Představujeme
Dlouhodobý test – Ekonomičtější než jsme očekávali
-red- 21.01.2015 06:07
Nová generace nákladních vozidel s motory emisní specifikace Euro VI je evidentně pro své provozovatele ekonomickým přínosem. Tvrdí to experti renomované německé společnosti DEKRA.
Z hlediska každodenního využívání těžkých nákladních vozidel dálkové silniční dopravy se dle expertů společnosti DEKRA jednoznačně vyplatí používat novou generaci vozidel vybavených motory emisní specifikace Euro VI. Přináší totiž ještě vyšší ekonomický efekt než se obecně očekávalo. Nasvědčují tomu nade vší pochybnost první výsledky dlouhodobého testu. „Je to rozhodně dobrá zpráva pro celý dopravní sektor: Moderní vozidla s motory Euro VI nejen, že šetří příkladným způsobem životní prostředí, ale navíc jsou v módu každodenního využití ekonomičtější než souměřitelná vozidla s motory předcházející generace emisních specifikací,“ říká Stefan Kölbl, předseda představenstva společností DEKRA e. V. a DEKRA SE. „Na statistickém základě celkového počtu těžkých vozidel určených pro přepravu zboží v Německu nám ušetřené palivo a emise skleníkového plynu CO2 hypoteticky umožnilo provozovat dalších 25 000 nákladních vozidel bez dalšího vlivu na životní prostředí.“
Dlouhodobý test
Od prvního dne letošního roku musí všechna nově registrovaná těžká nákladní vozidla splňovat emisní standardy Euro VI. V sektoru dopravy a podnikání v silniční dopravě byly zpočátku jisté obavy o dopadech této reformy – týkaly se především vyšší pořizovací ceny vozidel, míry spotřeby provozních kapalin, především paliva, motorové nafty a celkové efektivity. V únoru letošního roku společnost DEKRA odstartovala s pomocí dopravní společnosti Fehrenkötter (Landberg, Německo) dlouhodobý test. Sedm těžkých nákladních vozidel s motory emisní specifikace Euro VI různých značek se zapojilo do každodenního provozu. Vozidla jsou nasazena primárně na dálkovou dopravu pro transport osobních automobilů a zemědělské techniky. Test je naplánovaný až do roku 2016. Po celou dobu jsou vozidla velmi přísně dozorována a monitorována specialisty společnosti DEKRA. Všechna sledovaná data včetně spotřeby paliva jsou průběžně stahována, analyzována a vyhodnocována. Jako základ pro porovnání potřebných dat je považován test, který běžel od roku 2007, a ve kterém byla zapojena souměřitelná flotila vozidel stejných výrobních značek s motory emisní specifikace Euro V.
Úspory ve spotřebě
„Jestliže se podíváme na kombinaci ceny spotřeby motorové nafty, činidla AdBlue a mýtných poplatků platných v dopravní infrastruktuře Německa, potom vozidla s motory Euro VI projezdí za rok o 5600 Eur méně. Díky této úspoře se nárůst pořizovací ceny, který je v průměru téměř 10 000 Eur, vrátí majiteli vozidel zhruba během dvou let,“ sumarizuje jeden z nejdůležitějších ekonomických parametrů průběžných výsledků testu Dr. Gerd Neumann, člen představenstva společnosti DEKRA Automobil GmbH. „Porovnání obou testovaných flotil vozidel ukazuje, že spotřeba vozů s motory emisní specifikace Euro VI je okolo 6 % nižší než u vozidel s motory emisní specifikace Euro V, ” říká Dr. Neumann. Zatímco u vozů Euro V byla průměrná spotřeba 33,76 l motorové nafty na 100 ujetých kilometrů, u vozidel Euro VI je to zhruba o dva litry v průměru méně (31,71). Při ročním proběhu 140 000 km to znamená úsporu okolo 3400 Eur, vztaženo k průměrné ceně motorové nafty za rok 2013. Spotřeba činidla AdBlue u některých motorů vzrostla, ale u některých se naopak snížila. V průměru můžeme říci, že se u vozidel Euro VI mírně snížila.
