Představujeme
DAF Trucks – Za volantem DAFu 460 ATe
Jiří Krenar 06.11.2012 04:48
Technické záležitosti vozidel DAF všech tří řad s označením Ate jsme představili již v letošním květnovém čísle.
O to více jsme byli zvědaví na zkušenosti za volantem. Importér nám umožnil usednout za volant tahače DAF 105XF 460 Ate hned dvakrát. Poprvé na letišti u Havlíčkova Brodu, kde v polovině roku importér slavil spolu se svými obchodními partnery a významnými zákazníky kulaté výročí činnosti na českém trhu a podruhé před pár dny v Paskově, při oficiálních novinářských jízdách. Své dojmy z jízdy se soupravou s tahačem DAF Ate ovšem začnu v Paskově, i když to vlastně byla už druhá zkušenost, ale zážitek mnohem větší. Pozvánka na akci byla jasná, místo, den a čas srazu novinářů čitelně srozumitelně napsaný. Praha, letiště Letňany. Tak tady se asi organizátor trošku „seknul“, říkal jsem si v duchu, protože to letiště se jmenuje Kbely. Ano, letiště Letňany existuje, je to bývalé svazarmovské letiště s travnatou plochou, která je současně chráněnou lokalitou zde žijících vzácných syslů. Ale to je letiště pro malá sportovní letadla a plachťáky. Takže jsem si v pozvánce opravil adresu, nicméně den před akcí jsem se pro jistotu ještě zeptal u importéra, kde je sraz. Odpověď byla jasná: letiště Letňany. Logicky jsem tedy usoudil (možná i proto, že jsem si do té doby nepřečetl pozvánku celou), že tam budou zaparkovány trucky a vyrazíme za volantem předváděcích souprav na nějaký okruh severovýchodně kolem Prahy. V den „D“ a hodinu “H“ jsem byl celkem velmi přesně na místě. Lilo jako z konve. Na parkovišti nejen že nebyly kamiony, ale na zcela pustém letišti Letňany - tj. za plotem – postávalo toliko historické (tedy z mého pohledu, v letadlech se nevyznám) letadlo L 410 Turbolet. A už za pár okamžiků, jsme seděli spolu s kolegy uvnitř aniž bychom absolvovali rentgeny, pasové kontroly, výtěry a prohlídku zavazadel. Stále lilo jako z konve a viditelnost se zhoršovala. Než jsme se rozkoukali, už pilot bravurně vybíral zatáčku nad Prahou a za pár minut jsme zmizeli v mracích. Naše mírně křečovité, rádoby vtipné poznámky skončily v okamžiku, kdy jsme se po necelé hodině letu vynořili z mraků a začali klesat na přistání na ostravském letišti v Mošnově. A po tomhle úžasném zážitku nám chcete půjčit do ruky „jenom“ kamion?
Truck Trade v Paskově
Základnu pro celou akci poskytnul autorizovaný servis společnosti Truck Trade v Paskově, který byl slavnostně otevřen teprve v letošním roce (DaS 5/2012). Celý areál servisu se rozkládá na ploše 15 000 m2, z toho zastavěná plocha je téměř 2000 m2. Zpevněné plochy činí více než 10 000 m2. Součástí je rozsáhlá parkovací a odstavná plocha pro vozidla zákazníků. Pro jejich řidiče nechybí plně vybavená denní místnost. Samotný servis je navržen s kapacitou čtyř plně průjezdných servisních stání s délkou 28 m, vybavených čtyřsloupovým zvedákem a montážní jámou pro diagnostiku podvozku. Nechybí zde mimo jiné válcová zkušebna brzd a detektory vůlí v zavěšení nápravy. Další, páté stání je určeno pro opravy havarovaných vozidel. Kapacitě servisu odpovídá i rozloha skladu – 460 m2 ve třech podlažích. Samozřejmostí je špičkové servisní vybavení nebo např. myčka pro nákladní vozidla. V Paskově tak byl vybudován nákladem více než 70 milionů korun jeden z nejmodernějších servisů nákladních vozidel v České republice. A právě na odstavné ploše stálo několik souprav s tahači DAF 105XF 460 Ate, připravených spolu s instruktory, vyzkoušet naše „šoférské“ schopnosti. Jen pro připomenutí, co označení Ate znamená. Jde o kompletní řadu řešení pro snížení spotřeby paliva i emisí skleníkových plynů a snížení celkových provozních nákladů. Modely CF85 ATe a XF105 ATe (DaS 2/2012) tvoří část programu ATe společnosti DAF a představují speciální verze, které byly plně optimalizované na nízkou spotřebu paliva. Jsou vybaveny vedle upravených motorů PACCAR také sadou mezinápravových a střešních spoilerů, bočních límců, pneumatik s nízkým valivým odporem a adaptivním tempomatem. Standardně dodávaná automatizovaná převodovka AS-Tronic volí převodový stupeň s ohledem na nízkou spotřebu paliva.
