Představujeme
Bova Futura - Futura zraje jako víno
Jiří Štěpánek 06.08.2009 10:58
Představujeme
Společnost VDL, jejíž součástí je i značka Bova, má padesátiletou tradicí ve výrobě dálkových autobusů a sídlí v nizozemském městě Valkenswaard.
Závod Bova v současné době vyrábí čtyři modely autobusů - Futuru, Magic, Lexio a Synergy. Historie společnosti Bova je velmi dlouhá a sahá až do roku 1878. Tehdy Jacob Bots založil ve městě Velkenswaard obchod se dřevem, který později (v roce 1910) jeho syn a nástupce Simon Bots přejmenoval Bova. Firma Bova tedy vznikla jako zkratka složená z počátečních písmen dvou jmen - BOts a VAlkenswaard. Bova se nejprve věnovala pouze nástavbám, které montovala na podvozky osvědčených značek - DAF, Scania Vabis, Mercedes – Benz, Büssing, Opel, Magirus Deutz, Bedford a dalších. V roce 1970 byl představen nový autobus Benelux. A o sedm let později byl uveden na trh model Europa v dálkové turistické verzi. Europa se dobře prodávala v zemích Beneluxu a později v Dánsku i ve Francii. Začátkem osmdesátých let, kdy končila výroba produkce tohoto autobusu Europa proniká Bova na britský trh, kde v letech 1981 – 1985 bylo úspěšně prodáno 231 kusů autobusů Bova.
V letech 1983 – 1985 se model Europa dodával pouze do Británie a ve zbytku Evropy už se prodával nový model Futura. Na začátku byly nabízeny dvě výškové varianty – 3,26 m vysoká FL a 3,55 m FH. První FH měla stejná přední okna jako FL. Tato byla brzy nahrazena většími. Zpočátku byla Futura nabízena s motory DAF a Mercedes – Benz. DAF byl více populární, Mercedes se více rozšířil jen ve Francii. Když se v roce 1993 rozpadlo konsorcium United Bus (DAF, Bova a ostatní), jako alternativa byl nabízen motor MAN a trochu později pro britský trh Cummins. Verze s motory DAF a Mercedes byly nabízeny jako FLD 12, FHD 12, FLM a FHM. Délka prvních Futur byla 12 m, ačkoliv první, vyrobené pro belgický trh, měly 11,76 m a třínápravové pro Austrálii kolem 12,25 m (FHS). Futury s motorem MAN byly FHX a s Cumminsem FLC. První skutečně novou variantou byla verze 10,4 m dlouhá. Všechny vozy této velikosti byly až do roku 2007 FH a s motory DAF. Ve zmíněném roce se objevila i nízká varianta. Speciálně pro Centraal Nederland vznikla tzv. „Shuttle“ verze. Byla nižší než FL (3,08 m) a označována jako FVD 12. Velkým vývojovým krokem bylo vytvoření patnáctimetrové Futury Magnum v roce 1993 (FHD 15 a FLD 15). Dalšími typy byly 12,7 m a 13,5 m (FHD 13, FHX 13 a FHD 14). Malé množství FL 13 bylo vyrobeno pro dopravce v Lucembursku. Připomeňme, že v roce 2003 se Bova stává součástí koncernu VDL Group a automobilka dostává nový název VDL Bova.
K velké změně vzhledu Futury došlo v roce 1993, kdy byla kompletně přepracována zadní část. V roce 1999 následoval další facelift. S nástupem ekologických norem Euro 4/Euro 5 získaly autobusy novou tvář a to jak na předku tak i na zadní části autobusů. K designovým změnám došlo i v interiéru a na přístrojové desce. Tyto změny byly zaměřeny na zvýšení komfortu, zlepšení výkonu a rozšíření produktové řady. Změny se nedotkly jen designu, ale hlavně motoru. Provedené změny také zaručují dlouhý bezproblémový provoz a s novými převodovkami pro řidiče dostatek síly v každé situaci. Typicky pro Bovu byl facelift proveden jen důmyslnými změnami. Aby byl zdůrazněn více elegantní a moderní vzhled. Například přední část vozidla byla přepracována, aby mohla být použita kompaktní světelná jednotka. Další podstatnou změnou je, že VDL Bova Futura se přestala vyrábět v třínápravové verzi a autobus Magiq byl o tyto verze rozšířen.
