Představujeme
Axiam-MEGA – Minitruck MEGA
Jiří Krenar 30.12.2014 09:00
Miniaturních užitkových vozidel je vyráběno i v Evropě překvapivě hodně. Jedním z nich je truck MEGA.
Pečlivý čtenář Dopravy a silnice si možná vzpomene, že s touto značkou jsme se již na našich stránkách setkali a to v roce 2004, kdy jsme k testu získali verzi van se vznětovým motorem. Ale to už je deset let a za tu dobu se i truck MEGA přece jenom trochu „posunul“. Výrobcem je francouzská společnost Aixam Mega, která vedle minitrucku vyrábí i ucelenou řadu malých osobních vozidel vyznačujících se maloobsahovým motorem s omezeným výkonem, který umožňuje usednout za volant řidičům od 15 let! Vedoucí místo, které si společnost vytvořila v Aix-les-Bains (region Savoie) a Chanas (region Isère), si udržuje bez bankrotu od roku 1987. V současnosti tato savojská značka vyrábí 3000 automobilů ročně a realizuje tak obchodní obrat 9 milionů eur. Aixam způsobuje tedy převrat ve světě automobilu řízeného bez oprávnění při volbě masivního investování u nových technologií a nových výrobních nástrojů. Následně, mezi rokem 1986 a rokem 2007, výrobní kapacita společnosti Aixam Mega je násobena 5x a obchodní obrat dosahuje více jak 120 milionů eur. Dnes, s výrobou okolo 15 000 aut ročně, disponuje sítí s více jak 130 distributory ve Francii a se 43 % podílem na trhu v tomto segmentu. Aixam Mega trvale potvrzuje svoji vedoucí pozici na trhu automobilů bez řidičského oprávnění. Tolik krátké představení firmy. Na českém trhu ji zastupuje společnost Auto-Roch ze Slaného, která zajišťuje jak dovoz vozidel i náhradních dílů, tak také jejich servis.
MEGA D-Truck
Pokud jde o minitruck MEGA, v nabídce jsou dvě verze. „D-Truck“ poháněný vznětovým motorem a „e-Worker“ poháněný čistě elektromotorem. Základem obou vozidel – karosářsky zcela shodných – je jednoduchá rámová konstrukce velmi dobře ošetřená proti korozi. Na rám je namontována plastová dvoumístná budka s krátkou kapotou. Přední náprava je typu MacPherson, zadní kliková s vinutými pružinami. Řízení je hřebenové. Dvouokruhový brzdný systém má vpředu kotoučové brzdy, vzadu bubnové. Podvozek pro vznětovou verzi je vyráběn ve dvou délkách: 3272 mm nebo 3317 mm, vždy s rozvorem 2330 mm. Přímo z výroby lze objednat jak „holý“ podvozek určený k dostavbě, tak také karoserii pick-up, valník, sklápěčku nebo van. Délka ložné plochy u verze van je 1540 mm, u valníku 1687 mm u pick-upu 1540 mm. Van má využitelný objem nákladového prostoru 3 m3. U vznětového motoru nabízí výrobce dvě verze. Vždy jde o motor Kubota, který pohání přední kola. Co do objemu a výkonu menší agregát Kubota 400 má výkon 4 kW/3200 min-1 a největší točivý moment 14 Nm/2400 min-1. Vozidlo legislativně spadá do kategorie „L6e“, takže jej může řídit osoba starší 15 let i v ČR. Výkonnější agregát Kubota 600 má výkon 11,2 kW/3600 min-1 resp. Největší točivý moment 34 Nm/2200 min-1. Legislativně je vozidlo zařazeno do kategorie „L7e“, takže jej může řídit osoba starší 17 let! Pokud jde o rychlost, tak maximální u menšího motoru je 45 km, u většího pak 75 km. Spotřeba se pohybuje kolem 3 l/100 resp. 4l/100 km u většího agregátu.
MEGA e-Worker
Druhou variantou pohonu je elektromotor. Společnost Axiam včas zachytila „ekologické trendy“ a její konstruktéři rychle připravili variantu minitrucku MEGA s pohonem pouze na elektrický proud. Je to celkem logické řešení, protože uplatnění vozidel MEGA – s jakýmkoliv pohonem – je hlavně v komunální sféře (údržba chodníků, parků, přeprava produktů v zahradnictví apod.), a nebo jako firemní zásobovací vozidlo pohybující se jak ve výrobních halách, tak v areálu firmy. S ohledem na snižování emisí (stávající malé vznětové agregáty Kubota nelze upravit na spalování LPG a úprava na provoz stlačeným zemním plynem – CNG – by citelně snížila užitečnou hmotnost vozidla, by byl tedy elektromotor optimálním řešením. Konstrukce vozidla zůstala stejná, jenom rozměry se mírně změnily. Elektrická verze má rozvor 1471 s celkovou délkou podvozku 3165 mm, nebo 1971 mm s délkou 3665 m. Celková hmotnost vozidla je až 1640 kg, při provozní hmotnosti od 768 do 999 kg (dle verze podvozku a počtu akumulátorů). Lze připojit bržděný vlek o hmotnosti až 1000 kg. Pohon zajišťuje asynchronní elektromotor s výkonem 10 kW S2-45, převodovka-variátor, má k dispozici redukci 1:15.7, což umožňuje i plazivou jízdu. Motor odebírá proud z trakčních klasických olověných akumulátorů skládajících se z 36 sériově 2V článků. V závislosti na zvolené kapacitě (120 Ah, 160 Ah, 240 Ah), poskytuje úložiště energie v hodnotě 8,6 kW, 11,5 kW nebo 17,3 kW. Výrobce v tabulkách uvádí dojezd 60 až 100 km. Při případné závadě nějakého článku lze vyměnit pouze ten vadný, není nutné měnit celý blok drahých baterií. Klasické brzdy jsou u elektrického pohonu výrazně „šetřeny“, vozidlo brzdí při rekuperaci. Úplné nabití trvá cca 8–10 hodin, takže lze vozidlo nabíjet „přes noc“, třeba nočním proudem. Dle informací výrobce mají akumulátory životnost – při optimálním zacházení – cca 1000 nabíjecích cyklů. Samozřejmě, jsou k dispozici i výrazně modernější akumulátory, ovšem cenově jsou „jinde“. Zatím tedy samé zajímavé údaje a pozitiva. Jestliže vezmeme v potaz, že jak MEGA D-Truck, či e-Worker mají využití spíše mimo běžný silniční provoz (v rámci redakčního testu verze van se vznětovým motorem jsem si odzkoušel, že vozidlo zvládne bez problému městský provoz, na běžných silnicích je ale pomalé a tím nebezpečné jak ostatním řidičům, tak i samo sobě), najedou ročně malý počet kilometrů a jejich životnost je tedy delší než u běžného malého LUV, pak musím porovnávat jak parametry vozidla MEGA s konkurencí, třeba s nejmenším Fiatem Fiorino. A to i cenové. Základní podvozek s dvoumístnou kabinou a se vznětovým motorem, tedy D-Truck 400 stojí 260 453 Kč bez DPH, základní verze elektromobilu e-Worker 437 828 Kč bez DPH (tady porovnejte třeba s elektricky poháněným Peugeotem Partner. Samozřejmě vozidla s delším rozvorem a s nástavbou jsou cenově dražší.
Převzato z časopisu