Představujeme
DAF Trucks – Premiéra tradičně v Ardenách
Jiří Krenar 30.01.2014 06:43
Už tradičně nizozemská automobilka DAF prezentuje své novinky odborným novinářům při jízdních testech v Belgii.
Pravda, výjimkou je model XF 105, pro který opakovaně DAF vybral k prvním jízdám Španělsko, i když vždy šlo o kopcovitou oblast a trasy byly kombinací dálnic a silnic nižších tříd. Zato menší řady CF a LF už několik generací nacházejí ideální testovací okruhy v srdci Arden. Tentokrát jsme měli možnost vyzkoušet obě řady či lépe řečeno jejich novou generaci se specifikací Euro 6 v oblasti mezi Francorchamps a Bastogne. Trasy byly vybrány vždy pro každý model či jeho verzi specifické, takže návěsové soupravy DAF CF jezdily po smyčce dlouhé asi 50 km a vedené částečně po dálnici A26 a částečně po silnici N30 (naše I.třída). Pro „malý“ DAF LF pak byly k dispozici dvě různé trasy s délkou cca 40 km vedené jak po silnici N30, tak hlavně po komunikacích nižších tříd. Podstatné je, všechny trasy nabízely úseky se značným převýšením (včetně dálnice), s mnoha zatáčkami i řadou kruhových objezdů.
DAF LF a CF
Nové generace DAF Euro 6 řady LF a řady CF byly vyvinuty s ohledem na maximální hospodárnost dopravy, co nejnižší provozní náklady a optimální výkon vozidla. Zatímco DAF LF míří do rozvážkové dopravy, pak větší řada DAF CF nabízí široké spektrum použití jak v regionální tak v mezinárodní dopravě na kratší vzdálenosti. Obě řady nyní disponují zcela novým podvozkem a hnací soustavou a mají přepracovaný vzhled interiéru i exteriéru. Došlo tak k určitému sjednocení designu s novým „velkým“ modelem XF. DAF LF a CF představují ve své třídě nový standard a nabízejí ideální a hospodárné vozidlo pro libovolné použití. Nové LF a CF očividně staví na výjimečné pověsti, kterou si mezi dopravci a řidiči vybudovaly předchozí generace těchto vozidel. Při vývoji nových řad LF a CF se společnost DAF zřetelně inspirovala vlastnostmi vysoce ceněného modelu Euro 6 XF. Na to odkazuje již atraktivní vnější design. U DAFu LF i CF se změnil vzhled nárazníku. Sofistikovaný design přispívá k maximální efektivitě chlazení motoru (větší chladič či obecně „spotřeba“ chladicího vzduchu je průvodním jevem všech motorů Euro 6) a optimální aerodynamice. Světlomety modelu CF mají standardně integrovaná světla pro denní svícení a jako volitelná možnost jsou dostupné hlavní světlomety s technologií LED. Nové jsou také volitelné světlomety pro přisvěcování do zatáček, které jsou umístěny v nárazníku.
Kabina modelů DAF LF a CF je proslulá prostorným interiérem a pohodlím. Pro začátek nabízí nové modely LF a CF Euro 6 všem řidičům pohodlné sezení, a to díky nové generaci sedadel s ještě větší možností nastavení. Nový je také volant, který modely LF a CF převzaly od řady XF. Je nastavitelný ve velkém rozmezí a jsou do něj integrována ovládací tlačítka: na levé straně jsou ovládací prvky informačního, komunikačního a zábavního systému (rádio a telefon) a na pravé straně se nacházejí všechny funkce související s jízdou, tedy například tempomat a nastavení rychlosti jízdy z kopce. Přístrojová deska nových modelů LF byla kompletně přepracována. V modelech CF bylo na přístrojové desce zvoleno zcela nové rozvržení, zajišťující perfektní dosah na všechny ovládací prvky. Spínače jsou seskupeny podle funkce. Je tak zaručeno jednoduché a intuitivní ovládání. Nové modely LF a CF dostaly stejný informační přístrojový panel jako řada XF, včetně stylové povrchové úpravy budíků s hliníkovým dekorem.
