Představujeme
Scania – nová generace
Jiří Krenar 14.10.2016 05:27
Jsou nabídky, které se neodmítají. A jednou z nich bylo pozvání na jízdní testy s novou generací Scanie ve Švédsku.
Švédská automobilka Scania připravila začátkem září „Press Test & Drive 2016“ pro odborné motoristické novináře z celé Evropy. V průběhu jednoho týdne se tak v Demo Centru Scania v Södertälje jihozápadně od Stockholmu vystřídala více než stovka novinářů, která měla možnost se seznámit s technickými novinkami uplatněnými v nové generaci Scanie a co víc, k dispozici byla i celá flotila vozidel připravených k jízdním testům. Připomeňme si některá fakta, která jsme k novému modelu Scania zveřejnili již v DaS 9/2016. Vývoj nové generace Scania trval zhruba deset let a dle údajů automobilky si vyžádal investici dvacet miliard švédských korun. Nová řada nákladních vozidel Scania přináší vylepšení v řadě oblastí. Zcela nová je nabídka kabin S a R, které se uvnitř i vně hrdě hlásí ke značce Scania. Jejich konstrukce je silnější a bezpečnější s lepšími aerodynamickými vlastnostmi. Díky modulární konstrukci se kabiny Scania snadněji opravují v případě nehody. Posunutá přední náprava vpřed a nižší těžiště zaručují vyšší bezpečnost a více jízdního komfortu. Scania je nyní první sériově vyráběný truck na světě, vybavený bočními hlavovými airbagy na ochranu při převrácení. Zcela přepracována byla i řada motorů a optimalizován byl i hnací řetězec. Vozidlo je nyní lehčí a spotřeba se opět snížila o 5 %!
Nová kabina Scania
Novou generaci kabin značky Scania navrhli, vyvinuli a vyrobili interní designéři společnosti Scania. První byla představena série R a zcela nová řada S. Sérií S představuje Scania nový vrcholový model mezi svými spacími kabinami s rovnou podlahou, který je určen pro mezinárodní dálkovou dopravu a pro nejnáročnější zákazníky. Kabiny byly do posledního detailu navrženy tak, aby splňovaly požadavky současných i budoucích zákazníků a také požadavky legislativy. Zcela nová generace modulárních kabin, vyrobená v nově postavené továrně ve švédském městě Oskarshamn, odráží jedinečnou identitu a design značky Scania. Základní design kabin vyvinula Scania v úzké spolupráci se sesterskou společností Porsche Engineering. Nová řada kabin Scania nemá se současnou řadou kabin společné absolutně žádné díly. Vývoj nové generace se zaměřoval na několik obecných oblastí: prostředí řidiče, spotřebu paliva, optimální využití vnitřního prostoru, bezpečnost a maximální spolehlivost. Až se na trh dostanou všechny varianty, celkově bude v rámci modulárního systému Scania k dispozici nejméně 24 různých základních modelů kabin. Různé konstrukční prvky byly tvarované lisováním nebo válcováním a následně spojeny různými technikami svařování, laserového pájení nebo technologicky vyspělými metodami lepení, čímž se podařilo vytvořit obzvlášť odolnou samonosnou konstrukci.
