Představujeme
Audi Quattro – Číslo R3 žije!
Daniel Reinhard 02.04.2022 05:11
To je ale automobilový život! Toto Ur-Quattro bylo nejprve testovacím vozem pro sériovou výrobu, později dlouho sloužilo jako rallyový speciál. V roce 2011 pak podlehlo požáru. Poté se ukázalo, že se jedná o vůbec první Audi Quattro vůbec. Jeden neúnavný Švýcar ho následně znovu probudil k životu.
Z tohoto Audi Quattro by měli radost i zarytí příznivci udržitelnosti. Skvostnému vozu s pohonem všech kol je již 43 let a vypadá lépe než kdy jindy – a stejně skvěle i jezdí, i když je nový majitel trápí mnohem méně než jeho předchůdci. Závodní a testovací jezdci Audi AG totiž platili za drsné řidiče.
Bláznivý životopis Ur-Quattra v kostce. Vyrobeno na podzim 1978, svůj první život prožilo jako testovací vůz před startem sériové výroby, poté bylo přeměněno na soutěžní speciál. Po sedmi vyčerpávajících letech bylo posláno do zaslouženého důchodu. Mezi roky 1986 a 2011 pak stálo v soukromé sbírce a zde se bohužel stalo obětí požáru, zbyla z něj pouze ohořelá kostra. Dokonce i plechy karoserie byly zkroucené a v žalostném stavu. Ochranný rám se doslova roztavil. Nezůstalo z něj více než několik ošklivých kusů hliníku.
Nápad tento vrak znovu přivést k životu se tak jevil jako mírně řečeno odvážný. I naprostým laikům muselo být jasné, že udělat z hromady ohořelého šrotu funkční vůz v originálním stavu si vyžádá trpělivost dalajlámy, intuici Sherlocka Holmese a odvahu skokana z útesu.
Ohořelá kostra Audi se tak ocitla ve Švýcarsku, v dílně Daniela Bachmanna, jenž se těší pověsti specialisty na modely Quattro. A nejen kvůli faktu, že Bachmann a jeho tým již oddaně a dokonale restaurovali R31, tedy závodní Quattro, s nímž Michèle Moutonová v roce 1982 zvítězila v rallye Akropolis. Rychlá Francouzka by s ním o vlásek vyhrála i titul mistra světa, ale skandální výměna vozu v rallye Pobřeží Slonoviny nakonec vedla k její diskvalifikaci. Ale to je již jiný příběh.
Nový projekt R3 byl však pro Daniela Bachmanna a jeho spolupracovníka Kevina Freye mnohem větším a náročnějším úkolem. „Byl to tak řečeno Mount Everest mechaniků,“ říká Bachmann, který jako Švýcar holduje spíše zdrženlivosti. Začalo se archeologickými pracemi. Pod hromadou hliníku a roztaveného ochranného rámu se pomalu klubalo Quattro R3.
Překvapení! Senzace! Trefa! Jednalo se skutečně o úplně první Quattro řady B2, slyšící na označení A3 – A znamenalo pochopitelně „Allrad“, pohon všech kol. Tenkrát, v roce 1980, nosilo registrační značku IN-NJ-40. Jeho kariéra začala poměrně nenápadně. V roce 1979 nastoupilo do služby jako testovací prototyp v severním Finsku, kde mu tovární testovací jezdec Harald Demuth dával pořádně do těla. Cíl Audi AG byl jasný: pomocí pohonu všech kol otevřít slavnou kapitolu automobilové historie.