Ve střední části přístrojové desky se nachází 5palcový přehledný barevný displej, který poskytuje informace ve 32 jazycích (včetně češtiny) o všech důležitých funkcích vozidla a motoru a který také pomáhá řidiči dosáhnout nejefektivnějšího způsobu jízdy. Centrální konzoly nových modelů LF a CF zahrnují dva, respektive tři DIN sloty. Tyto zásuvky se skvěle hodí pro umístění nového, navigačního systému Truck Navigation Radio (TNR), který spolu s rádiem a přehrávačem CD obsahuje také navigační systém nákladního vozidla a připojení USB. Nové modely řady Euro 6 LF a CF nabízejí vozidla šitá na míru pro jakoukoliv aplikaci, což ilustruje i široká škála efektivních hnacích soustav s novými špičkovými motory PACCAR (PX-5, PX-7, MX-11 a MX-13), s výkony 112 kW/150 k až 375 kW/510 k. Nové motory PACCAR (tady si dovolím poznamenat, že jde o motory vyvinuté a vyráběné automobilkou DAF v Evropě, nicméně americký zákazník by „evropský“ agregát prostě nekoupil, proto označení PACCAR), mají zcela nový blok motoru a jsou vybaveny poslední generací vstřikování Common-Rail, turbodmychadlem s proměnlivou geometrií a množstvím pokročilých ovládacích prvků, umožňujících dosažení maximální hospodárnosti. Aby splňovaly nejpřísnější požadavky emisní normy Euro 6 a zároveň dosahovaly co nejvyšších úspor paliva, využívají modely LF a CF kombinaci technologií recirkulace výfukových plynů EGR, SCR a filtr pevných částic. Jeho regenerace by měla být především pasivní.
Spotřeba paliva u modelů Euro 6 je stejně nízká jako u velmi konkurenceschopných modelů DAF ATe/Euro 5. Velké olejové vany umožňují dlouhé servisní intervaly (LF až 60 000 km, CF až 150 000 km) a díky tomu i maximální dostupnost. I když se nové motory PX-5, PX-7, MX-11 a MX-13 od sebe technicky liší, mají několik důležitých společných inovativních prvků. Všechny motory jsou vybaveny jedním drážkovým řemenem a ventilátorem poháněným přímo klikovou hřídelí, což šetří náklady na údržbu, zvyšuje spolehlivost a snižuje hmotnost i spotřebu paliva. Olejová vana je vyrobena z kompozitního materiálu. Díky tomu se snižuje hmotnost i hlučnost motoru. U motorů MX-11 a MX-13 byly palivový filtr a odlučovač vody s automatickým vypouštěním sloučeny do jediné jednotky, namontované přímo na motoru pro maximální zjednodušení údržby. Navíc je chladič oleje – kombinovaný s olejovým filtrem do samostatného modulu – vyroben z nerezové oceli, díky čemuž je ještě robustnější. Kabeláž motoru je ve svazcích, které jsou chráněné pěnovým materiálem. Je tak dosaženo maximální spolehlivosti.