Co se týče exteriéru, hlavní prioritou pro společnost Scania byly aspekty týkající se aerodynamiky a tedy i spotřeby paliva. Každý povrch vpředu i po stranách, či dokonce pod vozem, byl upraven do optimální podoby tak, aby se aerodynamický odpor vozu snížil na minimum. Dokonce i dílce jako stěrače, zpětná zrcátka, světlomety apod. byly v této souvislosti podrobeny designovým změnám. Konkrétním příkladem je to, že sluneční clona, která je standardním prvkem v celém odvětví, nebyla zařazena do základní výbavy. Ve srovnání s předchozí generací Scania Streamline se podařilo snížit odpor vzduchu o přibližně 2 %. To se ihned odrazilo na spotřebě paliva. Ať už si zákazník vybere jakoukoli kabinu, získá ještě více vnitřního prostoru než dosud. Částečně je to zásluhou efektivnějšího uspořádání a také skutečnosti, že interiér kabiny je nyní o 5 cm delší. Zároveň k tomu přispívá i obecně vyšší výška střechy v rámci nové generace. Nová standardní střecha je o 10 cm vyšší než současná standardní střecha. A dokonce i modely s vyšší střechou jsou o něco prostornější než dříve. Hovoříme zde o výškovém rozdílu 16 cm, který ocení především všichni řidiči, kteří ve svém vozidle pracují i bydlí. Na vrcholu nabídky samozřejmě stojí nová kabina řady S, která je díky své zcela rovné podlaze a obrovskému vnitřnímu prostoru přirozenou volbou pro zákazníky s nejvyššími nároky na životní komfort, prestiž a praktickou využitelnost.
Ve všech nových kabinách se ve srovnání se současnou generací posunula základní poloha řidiče o 65 mm blíže k čelnímu sklu a o 20 mm směrem k vnější straně. Důvodů pro tuto změnu bylo hned několik. Ty nejdůležitější jsou však spojeny s vylepšením polohy řidiče z hlediska bezpečnosti, výhledu a vnitřního uspořádání prostoru (především co se týče umístění lůžek a rozsahu nastavování sedadel). Nové kabiny nabízejí výrazně lepší výhled, k čemuž přispívají větší prosklené plochy, snížená přístrojová deska, užší panely dveří a optimalizované přední sloupky. Zásadní roli v tomto ohledu samozřejmě hrají zpětná zrcátka. Zrcadla kabin R a S disponují širokoúhlým zobrazením, elektrickým ovládáním a vytápěním, jakož i účinným tlumením vibrací. Kabiny disponují přípravou pro montáž kamer, které jsou dostupné jako volitelný doplněk nebo alternativa některých zrcadel. Do kabin Scania nové generace je možné namontovat hlavové airbagy na ochranu při převrácení, které jsou zabudovány do stropu kabiny. V nákladních vozech se tato metoda dosud nepoužila. Hlavové airbagy na ochranu při převrácení představují spolu se zapnutými bezpečnostními pásy klíčové bezpečnostní prvky schopné zabránit jednomu z nejtypičtějších druhů nehod nákladních vozidel s vážnými následky: uvíznutí řidiče pod kabinou při převrácení nákladního vozidla, například pokud vozidlo sjede z cesty po vyhýbacím manévru.
Inovace hnacího řetězce snižuje spotřebu
Všechny motory Euro 6 dostupné v rámci nové řady nákladních vozidel Scania, se mohou pochlubit novými systémy řízení motoru a zcela propracovanými montážními řešeními. Větší chladící kapacita nových kabin umožňuje dodatečně ušetřit v průměru až 3 % paliva, což se pozitivním způsobem odrazí na zisku zákazníků společnosti Scania. Automobilka navíc zavádí i novou verzi svého 13litrového motoru s výkonem 500 koní. Dále se představí nová funkce řazení převodových stupňů, díky čemuž dokáže automatizovaná převodovka Scania Opticruise řadit rychleji a zajišťuje téměř neustálou hnací sílu.
Všechny čtyři 13litrové motory Scania, na čele s novou verzí s výkonem 500 koní, využívají na dodatečnou úpravu výfukových plynů pouze technologii SCR. Motory dosahují výborných výsledků při využívání samostatné technologie SCR a odolného turbodmychadla s pevnou geometrií lopatek. Mezi provedenými změnami můžeme zmínit propracovanou spalovací komoru a nové vstřikovače, které přinášejí úsporu 0,2 až 0,5 %. K dalším úsporám přispívá i obecně vyšší pracovní teplota a termostatické chlazení oleje spolu se skutečností, že chladicí ventilátory (které se v některých případech vyznačují zvětšením průměru) jsou nyní poháněny přímo bez použití energeticky náročných převodů. Tím je možné dosáhnout úspory paliva až ve výši 1 %, protože teplota oleje se udržuje na optimální úrovni, a to i při nižším výstupním výkonu a nižších venkovních teplotách. Ve srovnání s úspornými nákladními vozidly pro dálkovou dopravu Scania Streamline s motory Euro 6, se podařilo snížit spotřebu přibližně o 5 %, při zachování všech ostatních parametrů.