Výhradním zástupcem společnosti VDL Bova a dovozcem pro Českou republiku VDL Bova je firma VDL Bus & Coach CZ, s. r. o., se sídlem v Praze a pobočkou v Dačicích. Kompletní servis autobusů Bova v současnosti zajišťuje síť DAF a další smluvní servisy (Transcentrum, Pakara, Molpir Group), přičemž náhradní díly dodává DAF Trucks Praha. V celoevropském rámci je servis vozidel zajištěn jednou z nejhustších sítí opraven ITS Bova.
Autobusy Bova jsou u nás i v Evropě oblíbené zejména díky příznivé spotřebě pohonných hmot, nízkým provozním nákladům, malé pohotovostní hmotnosti, vysokému jízdnímu komfortu a v neposlední řadě i vyváženému poměru: cena – kvalita – životnost. Řada autobusů Bova Futura se skládá z několika verzí. Pro linkovou meziměstskou dopravu je určen dvounápravový dvanáctimetrový a třináctimetrový typ FLD 120 a FLD 127. Luxusní autobusy pro dálkovou přepravu jsou vyráběny o délce 10, 12, 13 metrů FHD 104, FHD 120 a FHD 127. Jsou vybaveny podle typu motoru manuální šestistupňovou převodovkou, 12stupňovou automatizovanou převodovkou AS Tronic nebo automatickou převodovkou ZF a jsou poháněny řadovými 9,2 l šestiválcovými motory DAF a ve výkonovém rozmezí 228–265 kW. Největším přínosem pro autobus Bova Futura v provedení Euro 4/5 je to, že model je o 200 kg lehčí. Pohonné jednotky jsou opět šestiválcové motory DAF o výkonech 228–265 kW.
K redakčnímu testu jsme získali dvanáctimetrový dvounápravový dálkový autobus Bova FHD 127–365, který je v majetku brněnské firmy A.D. Josef Šedivý, s. r. o., a jehož majitel nám umožnil redakční test.Námi testovaný zájezdový autobus Bova již vyhovoval emisním normám Euro 5, a na první pohled se neliší od svého předchůdce s motorem Euro 4. Bova dnes nestaví na designérské bombě v podobě převratné změny v karoserii Futury ale dává důraz na léty ověřovanou precizní práci, která se projevuje na perfektně provedených detailech. Bova Futura je zkrátka autobusem klasické koncepce, které si nepotrpí na žádné přehnané módní výstřelky. To však v žádném případě není na závadu ovladatelnosti vozu nebo jízdnímu komfortu. Bova Futura je autobusem klasické koncepce s řadovým vznětovým šestiválcovým motorem vzadu vyhovujícím normě Euro 5, poháněnou zadní nápravou a automatizovanou převodovkou ZF AS Tronic.
Při celkové délce karoserie 12 750 mm autobus vystačí se dvěmi nápravami. Skelet autobusu tvoří samonosná ocelová karoserie s ochranným obloukem R66 vpředu i vzadu. Celková výška vozidla je 3545 mm, šířka 2490 mm. Zadní přesah je 3240 mm, přední přesah měří 2710 mm. Mezinápravový rozvor je 6800 mm. Rádius otáčení je 23 600 mm a celková hmotnost je 18 000 kg. Interiér autobusu je dosti prostorný, což potvrzuje i vnitřní světlá výška o rozměru 1900 mm. Zavazadlové prostory mají objem 11 m3. Autobus jezdí na pneumatikách o rozměru 295/80 R 22,5.