Automobilka se tehdy netopila v penězích, a vůz tak po dvou letech testů neskončil na šrotišti, ale byl přestavěn na závodní vůz. Z A3 se stalo R3. Jeho pětiválec dostal výkonovou injekci, místo sériových 147 kW (200 k) tak pod kapotou pracovalo celých 235 kW (320 k). Tehdejší hvězda rallye Hannu Mikkola byl nadšen: „Okamžitě jsem si uvědomil, že pokud chce někdo vyhrát, musí jezdit Quattrem.“
Naše R3 se zúčastnilo pouze jednoho podniku mistrovství světa, rallye Korsika, ale po problémech s motorem ho Mikkola nedokončil. To však kariéru R3 neuzavřelo, až do konce roku 1984 opět sloužilo jako testovací vůz, tentokrát ale závodní. Mimo jiné i pro dvojnásobného mistra světa Waltera Röhrla, který v tom roce přesedlal na Audi. Když se tento vůz automobilka rozhodla prodat, měl na tachometru 106 000 kilometrů. Poté celou věčnost stál v německé soukromé sbírce a teprve po dvou desetiletích byl opět přiveden k životu.
Daniela Bachmanna držel jeho největší a nejnáročnější projekt v napětí tři a půl roku. Nespočet dílů musel být znovu vyroben. „Jednotlivé komponenty jsme hledali u dvaceti kolegů z jedenácti zemí,“ vzpomíná Bachmann. „Pochopitelně byly i neúspěchy, například u převodovky jsme byli jen krůček od rezignace.“ Originální rychlostní skříň se ale nakonec přece jen podařilo získat. Bachmann, obklopen starými díly Audi ve své dílně, vyměnil převodovku za přední spoiler a rozšíření blatníků Quattra z roku 1981.
S motorem mu pomohl dlouholetý partner divize Audi Sport Heinz Lehmann z Lichtenštejnska. Pro přeplňovaný pětiválec dokonce sehnal dobové vstřikování Pierburg, které platí za díl vrtošivý, ale z hlediska originality nepostradatelný. Problémy byly i se sedadly, jejichž skořepiny musely být znovu odlity. Naštěstí byl ještě k dispozici původní materiál. Přístrojovou desku pak Bachmann zrekonstruoval podle starých fotografií. Zde se osvědčil ohromný archiv fotografa rallye Reinharda Kleina.
Velkou pomocí byli i tři bývalí zaměstnanci Audi Sport, vedoucí projektu Walter Treser, mechanik Peter Franz a testovací jezdec Harald Demuth. Bachmanna dokonce navštívili ve Švýcarsku a ohromili ho jak svým know-how, tak i znalostmi historie Quattra.
Projekt R3 rozhodně nebyl levný, ale i kvůli jeho historii stála celá ohromná námaha za to. Hotovo bylo loni v létě. Quattro R3 se znovu vydalo na silnice, tentokrát ale šetrněji než kdysi. Všechny nálepky byly na svém místě, včetně startovního čísla z rallye Korsika.
Pětiválec při tom syčel a prskal stejně jako kdysi, občas do toho vesele zašvitořil obtokový ventil turbodmychadla. Daniel Bachmann na závěr svého mamutího projektu bilancuje: „Chtěl jsem bezpodmínečně oživit ducha Ur-Quattra, jsem prostě takový dobrácký podivín.“
Technické údaje
Poháněcí soustava
Zážehový řadový pětiválec uložený vpředu podélně, přeplňovaný turbodmychadlem; 2144 cm3; 235 kW (320 k)/6500 min-1 a 412 N.m/3250 min-1. Pětistupňová přímo řazená převodovka; trvalý pohon všech kol se samosvorným zadním diferenciálem a uzavíratelným mezinápravovým diferenciálem.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu i vzadu příčná ramena a vzpěry MacPherson; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, ø 280 mm, manuálně nastavitelné rozdělení brzdné síly mezi přední a zadní nápravou; kola 6 J x 15; pneumatiky 11/25 x 15.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2524 mm; d/š/v 4404/1733/1345 mm; objem palivové nádrže 120 l; hmotnost 1150 kg.
Provozní vlastnosti
Největší rychlost 173 až 252 km/h (podle zpřevodování); zrychlení 0–100 km/h za 4,9 s.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)