Další významnou zprávou je, že společnost Scania bude jako součást automatizovaných převodovek Scania Opticruise standardně nabízet systém brždění předlohové hřídele. Namísto synchronizačních kroužků, které používá většina klasických převodovek na synchronizaci různých rychlostí otáčení sekundární a hlavní hřídele převodovky během řazení, využívá Scania při řazení nahoru brzdu předlohové hřídele. To znamená, že hřídele se navzájem synchronizují výrazně rychleji a následující kolo – tedy následující převodový stupeň – se zařadí téměř okamžitě. Důkladných úprav se dočkal i systém adaptivního tempomatu od společnosti Scania. Nyní dokáže pracovat při všech rychlostech až do úplného zastavení. To je samozřejmě velká pomoc pro řidiče během jízdy v kolonách. Kromě bohaté nabídky klasických vznětových motorů, nabízí Scania i nejširší řadu motorů s alternativním pohonem, například na bionaftu, FAME a RME, zemní plyn nebo bioplyn, ED95 a bionaftu HVO v rámci současné generace nákladních vozidel.
„Natočte motory!“
Po teoretické části prezentace jsme druhý den měli celé dopoledne čas, vyzkoušet si novou generaci Scanie přímo v „akci“. Na parkovišti Demo Centra automobilky (tedy na uzavřeném okruhu), bylo připraveno 16 souprav s motory o výkonu 410 až 730 k, s kabinami typu R i S a s celkovou hmotností od 30 do 63 tun. Ano, k dispozici byly i „švédské“ soupravy s délkou 25,25 m. Instruktoři vždy pečlivě kontrolovali všem novinářům řidičské oprávnění a také každý musel nejdříve absolvovat alespoň jeden okruh na zkušební dráze, která sama o sobě je docela členitá, disponuje mnoha zatáčkami i převýšením. Byl-li shledán výkon řidiče jako bezpečný, dostal možnost opustit Demo Centrum a vyjet do běžného silničního provozu na jeden ze tří vyznačených okruhů. První byl veden převážně po dálnici a trval asi 25 minut, druhý vedl převážně po silnicích I. třídy a trval asi 40 minut a třetí v délce 35 minut byl veden po silnicích II. třídy.
Shodou okolností na první jízdu jsem usednul za volant soupravy s délkou 25,25 m s celkovou hmotností 61 tun, s tahačem Scania S500 A6x2/4NA. Nová kabina nabízí i skoro dva metry vysokému řidiči dost prostoru jak za volantem tak i pro „bydlení“ na dálkových cestách. Nová palubní deska neztratila nic z proslulé propracované ekonometrie „scania“ a k mému potěšení se konečně přestěhoval spínač varovných světel z levé části palubní desky vpravo od volantu, tak jak je umístěn u všech trucků, ale i osobních a užitkových vozidel (výjimkou budiž Renault Master, který má tlačítko na stropě). Na palubní desce zůstala i páčka ventilu parkovací brzdy. Ostatní ovládací prvky zůstaly nezměněny, tj. vlevo pod volantem ovládáte směrová světla světlomety, vpravo je volič jízdních režimů, motorová brzda/retardér. Poté, co jsem prokličkoval průmyslovou zónou okolo automobilky, kde jsem úspěšně zvládnul s dlouhou soupravou šest kruhových objezdů, mohl jsem vnímat i změny v jízdním projevu tahače. Jednou z nich bylo např. výrazně menší „zhoupnutí“ kabiny vpřed při razantnějším brždění. To je výsledek posunutí přední nápravy o 50 mm dopředu. Na citovaných kruhových objezdech jsem si ověřil také velmi dobrý výhled od volantu a to nejen díky možnosti všestranně si nastavit sedadlo řidiče i volant, ale také díky tomu, že těleso zpětných zrcadel není zbytečně objemné.
