Představujeme
DAF Trucks – S DAFem pod Oderskými vrchy
Jiří Krenar 02.12.2015 05:51
Na začátku roku 2015 představila společnost DAF velké množství inovací své modelové řady, které mají výrazně přispět k optimalizaci a efektivitě přepravy.
Zásadní změny na technice vozidla, či novou generaci, jsme měli většinou možnost poprvé vyzkoušet v rámci mezinárodní prezentace spojené s jízdami „někde“ v belgických Ardenách. Tentokrát ale uspořádal prezentaci český importér pro české a slovenské novináře a zvolil si pro to Nový Jičín na severu Moravy. Takže na jedné straně lemovaly horizont Oderské vrchy, na druhé straně pak Moravskoslezské Beskydy. Tudíž byl zde docela dobrý předpoklad, že v rámci jízdních testů se dostaneme s trucky i do kopců. Ale to zatím předbíhám, protože po příjezdu do hotelu Abacie – velmi příjemný a ochotný personál, výborná kuchyně, klídek a pohoda – nás čekal odpolední „přednáškový“ program. Což má logiku, museli jsme nejdříve teoreticky vstřebat technické či elektronické novinky pro řady CF a XF 2015 Edition.
Motory PACCAR MX-11 a MX-13
Pro dosažení vyšší účinnosti prošly motory PACCAR MX-11 a MX-13 významnými optimalizacemi. U 10,8litrového motoru MX-11 byla významně vylepšena efektivita mazání. Pozornost byla u tohoto motoru dále věnována lepšímu procesu spalování, kterého bylo dosaženo díky novému provedení spalovacího prostoru, modifikaci vstřikování paliva a změnám řídicího softwaru. Nové turbodmychadlo přispívá k výraznému zlepšení proudění nasávaného vzduchu. Nová vačková hřídel s pozměněným časováním ventilů je krokem k lepšímu spalování. Také motor PACCAR MX-13 dostal vylepšení pro vyšší efektivitu mazání a snížení třecích ztrát. Nově bylo zavedeno účinnější dvourychlostní vodní čerpadlo a upraven byl řídicí software motoru. Díky těmto vylepšením jsou nyní motory MX-11 a MX13 až o 2 % úspornější než dosud, samozřejmě vždy záleží na typu provozu a daných podmínkách. Nově zavedené vícenásobné vstřikování mimo jiné znamená, že běh motorů je klidnější a motory jsou ještě tišší.
Výkonnější motorová brzda
Rozjetou soupravu je ale nutné také zpomalit či zastavit. Výsledkem různých vylepšení motoru PACCAR MX-13 není jen nižší spotřeba paliva, ale také vyšší výkon motorové brzdy. Maximální výkon MX motorové brzdy nyní narostl o 20 %, na 360 kW při 2000 min-1. Tato motorová brzda je alternativou k retardéru a hodí se pro většinu provozních podmínek a aplikací. MX motorová brzda, jejíž výkon lze nově dávkovat ve třech stupních páčkou pod volantem, nabízí významné výhody z hlediska pořizovací ceny, hmotnosti a spotřeby paliva.
Režim Eco Mode
Režim Eco Mode je nová standardní funkce všech vozidel DAF Euro 6 řad CF a XF s motory PACCAR MX. Režim Eco Mode snižuje točivý moment motoru o 10 % při zrychlování na prvních jedenáct rychlostních stupňů, čímž se opět snižuje spotřeba paliva při každodenním používání (1 %). V případě nutnosti lze stisknutím tlačítka režim Eco Mode jednoduše na cca 60 sekund deaktivovat.
Prediktivní tempomat a prediktivní řazení
Prediktivní tempomat – inženýři v Eindhovenu s jeho zavedením ale nijak nepospíchali – je typickým příkladem filozofie programu DAF Transport Efficiency. Tato opce je k dispozici – v kombinaci s prediktivním řazením – na vozidlech Euro 6 CF a XF. Prediktivní tempomat využívá pokročilou technologii GPS ke zjištění přesné polohy vozidla a k určení toho, jaké jízdní podmínky je třeba vzít v úvahu v následujícím jednom až dvou kilometrech. Systém se tak vlastně „dívá“ dopředu a předvídá profil trasy (to je ovšem teorie, vycházející z ideální situace, tj. z minimálního provozu na silnici a z toho, že vozovka v celé trase jízdy má dobrý povrch a nikde se nic neopravuje). Podle nastavené rychlosti a také povolené odchylky od této nastavené hodnoty určuje prediktivní tempomat ideální rychlost a prediktivní řazení zvolí ideální převodový stupeň. Výsledkem spojení těchto dvou systémů je snížení počtu změn převodových stupňů a využívání stále nejvyššího možného převodového stupně a v optimálním rozsahu otáček motoru. Pokud se vozidlo blíží k vrcholu stoupání, snaží se systém zachovat nejvyšší převodový stupeň a zbytečně nepodřazovat. Následuje-li za vrcholem stoupání bezprostředně klesání, je již před vrcholem snížena vstřikovaná dávka paliva a k přejezdu vozidla přes vrchol je využívána setrvačná síla vozidla. Vyšší převodový stupeň je zvolen automaticky, když gradient klesání se bude zvyšovat. Díky prediktivnímu tempomatu a prediktivnímu řazení lze snížit spotřebu paliva a emisí oxidu uhličitého CO2 až o 3 %, a to zejména v kopcovitém terénu. V rámci programu DAF Transport Efficiency byla dále rozšířena nabídka aerodynamických spoilerů a bočních límců pro optimalizaci proudění vzduchu a dosažení lepší aerodynamiky vozidla nebo soupravy s cílem snížení spotřeby paliva. Nový střešní spoiler, který lze nastavit na výšky návěsu 4 metry, byl navržen speciálně pro vozidla Low-Deck se sníženou výškou točny.
