Praxe
Zastávka na R35 – Uprostřed křižovatky
A. Ingols 21.04.2015 05:47
Odpočívka Unčovice je včleněna do systému jihozápadní větve výjezdu (exitu 253) z R35. To umožňuje využívat parkoviště, včetně ostatních služeb, i řidičům vozidel ze silnic 449 a 635.
Kilometr 253 cca 234 m n.m.
Naopak ti co jedou po rychlostnici směrem na východ, mohou po projetí parkovištěm nejen pokračovat dál, jak je obvyklé, ale mohou odbočit do směru na Náměšť, Litovel či Příkazy, a nebo se dokonce, po přejetí nadjezdu, otočit k cestě nazpátek. Za nadjezdem je také odbočka k pískovně Náklo, hlavně v letním období častému cíli dopravců tam těženého a tříděného kameniva, ale také mnoha turistů. Součástí odpočívky je moderní, velká „čerpačka“, vzhledem evokující vesnický statek, vybavená standardní prodejnou se zázemím pro občerstvení. Pojížděné plochy mají živičný povrch, barevně odlišená stání s vyznačenými kójemi jsou opatřena zámkovou dlažbou. Pomocné a okolní plochy jsou zatravněny, ale pro pohybovou relaxaci nejsou nijak zvlášť upraveny.
Náklo
V souvislosti s popisovanou lokalitou je to především název blízké, hodně staré, typicky hanácké obce, ale také označení nedalekého, více jak 100 hektarového až 25 m hlubokého umělého jezera vzniklého stále ještě pokračující těžbou štěrkopísku a přeneseně i pojmenování pískovny, jejíž činností jezero vzniklo. V obci upoutá pozornost návštěvníka kostel s neobvykle ukončenou věží, u jezera množství vodních ptáků a silueta skládky kameniva s mřížovím ocelových konstrukcí pásových dopravníků. Okolí jezera je územím těžební společnosti, a proto větší část břehů i vodní plochy je veřejnosti nepřístupná, ale jsou tam i místa vyhrazená pro přírodní koupání, rekreaci a rybolov.
Poznámka
Náklo je také název historicky a turisticky zajímavého vrchu (265 mnm) – vyvýšeniny u Ratíškovic na jihu Moravy – spojovaného s bájí o Veligradu (nebo snad Wogatisburgu?), opevněném ústředním místě či hlavním městě Velkomoravské říše. V nedávné době byl v jeho okolí těžen lignit, využívaný jako palivo hlavně v elektrárně Hodonín a dříve v Baťově elektrárně v Otrokovicích – tam byl dopravován pro ten účel vybudovaným Baťovým kanálem.
Převzato z časopisu