Představujeme
Byd Seal – Elektromobil dneška
Jiří Duchoň 27.11.2023 08:50
Seal nám ukazuje, jak jsme v Evropě zaspali. Jde o moderní sedan s elektrickým pohonem, jenž překonává vše, co jsme tu zatím viděli. Ve srovnání s ním blednou evropské produkty i Tesly. Jde o promyšlený a do detailu vyladěný celek.
Jakkoli znepokojivě to může znít, je to pravda. Zdá se, že řadu evropských řidičů přinutí brát elektromobily vážně až čínské vozy. Akciová společnost Byd (zkratka Build Your Dream, tedy budujte svůj sen) vznikla roku 1995 v jihočínském Šen-čenu jako technologická skupina a v roce 2003 založila automobilovou divizi poté, co pozřela automobilku Qinchuan. Dnes vyrábí elektromobily a plug-in hybridy a loni již byla největším producentem elektrifikovaných vozidel na světě. Na letošním salónu mobility Byd v Mnichově oznámil ceny nového typu Seal pro Evropu a expanzi na Starý kontinent. A to už několik let prodává na šestnácti evropských trzích od Skandinávie přes Holandsko a Německo až po Španělsko. Byd Auto Company je dnes přítomna na 70 světových trzích a její akcie se obchodují na burzách v Hong-Kongu a Šen-čenu. Mike Belinfante, odpovědný za komunikaci firmy BYD Europe, nám v Tannisu prozradil, že v České republice již jedná s partnerem pro distribuci a servis, takže se vozů této značky dočkáme do dvou let. Mike připomněl, že používají lithium-železo-fosfátový akumulátor (LFP), podobně jako třeba DAF u svých elektrických tahačů. Jeho výhodou je například pomalejší degradace (nabíjet „do plna“ lze navíc bez rizika jejího urychlení), nižší náročnost na vzácné kovy (nepotřebuje kobalt) a bezpečnost v podobě vysoké tepelné stability. Co je však nejdůležitější z hlediska soběstačnosti: Byd je jedinou automobilkou na světě, jež si akumulátory vyrábí od základu sama, tedy včetně samotných článků. Sama si produkuje také polovodiče…
Srovnávat Byd Seal se Škodou Enyaq iV, nejznámějším elektromobilem u nás, není vhodné ani proporcemi, ani hlavními rozměry. Je to „o patnáct“: Seal má o 15 cm delší rozvor a je o 15 cm delší a o 15 cm nižší. Nemluvě o rozchodu kol větším o 3 cm vpředu a takřka o 6 cm vzadu. Slušelo by se tedy pro větší názornost jej srovnávat s dosluhující generací Superbu. S ním to má Byd zase „o sedm“: při shodné výšce je o 7 cm kratší, ale má o 7 cm větší rozvor, jenž zůstává určujícím ukazatelem využitelnosti vnitřního prostoru. Seal tak není žádným neohrabaným crossoverem nebo SUV, ale skutečným cestovním vozem s dlouhým rozvorem, zajišťujícím stabilitu v přímém směru, a nízkou stavbou potřebnou pro stabilitu v zatáčkách či v krizových situacích. Jedním dechem je třeba dodat, že na zadních sedadlech rozhodně není v podélném směru tolik místa jako v Superbu a že ačkoli vsunout špičky bot pod přední sedadla lze, chodidla a s nimi i celé nohy spočívají v nepřirozeně, vysloveně nepříjemně vysoké poloze. Dojezdem, rychlostí nabíjení, a zejména dynamikou a stabilitou jízdy Seal však náš Enyaq iV deklasuje, vždyť v Dánsku jsme i během dynamických zkoušek běžně jezdili přes 500 km na jedno nabití. Celkově vzato jde o aplikaci již třetí generace platformy Byd (e-Platform 3.0).
Ta vyniká především novým akumulátorem přímo v rámu a je skutečně součástí skeletu vozu, takže z hlediska celkové výšky vozidla odpadá několik centimetrů spodní krycí vrstvy. Akumulátor Blade Battery je jen 110 mm vysoký a těží ze dvou dekád Bydu s jeho vývojem (dosud vznikly tři miliony jím poháněných vozidel). Sestaven je ze 172 článků v podobě tenkých příček, zvyšujících integrální tuhost celku. Testy prokázaly jeho mimořádnou odolnost v případě nehody. Akumulátor po proražení „hřebíkovou zkouškou“ nezahořel, což se nestalo ani při dalších testech v ohýbání, krutu, nárazech nebo přehřátí na 300 °C či přetížení na 260 % maximálního výkonu.