Kabina S je určena pro dálkovou mezinárodní dopravu a u zkoušeného vozidla byla „nakrmena“ množstvím příplatkových doplňků, koženými sedadly s vyhříváním a větráním počínaje, až po ledničku pod lůžkem, a to nemluvím o elektronických asistenčních systémech, adaptivním tempomatu atd. Ale po dohodě s instruktorem jsem aktivoval pouze systém hlídání jízdy v jízdních pruzích a řídil jsem tzv. „na nohu“. Nový šestiválcový motor DC 13 s výkonem 368 kW/500 k a s točivým momentem 2550 Nm zvládal 61 tun těžkou soupravu i ve zvlněném terénu plném zatáček velmi dobře, takže jsem nebyl „brzdou provozu“. Nadšený jsem byl z rychlosti, jakou řadí optimalizovaná převodovka Scania Opticruise, a stejně tak mě potěšila čtyřstupňová motorová brzda s výkonem až 256 kW. Ale jinak musím přiznat, že „long“ souprava na běžné silnici si vyžadovala moji plnou pozornost, což jsem si poté ještě jednou vyzkoušel za volantem dřevařské soupravy Scania R500 B6x2/NB. Ta sice měla délku „jenom“ 24 m a hmotnost 53,3 tuny, ale vyžadovala mé plné soustředění. Druhý okruh jsem absolvoval za volantem Scanie S 730 B6x2NB opět s dlouhou soupravou o hmotnosti 58,5 tuny. Trať už jsem znal, a tak jsem si plně vychutnával výkonový rozdíl 230 k, či spíše točivý moment 3500 Nm. Zkusil jsem si i tlačítkem nastavit ovládání motorové brzdy tzv. „na nohu“, tedy na aktivaci po doteku brzdového pedálu, ale mám raději ovládání rukou.
Třetí soupravou byla Scania R 410 A4x2NA se skříňovým návěsem s celkovou hmotností 30 tun a se standardní délkou 16,5 m. Tedy zcela běžné vozidlo a konečně také kabina jenom se základní, nikoliv tedy doplňkovou výbavou. Z pohledu výrobce jde o vozidlo pro vnitrostátní přepravu. I v kabině R je dost místa a palubní deska má výbornou ekonometrii. Instruktor pro mě vybral okruh po silnicích II.třídy, kde se mimochodem letos konala soutěž o nejlepšího mladého řidiče. Zvlněná krajina, desítky zatáček přes horizont a překvapivě silný provoz zemědělských vozidel si vyžadovaly moje plné soustředění, a tak jsem velmi pečlivě respektoval na většině trasy omezený rychlostní limit 70 km/h. Na uvedenou hmotnost soupravy 410 k/2150 Nm plně vyhovovalo, ovládání vozidla bylo velmi příjemné a ocenil jsem, že i v kabině s pouze základní výbavou v podstatě nic nechybí a je perfektně odhlučněn. A ještě jedna drobnost závěrem mé prohlídky nové kabiny. Pod spodním lůžkem jsou objemné úložné prostory přístupné jak po odklopení lůžka, tak také z boku budky dvířky, která (konečně!) umožňují naložit i standardizovanou evropskou basu piva. Ano, tuto zdánlivou maličkost řidiči Scanii celé roky vyčítali.
Zbývá dodat, že nová generace Scanie bude postupně na výrobní lince nahrazovat tu současnou, jejíž výroba by měla být ukončena až v závěru roku 2017. Takže např. s novou generací Scanií pro stavebnictví počítejme až v polovině příštího roku. Ale k vozidlu se ještě vrátíme, minimálně proto, že výrobce významným způsobem rozšiřuje i řadu servisních produktů a poprodejních služeb, dosud v tomto segmentu vozidel nenabízených.
Převzato z časopisu