Představujeme
DÁLKOVÁ DOPRAVA – ZAMÍCHÁ KARTAMI? – 2.DÍL
Milan Olšanský 05.02.2019 05:46
Otázka za všechny peníze, zvláště potom pro evropské finální výrobce těžkých nákladních vozidel, speciálně silničních tahačů. Kdo to kdy viděl, aby se do evropského prostoru cpal nový producent silničních tahačů? Tak to si přesně teď říkají všichni, kteří jsou z příchodu značky Ford Trucks do Evropy nervózní!
A že tou nervozitou nešetří bylo znát i na mezinárodním veletrhu nákladních a užitkových vozidel IAA v Hannoveru. Ford Trucks F-MAX se stal jednoznačně největší hvězdou veletrhu opravdu globální velikosti. Vzbudil pozornost nejen mezi odborníky, ale též mezi běžnými návštěvníky. Zvláště poté, co byl oceněn titulem International Truck of the Year 2019. Po pravdě řečeno v tom okamžiku šli na výzvědy na stánek společnosti Ford Otosan i ti nezavilejší a nejzatvrzelejší „tradicionalisti“ evropského automobilového průmyslu.
Nervozita v Evropě
Nakonec, lze to pochopit. Po desetiletí jsou největší výrobci těžkých nákladních vozidel v Evropě na svých pozicích a navzájem se ujišťují o své jedinečnosti a neporazitelnosti. Ostatně o tom svědčí i fakt, že celkem nedávno dostali obrovskou finanční pokutu za kartelovou dohodu na téma umělého ovlivňování zavádění technologií čištění výfukových plynů od sledovaných škodlivin. Zkrátka byli si a ještě i dnes někteří jsou si příliš jisti svojí důležitostí. Pravda je však obecně taková, že nikdo nemá nic jisté, a to platí v obchodě dvakrát.
Zkrátka Ford Trucks F-MAX 1850T je zde, je oceněn vysoce prestižním titulem a jeho výrobce společnost Ford Otosan postupuje v zakládání dovozních společností v jednotlivých státech Balkánu, východní a střední Evropy přesně podle plánu. Nejvíce na západ je usídlená v Česku. A to prý zatím stačí. Jestli a kdy se pohne ještě více směrem k pobřeží Atlantiku, to se teprve uvidí. Mezitím však připravila pro své budoucí zákazníky silniční tahač splňující veškeré legislativní (samozřejmě) a zákaznické požadavky. A to takovým způsobem, že řidič či posádka vozu může počítat s vysokou mírou komfortu a zadostiučinění z provozu a řízení vozu.
Na vlastní nohy a ruce
Na konci srpna jsem měl osobně výlučnou možnost vyzkoušet čtyřicetitunovou silniční soupravu s tahačem F-MAX na silnicích a dálnicích kolem Istanbulu. A protože se celá jízda odehrála v asijské části megapole, odnesl jsem si také čerstvé zážitky a zkušenosti ze silničního provozu, který je o něco málo jiný než kolem evropských metropolí. Ale snad abych to hned také vysvětlil. Posledních dvacet pět let pobývám velmi často v asijských zemích a styl jejich silničního provozu mi není nijak nesympatický. Je založen na trochu jiných principech než jsou nám v Evropě vtloukány do hlavy. Vlastně jde o to, že když je volno a prostor, tak se jede. Na první pohled možná trochu chaotické, ale pokud přijmete tuto filozofii a navíc si uvědomíte, že s pojištěním je to v těchto zemích také poněkud jinak, a to kolikrát i s tím povinným, pak zjistíte, že se k sobě řidiči chovají v mnohém podstatně ohleduplněji než v evropském prostoru. Je zde o mnoho méně záludností a také sklon k „vyřizování si účtů“ či k „pomstě“ je zde na nižší úrovni. Ne, není to samozřejmě žádný ráj na zemi, ale lze zde bez problému fungovat.