Více informací na displeji
Řidiči hrají klíčovou roli při snižování provozních nákladů, a to zejména s ohledem na spotřebu paliva. To je důvodem, proč společnost DAF vyvinula asistenta hodnocení jízdního stylu řidiče pro své modely LF, CF a XF. Ten poskytuje řidiči podrobnou zpětnou vazbu ohledně dosažené spotřeby paliva, o jeho schopnosti předvídat jízdní situace a také o četnosti aktivace provozních brzd. Dalšími novými informacemi, které jsou zobrazovány na displeji přístrojového panelu, jsou údaje z tachografu, což řidiči poskytuje jasný přehled o době jízdy a rychlosti tak, aby nedocházelo k porušování předpisů. Na displeji se také zobrazuje upozornění na blížící se příští servisní prohlídku vozidla atd. Vše v jazyce, který si řidič zvolí, v našem případě v češtině.
„Vzhůru do sedel“
Náročná přednáška byla zakončena výbornou večeří a vydatným spánkem, takže hned druhý den po snídani a krátké instruktáži jsme zamířili na nedaleké parkoviště, kde byla připravena šestice testovacích souprav DAF XF 2015 Edition. Tahače měly různé výkony motorů a tomu odpovídající zátěž (barely s vodou řádně upevněné v návěsech). Náhoda mi přála, a tak jsem usednul hned na první jízdu do tahače DAF FT XF 510. Výrazně nadstandardní výbava odpovídala předváděcímu vozidlu a vše završil velmi příjemný a informacemi o vozidle dostatečně „zásobený“ instruktor z plzeňského dealerství. Před námi byla zhruba 60 km dlouhá trasa vedená z Nového Jičína nejdříve na Ostravu a pak obloukem po silnicích nižšího řádu zpět do Nového Jičína. Několik pozvolných stoupání na trase sice bylo, ale kopce, na které jsem se těšil, jsme míjeli z opravdu značné vzdálenosti. Jen co jsme minuli konec obce Nový Jičín, nastavil jsem si prediktivní tempomat na rychlost 85 km/h, bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla na 250 m a chystal jsem se, že budu jenom lehce korigovat směr jedoucí soupravy volantem. Ale ono to tak funguje spíše teoreticky, v reálu to vypadá trochu jinak. Široká silnice byla na jedné části opravována, a tak se jezdilo v každém směru pouze jedním pruhem. A v tom našem jsem včas uviděl, že ve stoupání za mírnou zatáčkou zastavilo osobní vozidlo, jehož řidič začal zkoumat pravé zadní kolo. Já to viděl, tempomat ještě ne a tak jsem mu drze „hrábnul“ prvním stupněm motorové brzdy do jeho „hry“. Situace si to bohužel vyžádala, museli jsme zastavit a znovu se rozjet do stoupání a objet nešťastníka, který si vybral pro výměnu kola to nejhorší možné místo. Osobně jsem s řízením trucku neměl problém, motor už od 1000 min-1 měl krásný zátah, řízení reaguje příjemně, ale negativně se tento moment musel podepsat na spotřebě. Prediktivní tempomat jsem využíval vlastně polovinu cesty, tj. pokud jsme jeli po široké rychlostní silnici. Jakmile jsme odbočili na silnici nižší třídy, už jsem řídil jenom na „vlastní oči a nohu“ (a taky ruku, kterou jsem citlivě ovládal páčku motorové brzdy). A to jsem netušil, že tady v okolí Příboru a Kopřivnice bude na trase několik relativně malých kruhových objezdů. Až jsem se leknul, že jsem projel nechtěně z Moravy až do Francie. Výsledná průměrná spotřeba byla 28,2 l/100 km, souprava měla hmotnost 40 tun.
Druhé kolo jsem absolvoval s truckem DAF XF 460 s instruktorem z brněnského dealerství, kterého se mi povedlo „ukecat“, že z testovacích důvodů či vlastně pro srovnání, pojedu stejnou trasu bez pomoci asistenčních systémů a tempomatů, opravdu pouze na svou „nohu“. Dle jeho informace měla souprava hmotnost také 40 tun. Možná klidnější provoz, možná jsem si už pamatoval trasu, a tak jsem víc předvídal a s využitím EcoRollu jsem víc „plachtil“, ale v cíli ukázal palubní počítač průměrnou spotřebu 27,1 l/100 km. Ano, v obou případech jsem jel v režimu Eco celou cestu a pravdou také je, že zvolená trasa neobsahovala žádná prudší či dlouhá stoupání. Motory pracovaly v optimálních otáčkách, nikam jsem nespěchal a nastavený rychlostní limit jenom 85 km/h mírně otravoval souběžně jedoucí kamionéry, kteří mně v klesání na čtyřproudé silnici rychle předjížděli. Dvě nejvýkonnější verze motoru PACCAR MX-13 se tedy ukázaly v tom nejlepším světle, stejně tak pochvalu zaslouží svižně řaíicí (nahoru i dolů) převodovka AS Tronic, a až v cíli jsem si uvědomil, že po celou jízdu jsem vystačil s výkonem třístupňové motorové brzdy. Provozní brzdu jsem potřeboval až na křižovatkách v Novém Jičíně. Zdá se, že DAF XF 2015 Edition se povedl.
Převzato z časopisu