Testovaný autobus Bova Futura pojme v základním provedení 48 osob, v konfiguraci 48 + 1 + 1 s toaletou. V této konfiguraci má i robustnější cestující dosti místa na nohy. Pokud si však autobus dovybavíte navíc i kuchyňkou, klesne počet sedadel na 40 míst. Řízení vozidla je komfortní a odpovídá současným nárokům kladeným na moderní zájezdové autobusy. Autobus se na silnici chová zcela bez nejmenších záludností a bez nutnosti vynakládat při řízení nějaké zvláštní úsilí či mimořádnou pozornost. Pozornost zaslouží uspořádání řidičova pracoviště, jehož ergonomie je téměř příkladná. Rozmístění ovladačů, přepínačů a ukazatelů na palubní desce je na dnešní poměry nezvykle přehledné. Futura je poháněna řadovým agregátem DAF PR 265 S II C1 umístěným za zadní nápravou. Agregát je 6válcový, řadový, s přímým vstřikem paliva a čtyřventilovou technikou. Je vybaven turbodmychadlem s mezichladičem stlačeného vzduchu. Zdvihový objem motoru 9,2 litrů, kompresní poměr 17,4 : 1. Největší výkon motoru je 265 kW (430 k) při 2200 ot/min-1, největší točivý moment 1450 Nm při 1100 až 1700 ot/min-1. Hnací síla motoru se přenáší na hnanou nápravu pomocí dvanáctistupňové automatizované převodovky ZF AS Tronic. Aby bylo řazení co nejvíce pohodlné, je autobus vybaven hydraulickým posilovačem řazení. Podle mého názoru je však 8 převodových stupňů pro zájezdový autobus s manuální převodovkou téměř nadbytečný luxus. Sami jsme si mohli ověřit, že autobus se může běžně rozjíždět na druhý převodový stupeň, s vynecháním stupně prvního. K převodové soustavě patří rovněž hydraulický ZF intardér. Palivová nádrž pojme 380 litrů nafty a nádrž na AdBlue má objem 40 l.
Autobus Futura je velice dobře odpružen. Přední náprava má plně-pneumatické účinné pérování se dvěma vzduchovými měchy (vlnovci) a dvěma tlumiči Koni. Zadní náprava má plně pneumatické pérování se 4 vzduchovými měchy, 4 tlumiči Koni a jedné stabilizační tyče. Elektronicky kontrolované pneumatické pérování ECAS (elektronické regulace pérování) zabezpečuje stabilní světlou výšku vozidla.
Brzdová soustava vozu je vzduchová, dvouokruhová, s kotoučovými brzdami na všech kolech, s chlazením ZF/Knorr na přední a zadní nápravě. Na displeji přístrojové desky lze vyčíst údaj o opotřebení brzd. Parkovací brzda působí na zadní nápravu. Řidič má k dispozici motorovou brzdu, APU (řídicí pneumatickou jednotku) se čtyřcestným ochranným ventilem a vysoušečem vzduchu. Dále elektronickým brzdicím systémem (EBS), brzdovým asistentem a samozřejmě ABS a ASR. (protiprokluzový systém). Tlakovzdušná soustava je navíc vybavena i čtyřmi bezpečnostními ventily a vysoušečem stlačeného vzduchu.
Řidič může na displeji přístrojové desky pomocí jednoho tlačítka kontrolovat různé funkce vozidla, což je umožněno digitálním multiplexním systémem CAN (Controller Area Network). I o příjemné klima v autobuse je postaráno pomocí „Futurair“ – vytápění, větrání a klimatizace. To zahrnuje klimatizační zařízení, postranní topné kanálky se čtyřmi podlahovými topnými tělesy, přední topné těleso s odmrazováním čelního skla, střešní vytápění, větrání a chlazení přes dva střešní prvky a nezávislé topení Webasto. Pohodlná sedadla jsou upevněna do rovné podlahy s kolejnicemi, které umožňují snadnou úpravu počtu sedadel.
Zdroj: Doprava a silnice 06/09
Autor: Jiří Štepánek
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)