Představujeme
Doprava – Rozumné řešení
Milan Olšanský 07.09.2017 05:47
V poslední době se o systémech samořízení a elektropohonech mluví nejhlasitěji v souvislosti se silniční dopravou. Existují však jiné druhy dopravy, kde je možné zavést všechny tyto „novinky“ rychleji a efektivněji.
Koneckonců v letecké a lodní dopravě se různých autonomních systémů řízení využívá celá řada, a to již dlouhá léta. Velká část letů dopravních letadel probíhá zcela automatizovaně bez účasti pilotů. Stejně tak je tomu v některých ohledech i u námořní dopravy. Ve vzduchu i na vodě jsou manévrovací poměry a nároky na „akurátnost“ poněkud jiné než na silnici. Není zde tolik překážek, které nelze jednoduše odstranit. Proto by jeden řekl, že právě zde bude ráj autonomních systémů řízení. V námořní dopravě jsou využívána plavidla, jejichž užitečná hmotnost k hmotnosti vlastní dosahuje takových poměrů, že se k nim jiné druhy dopravy nemohou ani zdaleka přiblížit. Zdálo by se tedy, že se zde elektropohon se všemi svými neřestmi (vysoká hmotnost baterií, prostorová náročnost) také jednoduše prosadí. Nicméně, to všechno má ještě i jiné „rozměry“, a tak se třeba o nákladních samořízených elektrolodích hovoří opět nejvíce a nejhlasitěji v souvislosti se silniční dopravou.
Elektrolodě nahradí kamiony
Nejdále jsou v tomto ohledu v Norsku. Nyní dvě společnosti YARA a KONGSBERG vyhlásili spuštění projektu stavby a využití elektrické nákladní kontejnerové lodi YARA Birkeland. Dopravní společnost YARA totiž denně přepravuje mezi norskými městy Porsgrunn a Brevik, resp. Larvik nákladní kontejnery na více než sto silničních soupravách. Při průměrném efektivním fondu pracovních dní v roce to znamená cca 20 000 kontejnerů. Krát dva je to 40 000 jízd silničních souprav s příslušně „čoudícími“ tahači ročně.
První kontejnerovou elektroloď by společnost chtěla dostat na vodu v roce 2018. Postupně loď zbaví posádky. Počítá se rovněž s tím, že autonomně bude probíhat též nakládka a vykládka kontejnerů v robotizovaných docích. Od roku 2020 by mělo vše již fungovat v plném autonomním módu a společnost YARA nebude k přepravě, kterou zajišťuje dnes po silnicích, potřebovat žádné pracovníky ani řidiče. O výrobu jednotlivých komponent elektrolodí (senzory, elektromotory, baterie) se postará společnost KONGSBERG.
V předložených myšlenkách je to vlastně jednoduché – žádné emise škodlivých plynů při nakládce a vykládce zboží, žádné emise při převozu zboží, „ušetřených“ 678 metrických tun C02, které by zmíněná společnost při popsaném provozu na silnici vypustila do ovzduší, a mínus 40 000 jízd kamionů po silnicích.
Nic není jen tak
Zní to všechno velmi dobře a celkem jednoduše. Čertovým kopýtkem je však ona hlavní motivace, proč přejít na autonomní systémy řízení čehokoliv – zbavit se lidí (stochastických systémů, s nimiž jsou jen a jen problémy a navíc stojí na výplatách nejvíce peněz) a nahradit je levnými automaty. „A“ je řečeno, jenže někdo bude muset říci také to „B“ – co s těmi „ušetřenými“ lidmi? Velmi rychle jich může být pořádná armáda. Co s nimi? Jedním řešením je dávat jim výplatu za nic, to však ještě nevyřeší jejich demotivaci, nudu a frustraci z faktu, že pro ně nebude nikde žádná práce. Zatím to možná někomu zní nemožně – ale ta doba nemusí být tak daleko.
Převzato z časopisu