Pro všechny modely CF85 ATe a XF105 ATe je k dispozici také školení řidičů DAF EcoDrive, které v praxi umožňuje trvalé snížení aktuální spotřeby paliva a emisí CO2 v průměru o 3 až 5 %. Mj. je montována také nová tandemová náprava DAF SR1360T, která také dokonale zapadá mezi cíle programu DAF ATe. Tandemová náprava je o 375 kilogramů lehčí než stávající tandemová náprava s redukcemi v nábojích kol a ušetří dalších 5 % paliva. Primárně byla vyvinuta pro náročné aplikace, u kterých je vyžadována dvojice poháněných náprav, ale není vyžadován provoz v těžkém terénu. Po prohlídce servisu jsme si každý z „klobouku“ vylosovali svoji testovací soupravu (reklamace proti „české lisovačce“ se nekonaly) a „šli jsme na to“. Pokud jde o ovládání, nebylo v kabinách nic nového, samočinnou převodovku AS-Tronic jsem již dobře znal z předchozích testů. Takže startuji a zvolna vyjíždím na předem určenou trasu. Na rozdíl od mé první seznamovací jízdy s DAFem 105XF Ate, kdy jsem si mohl vyzkoušet plně naloženou soupravu na trase Havlíčkův Brod – Humpolec a zpět (tj. na tradiční kamionové trase plné zatáček, prudkých stoupání a klesání), tentokrát vedla trasa ze servisu v Paskově z velké části po dvouproudé komunikaci a hlavně zcela po rovině.
Pravda, bylo zde několik křižovatek, tři kruhové objezdy a jeden železniční přejezd (vlečka do celulózky v Paskově), ale jinak nic, kde by se mohl motor „předvést co do výkonu v „dobrém světle“. Tady ovšem podotýkám, že dobrou zkušenost jsem osobně udělal právě už na předchozí jízdě u Havl. Brodu. Pokyn zněl zcela jednoduše: jeďte tak, jak jste zvyklí! Ovšem náš výkon byl monitorován jednak vedle sedícím instruktorem-navigátorem, ale hlavně byla přesně měřena spotřeba, počet řazení, brždění atd.. Vše si po projetí celého okruhu stáhnul do svého počítače „garážmistr“, a nás čekalo krátké školení o způsobu ekonomické jízdy. Poté jsme usednuli za volant znovu a znovu jsme projeli zcela shodnou trasu. Chybička se občas vloudí, byl jsem jediný, který musel zastavit před železničním přejezdem, protože právě na kolejišti „manévrovali“ železničáři. Ztratil jsem jednak drahocenné minuty, ale hlavně jsem nevypnul motor a tak jsem si zbytečně zvýšil spotřebu paliva. Nicméně po opětovném vyhodnocení naší jízdy se ukázalo, že jsme se v podstatě všichni významně zlepšili co do průměrné spotřeby a to při vyšším jízdním průměru. Jak už jsem uvedl, celá trasa vedla pouze v rovinatém terénu od servisu v Paskově k Čeladné a zpět, a tomu také odpovídala průměrná spotřeba.
Ale tady ani tak nešlo o spotřebu, které dosáhli novináři, jako spíše o předvedení jak technických vylepšení, tak i školicího (pro naši prezentaci velmi zkráceného) programu, které vedou k výrazné úspoře pohonných hmot, celkově snižují provozní náklady a zvyšují efektivitu provozu tahače, o bezpečnosti nemluvě. Subjektivně konstatuji, že motor – výkon 460 k je nejžádanější na českém trhu – byl velmi dobře odhlučněn, převodovka AS-Tronic řadila „nahoru“ i „dolů“ velmi rychle a měkce, a přitom ještě umožňovala (nikoliv ale u všech souprav, můj tahač neměl ještě nasazen nejmodernější software převodovky), manuální zásahy řidiče. DAF 105XF Ate Euro 5 EEV je momentálně to nejlepší, čím importér hodlá zaujmout české dopravce a udržet si tak prim nejprodávanějšího tahače v Česku. O motory Euro 6 je zatím minimální zájem a zcela nová generace tahače DAF 105XF Euro 6 se na náš trh dostane až v jarních měsících 2013. Jízdy skončily, ale to už jsme se rychle loučili s přátelským prostředím servisu Truck Trade v Paskově, protože na nás čekala na letišti opět „čtyřistadesítka“. Počasí se rychle kazilo, takže let probíhal za značných větrných poryvů, v mlze a mracích a až u Pardubic jsme konečně viděli pod sebou pevnou zemi. Přistání v hustém dešti na travnatou plochu letiště v Letňanech bylo měkoučké jak do peřin.
Převzato z časopisu