Nový 4,5litrový čtyřválcový motor PX-5 je pro modely DAF LF Euro 6 k dispozici v těchto výkonových variantách:
Typ motoru Výkon/Točivý moment
PX-5 112 112 kW/580 Nm
PX-5 135 135 kW/700 Nm
PX-5 157 157 kW/760 Nm
Nový 6,7litrový šestiválcový motor PX-7 je pro modely DAF LF a CF Euro 6 k dispozici v těchto výkonových variantách:
Typ motoru Výkon/Točivý moment
PX-7 164 164 kW/850 Nm
PX-7 186 186 kW/950 Nm
PX-7 208 208 kW/1020 Nm
PX-7 231 231 kW/1100 Nm
Nový 10,8litrový motor MX-11 v provedení pro rozvážkovou přepravu a pro těžší aplikace je pro modely DAF CF Euro 6 k dispozici v těchto výkonových variantách:
Typ motoru Výkon/Točivý moment
MX-11 210 210 kW/1200 Nm
MX-11 240 240 kW/1400 Nm
MX-11 271 271 kW/1600 Nm
MX-11 291 291 kW/1900 Nm
MX-11 320 320 kW/2100 Nm
Nový 12,9litrový motor MX-13 je pro modely DAF CF Euro 6 k dispozici v těchto výkonových variantách:
Typ motoru Výkon/Točivý moment
MX-13 303 303 kW/2000 Nm
MX-13 340 340 kW/2300 Nm
MX-13 375 375 kW/2500 Nm
Nové modely Euro 6 LF a CF se v závislosti na modelu dodávají s 5-, 6-, 9- či 12stupňovými přímo řazenými převodovkami. U modelu CF je volitelně k dispozici 16stupňová přímo řazená převodovka nebo automatizovaná převodovka AS Tronic se 6, 12 a 16 stupni. 12- a 16stupňové automatizované převodovky AS Tronic jsou doplněny mnoha specifickými funkcemi vyvinutými speciálně pro vozidla DAF, například EcoRoll (umožňuje řízenou jízdu z kopce s rozepnutou spojkou – plachtění, takže je efektivně využita kinetická energie vozidla) a Fast Shift pro rychlejší přeřazování mezi vyššími převodovými stupni kvůli nižší ztrátě rychlosti během řazení. Nově vyvinutý software a nové snímače zajišťují velmi plynulý a extrémně rovnoměrný záběr spojky.
Nová lehčí zadní náprava, dostupná u modelu Euro 6 CF, je určena pro celkovou hmotnost vozidla do 44 tun a točivé momenty motoru do 2300 Nm. Novinkou je použití konstrukce Stabilink. Integrovaný stabilizátor v zavěšení zadní nápravy vytváří optimální tuhost a stabilitu a poskytuje výrazné snížení hmotnosti. S cílem dosáhnout maximální efektivity se společnost DAF zaměřila na poskytnutí nejlepšího možného uspořádání zcela nově navrženého podvozku CF. Standardní 65litrová nádrž AdBlue je umístěna pod spací kabinou a akumulátory mohou být umístěny v zadní části podvozku. Rozmístění součástí umožnilo použít palivové nádrže s objemem až 1500 litrů, čímž je zajištěn maximální akční rádius. Mezi další vylepšení patří nové zadní blatníky a nově konstrukčně řešený spojovací příčník podvozku. Kompletně přepracován byl také podvozek modelu Euro 6 LF, aby bylo dosaženo maximální tuhosti a vynikajících jízdních vlastností, nízké pohotovostní hmotnosti a dostatečného prostoru pro umístění součástí. Nejvýznamnější inovací je to, že díky aplikaci mimořádně kvalitní vysokopevnostní oceli pro rám podvozku není třeba používat vnitřní výztuhu rámu a přitom bylo dosaženo vyšší tuhosti podvozku. Pro zvýšení užitečné hmotnosti je možné 18- a 19tunové modely vybavit novou 13tunovou zadní nápravou, což je důležité v zemích, kde jsou na poháněné nápravě povolena zatížení překračující 11,5 tuny.