Neméně zajímavá je integrální konstrukce poháněcího ústrojí na zadní nápravě, sdružující v jediné jednotce vše od elektromotoru přes výkonovou elektroniku po nabíječku 11 kW (je standardem, stejně jako tepelné čerpadlo). Základní konfigurace pohonu vzdáleně připomíná platformu MEB od VW Group, vzadu je tedy v základu synchronní a vpředu na přání asynchronní elektromotor, jež se doplňují svými provozními přednostmi a současně potlačují nedostatky. Byd Seal podporuje samočinné rozpoznání po připojení na nabíjecí stanici i napájení vnějších zařízení (V2L) výkonem do 3 kW.
Byd Seal je moderní a elegantní vůz, jenž nemusí svým designem nadchnout, ale ani nikoho vysloveně nepopudí. Již při prvním usednutí za volant potěší nejen kvalitní, autentické a znamenitě opracované obkladové materiály, ale též rozmístění fyzických přepínačů na dveřích, volantu a v páčkách před volantem, jednoznačně odpovídající evropským zvyklostem. Na druhou stranu třeba výdechy ventilace v palubní desce lze ovládat pouze přes středový dotykový displej. Během jízdy Seal vysloveně ohromí účinným odhlučněním od vozovky i obtékajícího vzduchu. Řízení je přívětivě tuhé a budí dojem kontaktu s vozovkou za všech okolností. Výkon je impozantní, ale jeho dávkování je nadmíru plynulé, takže ta porce zátahu ani méně zkušeného řidiče nevyděsí. Stejně tak odezva rekuperativního brzdění vyniká přirozeností projevu, zatímco schopnost devatenáctipalcových ráfků v kombinaci s adaptivními tlumiči filtrovat ostré i delší nerovnosti je obdivuhodná. Souhra motorů na obou nápravách je konzistentní a Byd Seal z míry nevyvedete ani při nesmyslných požadavcích na zrychlení třeba v půli zatáčky.
Byd Seal je dodáván ve verzích Design s pohonem zadních a Excellence s pohonem všech kol. Připlácet není zač, vše myslitelné je v obou modelech standardem, a to včetně skleněné střechy, LED osvětlení, koženého čalounění s elektricky stavitelnými, vyhřívanými a odvětrávanými předními sedadly, adaptivních tlumičů FSD či kompletní sestavy asistenčních soustav. Nabízené barvy jsou u Sealu podobně unylé jako u většiny evropských automobilek, kromě bílé a černé a několika šedých jsou k dispozici jen tmavě nazelenalá Shadow Green (na snímcích) či namodralá Ice Blue.
Značnou nevýhodou Sealu je jeho hlavní zavazadlový prostor. Jeho průměrných 400 litrů objemu je přístupných malým a úzkým víkem, naštěstí jej lze zvětšit sklápěním asymetricky děleného opěradla zadních sedadel. Na druhou stranu každý Byd Seal disponuje 53litrovou schránkou pod přední kapotou, vhodnou třeba pro uložení kabelů. A Mike slíbil, že řada dalších, praktičtějších modelů Byd bude následovat…
Technické údaje
Poháněcí soustava
a) Design: střídavý synchronní kapalinou chlazený elektromotor s permanentními magnety, uložený vzadu napříč, 230 kW (313 k) a 360 N.m;
b) Excellence: viz výše, ale navíc asynchronní elektromotor vpředu, 160 kW (218 k) a 310 N.m, celkově 390 kW (530 k) a 670 N.m;
pulzní měnič a jednostupňový převod; akumulátor LFP (LiFePO4), celková kapacita 82,5 kWh, uložený v podlaze mezi nápravami.
Pohon a/b) zadních/všech kol.
Podvozek
Platforma BYD e-Platform 3.0, bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu, tříprostorový čtyřdveřový pětimístný sedan; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu lichoběžníkové závěsy, vzadu pětiprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD, TCS/VDC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,4 m; pneumatiky Continental EcoContact 6Q, Bridgestone Turanza Eco, 235/45 R 19.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí verzí)
Rozvor náprav 2920 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1620/1625 mm, d/š/v 4800/1875/1460 mm; objem zavazadlového prostoru vpředu/vzadu 53/400 l; hmotnost pohotovostní 2055/2185 kg.
Provozní vlastnosti (v pořadí verzí, údaje výrobce)
Největší rychlost 180/180 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 5,9/3,8 s, spotřeba elektřiny WLTP kombinace 16,6/18,2 kWh/100 km; emise CO2 0 g/km, dojezd WLTP 570/520 km, nabíjení AC/DC max. 11/150 kW, 10–80 % od 37 min.
Cena od 44 900/50 990 eur (asi 1,10/1,24 mil. Kč)
Zkoušky Tannistesten 2023 |
Losí test |
Brzdění při couvání |
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)