Transit přichází jeho nová, již čtvrtá generace. Jako první na světě umožňuje na jedné platformě výběr mezi pohonem přední a zadní nápravy.
A od počátku produkce vznikly již 4 miliony těchto vozů.
2001 – spolu s vyspělou automatizovanou převodovkou Durashift EST se do nové řady Transit dostala technologie řazení vycházející ze systémů používaných ve Formuli 1. Transit byl zvolen „Mezinárodní dodávkou roku 2001“.
2002 – na mezinárodním autosalonu v Amsterodamu je odhalen nový Transit Jumbo s nejvyšší povolenou hmotností 4,25 tuny a s dvoumontáží kol na zadní nápravě. Pod kapotu Transitu se dostává nový vznětový motor Duratorq TDCi se systémem Common-Rail a turbodmychadlem. Zpočátku je v nabídce verze 2,0 l o výkonu 92 kW (125 k) pro modely s pohonem předních kol.
2003 – na trh vstupuje nová dvoutunová verze s pohonem předních kol a sníženou podlahou. Transit Connect se stává opět „Mezinárodní dodávkou roku 2003“.
2005 – Transit oslavil 9. srpna 40.narozeniny a z montážní linky sjel pětimiliontý vyrobený exemplář.
2006 – na trh přichází nová generace Fordu Transit. Sází na modernizovaný design karoserie, větší komfort v kabině a mnoho inovativních prvků, jako je řadicí páka zakomponovaná do palubní desky. Elektronický stabilizační program (ESP) je k dispozici v celé šíři modelové řady, nová nabídka motorů – šest vznětových a jeden zážehový spolu s přestavbami na CNG a LPG – nabízí hospodárnou a ekologickou jízdu.
2007 – nabídka konfigurací hnacího řetězce se rozrůstá o inteligentní systém pohonu všech kol. Transit tak jako jediná dodávka na světě nabízí na jedné platformě pohon přední nápravy, zadní nápravy i všech kol. Systém ESP se stává součástí základní výbavy všech verzí s motorem Duratorq TDCi, a to jak s pohonem přední, tak zadní nápravy. Transit už zase vítězí v soutěži „Mezinárodní dodávka roku 2007“.
2010 – Transit zdolal 30.dubna další milník, tentokrát padla hranice 6 milionů vyrobených vozů. V srpnu oslavil 45. výročí.
2013 – 20.června Ford znovu slaví. Transitů už vzniklo po celém světě 7 milionů!
2014 – zcela nový „dvoutunový“ Transit byl vyvíjen v rámci globální produktové strategie One Ford a postupně se začíná prodávat na šesti kontinentech včetně Evropy, Severní Ameriky a dalších klíčových trhů. Novinka nabízí jak vynikající provozní náklady, tak skvělé přepravní schopnosti, výbornou hospodárnost, nižší náklady na údržbu a opravy, legendární odolnost, větší přepravní kapacitu a chytré inovace v nákladovém prostoru. Vznětový motor Ford TDCi 2,2 l může pohánět přední, zadní nebo všechny čtyři kola. V nabídce je více než 450 verzí. Výroba všech verzí nového Transitu jede naplno – od podvozku s dvojitou kabinou přes prodlouženou verzi „Super Jumbo“, Double Cab-in-Van, kombi, kombi van až po různé varianty s vyspělým pohonem všech kol. Tolik velmi stručné útržky z historie Fordu Transit. A je více než potěšitelné, že v Hořovicích na letišti jsme si mohli nejen „osahat“ historické Fordy Transit patřící českým majitelům, ale většinu z nich jsme mohli i řídit.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)