Úspory na mýtných poplatcích
Jeden z hlavních faktorů porovnání testovaných flotil vozidel s motory Euro V a Euro VI jsou rozdílné mýtné poplatky, které vstoupí v Německu v platnost v roce 2015. Provozovat vozidla Euro VI bude z tohoto pohledu o 2,1 Euro centů na jeden každý ujetý kilometr levnější než provozovat vozidla s motory Euro V. V součtu, vztaženo na roční proběh 100 000 kilometrů to znamená úsporu 2100 Eur ve prospěch vozů Euro VI. Využít stoprocentně potenciál, který mají vozidla Euro VI v podobě úspor oproti vozidlům Euro V však znamená, aby také řidiči byli schopni takové interakce s technikou a technologií, jaká je nejen zapotřebí, ale jaká je opravdu možná. Svoji velkou roli hraje také optimální výběr pneumatik. Speciálně správný poměr mezi jejich úsporností z hlediska spotřeby paliva vozidla a životností. V tomto ohledu je třeba také mluvit o pokud možno dokonalém neustálém monitorování tlaku v pneumatikách. „Regulérní servis vozidel a zcela průhledný a jasný monitoring všech snímaných dat dovolí správně zhodnotit ekonomický přínos vozidel s motory Euro VI,” dodává Dr. Neumann.
Prostá extrapolace
Na začátku roku 2014 ukázala statistika Federálního úřadu pro silniční dopravu, že v Německu je téměř 380 000 těžkých nákladních vozidel, která jsou registrovaná při pravidelném placení mýtných poplatků. Okolo 15 000 z nich je již vybaveno motory Euro VI. Jde tedy o zhruba 4 % všech těžkých nákladních vozidel. Vozy s motory Euro V tvoří, vztaženo ke stejnému období, téměř přesně 50 %. Pokud budeme výsledky testu extrapolovat na celou skupinu těžkých nákladních vozidel provozovaných v Německu, dojdeme k výsledné úspoře 1,9 milionů tun CO2. Při ročním proběhu 100 000 km a průměrné spotřebě 30 l/100 km zjistíme, že úspora 730 milionů litrů motorové nafty by opravdu hypoteticky dovolovala provozovat dalších 25 000 nákladních vozidel bez jakéhokoliv dopadu na naše životní prostředí.
Systémy pro život
Experti společnosti DEKRA jsou přesvědčeni, že nejenom vozidla s motory Euro VI, ale též další vybavení moderních těžkých nákladních vozidel například elektronickými asistenčními systémy nové generace je výraznou výhodou na straně majitelů a provozovatelů vozidel. Například již jen čistě z podnikatelského hlediska jsou tyto sofistikované systémy velmi důležité: přispívají k prevenci škod způsobených nehodami a odstraňují jistá znevýhodnění při pojištění vozidel samotných a speciálně převáženého zboží. „Jedna jediná dopravní nehoda, při níž díky bohu není nikdo zraněn, může přinést škody v řádu šestimístných cifer. Moderní systémy nouzového brzdění mohou takové nehody odvrátit anebo alespoň podstatně zmírnit následky,“ říká výkonný ředitel společnosti DEKRA. „Využití takových elektronických asistenčních systémů se vyplatí již jen z ekonomického hlediska nemluvě o tom, že může zabránit zranění či dokonce úmrtí řidiče a posádky vozidla.“ Z výše uvedených důvodů a průběžných výsledků testů si společnost DEKRA a její experti speciálně dovolí naléhat na provozovatele a operátory těžkých nákladních vozidel v tom smyslu, aby vybavily svoje vozidla moderními elektronickými asistenčními systémy, které jsou nyní ve standardní nabídce všech finálních výrobců těžkých nákladních vozidel. „Čím více se těchto systémů dostane na silnici, tím vyšší bezpečnost silničního provozu tu bude. Asistenční systémy pomáhají odvrátit nehody a ochraňovat lidské životy – a to je opravdu důležité, to co stojí na jednom z prvních míst v dokumentu, na jehož podkladě byla naše společnost DEKRA e. V. založena již téměř před 90 lety,“ říká generální ředitel DEKRA Kölbl.
Převzato z časopisu