Příjemný a funkční interiér
Nástup do nového tahače F-MAX po třech schůdcích je zcela bezproblémový. Poslední dva schůdky jsou navíc při zavřených dveřích utěsněné. Dostatek prostoru na posledním schůdku dává možnost řidiči či spolujezdci zanechat své boty právě zde a do interiéru kabiny vstoupit v přezůvkách. Jakkoliv by se to mohlo zdát bezvýznamné, mnoho řidičů tak činí, neboť kromě jiného mají rádi svůj prostor, v němž tráví spousty času, uklizený a čistý. Kabina má šířku 2500 mm, rovnou podlahu a vnitřní výšku 2160 mm. Jde tedy o opravdu solidní vnitřní prostor, v němž si najde svoje místo i extra vysoký řidič. Lehátko či lehátka jsou široká 740 mm až 800 mm a poskytují více než potřebnou míru komfortu. Spodní má stavitelnou část pod hlavou. Nad horním lehátkem jsou umístěny odkládací prostory á la letadlo. To je poprvé, co jsem něco takového viděl v tahačích na vlastní oči, a musím říci, že mě to bylo velmi příjemné.
Následovala standardní procedura nastavení sloupku řízení, sedadla a zpětných zrcátek. Když jsme u nich, věřím, že časem dojde i na ta digitální, které nedávno předvedl jeden z konkurentů. Pro mě to má takovou drobnou konotaci: zatímco u vozu onoho nejmenovaného konkurenta byla od samotného počátku výroby zakonstruována vnější zpětná zrcátka tak podařeně, že jsem musel na každé křižovatce či kruhovém objezdu činit tělesná cvičení v podobě sporu za volantem, abych vůbec přes ně a kolem „A“ sloupku kabiny viděl ostatní účastníky silničního provozu, F-MAX nabízí dokonalý výhled z kabiny. Nechci se tedy mýlit, ale Ford F-MAX 1850T digitální vnější zpětná zrcátka na rozdíl od svého konkurenta jednoduše nepotřebuje.
Motor, převod, motorová brzda
Tiché vrnění řadového šestiválce (jak jinak) vlastní konstrukce Ford Ecotorq vybízelo k jízdě. Automatizovaná převodovka ZF Traxon (Ford Otosan již pracuje na vývoji vlastní převodové skříně – šestnáctistupňové) zařídí prakticky vše za řidiče sama. V kombinaci s motorem o maximálním výkonu 500 k, který lze nastavit ve dvou módech provozu – Eco a Power je jízda se soupravu o maximální možné hmotnosti doslova bezstarostnou jízdou. Jen jsem se vymotal z úzkých uliček areálu závodního okruhu, kde jsme měli zázemí, mohl jsem začít těžit ze všech moderních elektronických asistenčních systémů, jimiž je nový Ford doslova prošpikován (ostatně obdobně jako konkurence). Jistě je zbytečným nošením dříví do lesa povídat, jak lze při ekonomicky efektivní jízdě pracovat s takovými systémy, jako jsou adaptivní GPS tempomat (MaxCruise), LDWS (Lane Departure Warning System), AEBS (Advanced Emergency Braking System), ESP (Electronic Stability Program), TPMS (Tyre Temperature and Pressure Monitoring System) či Eco Roll. Kromě jmenovaných se zajímavým ukázal Power mód motoru, neboť jsem měl tu čest zdolat poměrně táhlé a i příkré stoupání. Souprava šla jako hodinky, zvláště když se dostala trochu do „švuňku“. Při jízdě z kopce jsem s velkou výhodou používal kombinaci motorové brzdy a intardéru, brzdný výkon je výtečný a navíc mě tato kombinace vyhovuje. Jsou řidiči, kteří upřednostňují jen motorovou brzdu, já mezi ně nepatřím.
Interiér kabiny F-MAX je přesně podle mého gusta. Někdo by řekl poněkud spartánský, ale já si na „cinkrlátka“ a „vytuněné“ ozdoby moc nepotrpím, mě se líbí čisté tvary a funkční ovládání včetně zobrazování informací. A to je zde splněno dokonale. Zajímavostí snad může být to, že v rámci dvou balíčků výbav kabiny může řidič očekávat, kromě jiného, velmi příznivou ledničku uloženou pod spodním lůžkem či dokonce kávovar. Při první, relativně krátké jízdě jsem samozřejmě nemohl vychutnat všechny možnosti platformy Connectruck pracující s cloudovým úložištěm informací, dálkovou diagnostikou a upgradem softwaru stejně jako se systémem vyhodnocení jízdy řidiče či možnostmi čerpat online informace z tzv. Ford Trucks Net. Suma sumárum, příjemná jízda se zcela novým tahačem. Příjemný interiér a bezproblémové jízdní schopnosti, a to i v případě aplikací asijských „móresů“, které, jak jsem již řekl na začátku, mi nejen, že nevadí.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)