Za volantem
Dříve než vás pozvu za volant, měl bych dodat, že DAF k jízdním testům přistavil jak čistě silniční verze řady LF a CF, tak i některé stavební verze, tj. řady DAF LF Euro 6 Construction, vyvinuté zejména pro dopravu ve stavebnictví, kde je vyžadována občasná jízda i mimo asfaltové komunikace a trucky CF Construction, které mají díky zvětšenému nájezdovému úhlu a větší světlé výšce podvozku zvýšenou průjezdnost v terénu, i řadu promyšlených detailů, které zajišťují vysokou odolnost proti poškození. Ale k těmto stavebním verzím se vrátíme později, až bude možné je vyzkoušet někde na stavbě a v terénu. K jízdním testům bylo nachystáno celkem 14 vozidel obou řad a samozřejmě s různou nástavbou a plně zatížená. DAF CF pak byl přistaven k testům se šesti různými návěsy včetně cisterny. Samozřejmě, že vozidla měla i co do výkonu různou motorizaci a k dispozici byly jak přímo řazené, tak samočinné převodovky. Měl jsem obrovské štěstí, protože hned první jízdu – od hotelu ve Spa Balmoral z Francorchaps – až na místo střídání do Baraque de Fraiture, tedy cca 65 km – jsem absolvoval za volantem soupravy DAF FTT CF510 6x4 Euro 6 s podvalníkem se stavebními stroji o celkové hmotnosti 38 tun. A když instruktor zjistil, že zvládám průjezdy kruhovými objezdy „bez ztráty kytičky“, nasměroval mě ze „sterilní“ dálnice na souběžnou „starou“ silnici, která byla plná zatáček, průjezdů vesnicemi a samozřejmě, že se na trase našlo i několik kruhových objezdů a světelných křižovatek ve stoupáních. Na podvozku s konfigurací 6x4 byla dlouhá budka Sleeper Cab, která měla nadstandardní luxusní výbavu. Motor MX 13/510 k res. 2500 Nm, byl doplněn o automatizovanou šestnáctistupňovou převodovkou AS Tronic, která umožňuje i manuální řazení rychlostních stupňů. Pochvala také pro motorovou vícestupňovou brzdu MX Engine Brake, která měla citlivý nástup a umožnila převodovce vždy svižně podřazovat. Výkon motoru se ukázal na kopcovité trase jako dostatečný. Výkonnější agregát by v tomto profilu měl být úspornější, zato ale při nákupu citelně dražší. Zajímavou zkušenost jsem udělal s palubním počítačem. Instruktor nastavil na displej tabulku hodnotící jízdní styl řidiče resp. efektivnost využívání motoru apod. V cíli jsem měl celkové hodnocení 94 % a k tomu nabídku na práci instruktora jízdy. To si pište, že jsem se patřičně „nafouknul“ a další dvě jízdy jsem „kazil“ až oči přecházely.
Sebevědomí jsem si naštěstí zase „spravil“ na lehkém modelu DAF F LF180 se skříňovou nástavbou a krátkou dvoumístnou budkou Day Cab. Namontován byl motor PX-5 135 kW/700 Nm s přímo řazenou šestistupňovou převodovkou 6S-800. S rozvorem 4300 mm jde o v Česku nejoblíbenější distribuční verzi u většiny dealerů DAF. Ocenil jsem výbornou manévrovatelnost, dobrý výhled od volantu a komfort v kabině. Na trase po venkovských silničkách, kterou jsem jel poprvé, takže takříkajíc „na oči“, jsem dosáhnul celkové úspěšnosti 84 %, což mi signalizoval opět displej počítače, který jsem nechal nastavený ve slovenštině. Také jsem si vyzkoušel DAF FA LF 250 s celkovou hmotností 15 tun. Šlo o spíše lehčí truck pro přepravu stavebního materiálu na stavby. Valník byl vybaven hydraulickou rukou. Motor PX 7 s výkonem 186 kW/950 Nm se ukázal i v táhlých stoupáních jako dostatečný, příplatková automatizovaná převodovka 6AS Tronic obstála bez připomínek. Zato ovládání motorové brzdy kolébkovým spínačem vpravo na tunelu vedle sedadla řidiče mě – diplomaticky řečeno – vůbec nepotěšilo. Tak to se konstruktérům opravdu nepovedlo! Celkem jsem ve vymezeném čase absolvoval šest různých okruhů s šesti verzemi DAFu LF nebo CF. Jednoznačný dojem je, že nizozemská značka už míří i s menšími modely z „konfekce“, o třídu výš.
Převzato z časopisu