Představujeme
Ford Transit - Sporťák pro osm
Boris Dacko 09.11.2009 23:06
Test
Ve světě užitkových automobilů bychom asi těžko hledali automobil, který by nabídkou provedení předčil Ford transit. Nyní jsme otestovali osmimístné provedení kombi bez dělicí přepážky, opatřené nejsilnějším agregátem v nabídce.
Řada Transit, jejíž první generace vyjela do světa již v roce 1965 dnes nabízí přes šedesát základních konfigurací a podob karoserie, které jsou kombinovány se všemi možnými typy pohonu, tj. pohonem předních, zadních a dokonce i všech čtyř kol. Nemluvě pak o možnostech pohonu na benzin, naftu, LPG i CNG. V roce 2006 prodělal Transit rozsáhlou modernizaci, která znamenala přínos jak z hlediska designu nebo techniky, tak i celkové variability. Samozřejmě během více než dvou let se neustále objevují nová a nová řešení, vzpomenout můžeme například pohon všech kol, individualistický model Sport Van či novou motorizaci Duratorq TDCi 3,2 l o výkonu 147 kW neboli 200 k, která je kombinována s novou šestistupňovou převodovkou. Ačkoliv z hlediska průběhu výkonu, životnosti a provozních nákladů byly agregáty u této řady vždy na vysoké úrovni a nepochybně do velké míry stojí za jejím úspěchem, současně jim byl vytýkán tvrdší a hlučnější běh než u pohonných jednotek konkurence. Dnes po otočení klíčkem v zapalování tento názor okamžitě přehodnotíte, zejména testovaný agregát byl velmi kultivovaný a tichý.
Skvělý pětiválec
Vznětový řadový pětiválec se čtyřventilovou technikou, variabilní geometrií lopatek dmychadla a přímým vstřikem paliva Common Rail poslední generace disponuje nejen nadprůměrným výkonem, ale hlavně doslova mamutím točivým momentem 470 N.m, který je dosahován v širokém pásmu otáček od 1700 do 2500 min-1. Výsledkem je dech beroucí zátah defacto v jakýchkoliv otáčkách motoru. Pochopitelně taková vlastnost není u užitkového automobilu nijak zvláště potřebná, avšak s ní se pojí také stejně fascinující pružnost. Je celkem jedno, zda jedete do kopce nebo po rovině, stačí sešlápnout plynový pedál a více než dvoutunový vůz se rozutíká s velkou chutí. Hledání limitů jsme vzdali ve chvíli, kdy při šedesátikilometrové rychlosti padl v kulise šestý rychlostní stupeň a Transit se dal opět do běhu jako by nic. Víc už od dodávky opravdu nelze chtít. Nutno dodat, že spotřeba během testu, kdy jsme vůz nijak zvlášť nešetřili, se nepřehoupla přes 10,5 l/100 km. Kultivovanější zacházení by přineslo zcela jistě pokles minimálně o 1l/100 km. Nutno ještě doplnit, že nová manuální šestistupňová peřvodovka je velmi přesná a pro potřebu této motorizace i skvěle odstupňovaná.
Pohodlně a komfortně
Ačkoliv se Transit nijak nesnaží tvářit jako luxusní vůz, nabízí velmi vysokou úroveň pohodlí. Seznam výbavy na přání je přitom tak rozsáhlý a pestrý, že zcela jistě dokáže naplnit i ty nejnáročnější požadavky. Ostatně již ve standardu je připraveno mnoho doplňků, které byste asi v tomto segmentu nečekali. Za zmínku stojí zejména ty, které přispívají k bezpečnosti, a sice airbag řidiče a spolujezdce nebo stabilizační systém ESP, který obsahuje funkce ABS, TCS, EBA, EBD a ARM. Z těch komfortních pak nelze nezmínit elektricky ovládaná a vyhřívaná zrcátka, autorádio s CD přehrávačem a čtyřmi reproduktory, centrální dálkově ovládané zamykání atd. Samotný testovací vůz byl homologován v kategorii M1, tedy jako osobní automobil. Koncepčně vůz vyhoví především firmám převážejícím zaměstnance či pracovní čety, ale například i organizátorům nejrůznějších zájezdů – vodáckých, cyklistických atd. Za třetí řadou sedadel totiž vůz nabízí ještě nadprůměrný nákladový prostor, a mimo to je schopen tažení brzděného vleku o hmotnosti 3500 kg. Celkovou hmotnost pak lze ještě zvýšit o dalších 300 kg volbou jiného celkového převodu.
Agilní podvozek
Pokud jde o jízdní vlastnosti, jsou na vysoké úrovni. Ty samozřejmě zlepšuje i dlouhý rozvor náprav stejně jako přítomnost stabilizačního systému ESP. Cena testovaného vozu činila 1 129 330 Kč s DPH, přičemž příplatková výbava byla v hodnotě 100 690 Kč.
Zdroj: Trucker 10/09
Autor: Boris Dacko