Praxe
Zastávka na D2 – Dálniční odpočívka Lanžhot
A. Ingols 10.07.2015 05:58
Je to odpočívka oboustranná, ale velmi nesymetricky řešená.
Pravá strana – směrem na Slovensko – je menší (ale i tak je zde místo až pro 20 nákladních souprav), s chudobným a chátrajícím vybavením, dříve s motorestem, v současné době jen se stánkem směnárny. Levá strana má veliké parkoviště – víc jak 70 míst pro náklaďáky – bistro, několik směnáren, prodejny dálničních kuponů i kanceláře nabízející celní služby v samostatných objektech a restauraci v bývalé celnici. Obě části odpočívky mají kvalitní povrchy všech pojížděných ploch a jsou propojeny kvalitní obousměrnou silnicí. Zajímavostí je, že parkoviště na pravé straně má nejnižší nadmořskou výšku (157 m.n.m.) ze všech, co jsou na českých dálnicích.
Město Lanžhot
Je to nejjižnější moravské město ležící blízko soutoku řek Moravy a Dyje, které v těchto místech tvoří státní hranice Slovenska a Rakouska. Příhraniční poloha přinášela Lanžhotu mnoho strastí, mnohokrát v historii se tudy převalila vojska domácí i cizí. Například v roce 1605 bylo městečko nepřátelskými vojsky zcela vypáleno. Lanžhot byl také prvním, v českých zemích ležícím, osvobozeným městem na konci druhé světové války. Bylo to po tuhé, krvavé, skoro týden trvající bitvě, během které zahynulo také 56 místních občanů. Mnohem více, několik set vojáků padlo na straně Rudé armády; ztráty Němců, opevněných ve městě a okolí, nejsou známy.
Soutok Moravy a Dyje
Dnes prakticky neobydlené území jižně od Lanžhota, sevřené oběma řekami, povětšinou pokryté lužními lesy a končící cca 12 km vzdáleným soutokem vzpomínaných řek, vyniká mnoha zvláštnostmi. Je to oblast dříve, hlavně při jarních povodních, hojně zaplavovaná, ale po mnoha regulačních opatřeních i značně hospodářsky využívaná. Je to také součást vyhlášené ptačí oblasti, kde lze pozorovat více jak 150 druhů ptáků; v létě však obvykle pozorovatele obtěžují mračna až třiceti druhů komárů.
Převzato z časopisu