Představujeme
Ford – S Connectem pod Alpami
Jiří Krenar 12.02.2014 07:32
V závěru roku 2013 měl tuzemskou premiéru na pražském výstavišti Ford Connect ve verzích Transit i Tourneo.
Ale o pár dní dříve jsme měli možnost se s novým modelem seznámit při novinářských jízdních testech kousek od mnichovského letiště, doslova „na dostřel“ alpským vrcholkům. Dlužno podotknout, že Alpy sice byly opravdu nedaleko, přesto všechny tři testovací okruhy vedly pouze v rovině, což se ukázalo jako největší slabina celé akce. Ale zpět k novému modelu. Ford zahájil rokem 2013 razantní modernizaci své řady lehkých užitkových vozidel. Nejprve jsme se dočkali modelu Custom a to jak v užitkovém provedení (u všech modelů označované jako Transit), tak i v osobní verzi s označením Tourneo. Tento model jsme také v obou verzích již měli v redakčním testu na českých silnicích. Na podzim následovalo představení menšího modelu Connect a to jak v užitkové, tak i v osobní verzi a v době, kdy budete číst tyto řádky probíhá mezinárodní prezentace největšího modelu, tzv. globálního velkého Transitu. Zhruba v polovině letošního roku by pak měl přijít na řadu i nejmenší model Ford Courier, také v provedení Transit i Tourneo. Tím bude kompletní modernizace dokončena.
Nová generace modelu Connect přichází s novým výrazně zaobleným designem, který přece jenom praktickou užitkovou karoserii typu „krabice“ dělá oku přitažlivější a samozřejmě nabízí i menší aerodynamický odpor. Karoserie si samozřejmě zachovává podstatné atributy dobrého užitkového vozidla. Transit Connect má standardně posuvné dveře na pravé straně a zadní symetrické křídlové dveře s dobrou aretací. Základní rozvor 2662 mm L1 nabízí objem nákladového prostoru 3,0 m3, delší rozvor až 3,6 m3 (s pevnou dělící přepážkou, s variabilní drátěnou přepážkou lze u rozvoru L2 získat objem až 4,4 m3). Tady musím podotknout, že velký podíl na tom má speciální profil dělící přepážky. V horní části je vyklenutá, aby měl řidič dostatek prostoru pro nastavení sedadla, v dolní části má naopak velmi praktický průvlak zasahující až pod sedadla, takže lze naložit i dlouhé předměty o délce 3000 mm (L1) až 3400 mm (L2). U rozvoru L2 jsou dokonce boční dveře o šířce standardní Europalety, takže ji lze naložit vysokozdvižným vozíkem. Pokud jde o užitečnou hmotnost dle motoru a výbavy se pohybuje od 625 kg až po 1004 kg.
Nový Connect přichází také se zcela novou nabídkou motorů. Základem je zážehový agregát 1.0 EcoBoost/74 kw resp. 170 Nm, což je moderní tříválec, který by měl dosahovat dle výrobce kombinované spotřeby 5,6 l/100 km (s rozvorem L1) a je vhodný pro rozvážku ve městě. Větší výkon nabízí zážehový motor 1.6 EcoBoost/110 kW resp. 240 Nm. U obou jednotek je standardně montována přímo řazená šestistupňová převodovka. Pokud jde o vznětové agregáty, v nabídce je motor 1.6 TDCi ve třech výkonových variantách: 55 kW/220 Nm, dále 70 kW/230 Nm a konečně 85 kW/270 Nm, vždy poněkud nepochopitelně pouze s pětistupňovou přímo řazenou převodovkou. U vznětových agregátů je avizována výrobcem kombinovaná spotřeba kolem 4 l/100 km.
Pokud jde o výbavu, základem je Base, kde nechybí elektronický stabilizační systém ESP včetně asistenta nouzového brzdění a asistenta pro rozjezd do svahu, airbag řidiče, el. ovládaný přední palubní počítač, centrální zamykání a posuvné dveře vpravo. Vyšší výbava Base Eco má na rozdíl od základní omezovač rychlosti, nemá rezervní kolo a nemá ani posuvní dveře u nákladového prostoru. Nejvyšší výbava Trend má naopak k výbavě Base autorádio, klimatizaci, el. vyhřívané čelní sklo a trysky vstřikovačů, el. ovládaná zrcátka, přepážku se zmiňovaným průvlakem, dvousedadla pro spolujezdce (opravdu ale jenom na nouzovou přepravu dvou osob na krátkou vzdálenost) a pár dalších drobností. Pokud jde o karosářské varianty, vedle základní verze van je v nabídce užitkového Transitu i verze kombi pro přepravu až sedmi osob, kombi van v pětimístném uspořádání s nákladovým prostorem a pak čistě osobní komfortní provedení Tourneo.
Z technických zajímavostí stojí za pozornost přední světlomety, které se natáčejí do zatáček, tempovat s nastavitelným omezovačem rychlosti (pomáhá šetřit palivo a hlídá předepsanou – nastavenou – rychlost), parkovací senzory, inteligentní informační systém Ecoscaut, který průběžně vyhodnocuje váš styl jízdy s ohledem na spotřebu (analyzuje rychlost, řazení, předvídavost atd. jako u velkých trucků) a v neposlední řadě je v nabídce i systém Ford Sync s automatickým tísňovým voláním. Zajímavý – vyzkoušeli jsme si v praxi – je systém Aktive City Stop, ideální pro pomalou jízdu v kolonách. Pokud tento systém při rychlosti do 30 km/h zaznamená, že vozidlo vpředu nečekaně zastavilo, začne automaticky brzdit. Příjemný (a nejen pro méně zkušené řidiče) je i asistent rozjezdu do kopce, či systém ESP. Tolik v krátkosti představení nového Connectu Transit.
Pro jízdní zkoušky byly připraveny Connecty Transit vana kombi v obou rozvorech a se všemi motory. Bohužel malé litrové tříválce byly k dispozici jenom dva a stála se na ně doslova fronta. Takže v podhůří Alp jsem si vyzkoušel všechny tři výkonové verze vznětového motoru 1.6 TDCi. Vozidla byla naložena ze dvou třetin své užitečné hmotnosti, náklad byl řádně upevněn. Na venkovských silnicích plných zatáček a omezení rychlosti v obcích nebylo ani možné Connecta pořádně rozjet. Ale jízdní vlastnosti byly příjemné, dobře čitelné a ocenil jsem i ergo-nomii palubní desky a dobrý výhled z vozidla. Tady myslím je vhodné místo připomenout, že nový Ford Transit Connect zvítězil v odborné anketě „International Van of the Year 2014“ (Mezinárodní dodávka roku 2014), jejíž výsledky byly vyhlášeny na veletrhu užitkových automobilů COMTRANS v Moskvě. A již zmíněný motor 1.0 EcoBoost, se pyšní titulem „International Engine of the Year“ (Mezinárodní motor roku) z let 2012 a 2013.
Krátká, jen několik hodin trvající akce byla pro několik českých redakcí – včetně Dopravy a silnice – zakončena zajímavým testem. Dostali jsme možnost převézt do Prahy vždy jedno z prezentovaných vozidel. Pro redakci Doprava a silnice los určil Connect Van SWB (L1) s motorem 1.6 TDCi/70 kW. Jízda z Mnichova do Prahy – vesměs už za tmy – i následný krátký redakční test přinesl velmi zajímavé postřehy. Ale o tom až v příštím čísle Dopravy a silnice.
Převzato z časopisu