Představujeme
Dong Feng Mini - Ex oriente lux
Ondřej Horský 03.07.2009 11:53
Svezli jsme se
Světlo přichází z východu, říkali staří latiníci, ale dnes z této části světa přichází především levný textil, jízdní kola, obuv, hračky, skútry... A nyní také miniaturní automobilová technika značky Dong Feng, z automobilky, která chrlí ročně více než 1 200 000 užitkových vozidel!
Sortiment zahrnuje na jedné straně hodně jednoduchou užitkovou techniku ještě sovětského původu, ale na druhé licenční varianty osobních vozidel značek Citro¨en, Peugeot, KIA, Nissan a dalších. Je třetím největším světovým koncernem v oboru, prvním v Číně. Exportuje do celého světa. Nejmenší užitkovou řadu Mini do USA, Německa, Ruska, Nizozemska, Švédska a mnoha dalších zemí.Zásluhou agilní východočeské firmy AutoMax, která se na českém trhu důrazně prosadila dovozem, úpravami a prodejem značek Honker, ARO, GAZ, UAZ, Lublin a dalších, se ojedinělé malé automobily představily nyní také u nás. Samozřejmě s kompletním homologačním zajištěním a servisním zázemím. Dealerskou síť tvoří zatím sedmadvacet partnerů.
Na výběr různé typy
Novinku tvoří až překvapivě bohatá paleta typových variant na společném základě. Volit lze mezi modely Truck, Pickup, Farmer, Van, Combi a Cargo. První z nich je vybaven krátkou dvoumístnou budkou řidiče a valníkovou nástavbou se sklopnými postranicemi. Druhý má za prodlouženou čtyřdveřovou čtyřmístnou (pětimístnou) budkou otevřený nákladový prostor se sklopným zadním čelem. Třetí za stejnou budkou nabízí krátký valník. Čtvrtý je malým furgonem s posuvnými dveřmi na obou bocích karoserie a křídlovými na zádi. Čtyřdveřový Combi disponuje druhou řadou sedadel a posuvnými postranními dveřmi i nákladovým prostorem za přepážkou, ale na zádi jednodílnými výklopnými dveřmi. Poslední z nich je furgonem s výrazně zvýšenou střechou, ale bez postranních dveří a s křídlovými vzadu. Velmi atraktivní cenové úrovni odpovídá vybavení i dílenské zpracování, kterému lze jen výjimečně vyčíst naprosto zanedbatelné nedostatky v lícování dveří či přesnosti usazení plastových panelů. Diskutabilní je koženkový potah podlahy ve verzi Van, který bude pravděpodobně choulostivý a brzy se poškodí.
Všechny typy jsou postaveny na tuhém žebřinovém rámu a mají identický podvozek, motor, převodovku, brzdový systém a vybavení pracoviště řidiče. Jakkoli formát interiéru nezapře asijský původ, pro dva dobře stavěné Evropany je na předních sedadlech dostatek prostoru. Řidič sice nemá k dispozici možnost posuvu volantu, ale jeho sedadlo je nastavitelné v dostatečně širokém rozsahu. Příjemný je široký zorný úhel a charakteru vozidla přiměřené rozměry zpětných zrcátek. Řidičům vysoké postavy však stejně jako u většiny asijské produkce tohoto typu chybí trochu větší úhel výhledu vpřed vzhůru. U vícesedadlových verzí až zaskočí dostatek prostoru pro nohy ve druhé řadě míst. Zde je k dispozici buď méně pohodlná pevná lavice (teoreticky třímístná, ale maximálně tak pro děti do patnácti let), nebo dvě samostatná sedadla s pohodlím i pro Ramba s Jágrem. Kuriozitou osobních verzí s druhými dveřmi posuvnými je jejich spouštěcí sklo (křídlové dveře mají obvyklejší jednoduchý vodorovný posuv poloviny okénka). Luxusem zavání vybavení klimatizací, která může být i zdvojená (samostatná pro zadní část), ale ta bude pravděpodobně příliš ujídat výkonu litrového motoru.
Spartánské vybavení pracoviště řidiče tvoří přehledný analogový rychloměr, sada kontrolek, palivoměr, teploměr chladicí kapaliny a pod volantem obvyklé páčky ovládání stíračů a osvětlovací soustavy. Plastové kryty působí dojmem dostatečně pevných a tuhých s příslibem odolnosti a životnosti.
První dojmy z jízdy
Po spuštění motoru zaujme jeho velmi tichý a kultivovaný chod (agregát má kořeny v produkci Suzuki). Spojkový pedál má velmi lehký krok, ale umožňuje citlivé ovládání. Snadné a přesné řazení s pohybem páky v kulise po možná nepatrně delších drahách přispívá snaze vyhovět motoru volbou optimálního převodu. Úspěšné potlačení hluku se nemění ani v dalších jízdních režimech. U jednoho z vozidel, která jsme měli k dispozici občas zahučel diferenciál (možná kloubový hřídel) při akceleraci. Agregát uděluje vozidlu sympatickou dynamiku, na čemž má podíl nejen charakteristika motoru, ale i vyváženost odstupňování převodovky. Nemůže překvapit, že brzdný efekt malého motoru není nijak velký. Hřebenové řízení s volantem relativně malého průměru i tloušťky věnce není vybaveno posilovačem, ale ten by byl naprosto zbytečným luxusem, když ovládací síly jsou skutečně malé i u plně zatíženého vozidla. Podobně lze hovořit také o dimenzování brzdové soustavy, která vyžaduje trochu větší tlak na pedál. Nemá sklon k vadnutí ani při dlouhém brzdění.
Jízda s dongfengem připomíná ovládání lehoučkých osobních vozidel malého formátu. Nevyžaduje sílu, potěší odpovídajícími reakcemi a jen nepatrnými náklony při svižném střídání směrových oblouků. Vyžaduje využívání vyšších otáček motoru, ale nikoli za cenu citelného růstu spotřeby paliva. Dokonce ani při setrvání na maximu (v našem případě 133 km/h) nezpůsobí vír nádrži. Náš krátký test ozdobilo výsledných 5,8 l/100 km.Charakteristika pérování musí být pochopitelně kompromisem mezi tím, co vyžaduje jízda s plným zatížením a bez nákladu. I to se tvůrcům podařilo, byť prázdnému dongfengu tuhá zadní náprava při rychlé jízdě přes nerovnosti pochopitelně nepatrně odskakuje.
Klíčovou hodnotou značky Dong Feng je cena. Základní za model Truck bez nástavby (šasi) činí 189 000 Kč bez DPH!
Zdroj: Trucker 06/09
Autor: Ondřej Horský