Praxe
Tip na výlet – Velký Kosíř
Ing. Bohumil Olšanský 06.08.2015 05:16
Dominantou rovinaté Hané je protáhlý, zalesněný „kopec“ o nadmořské výšce 442 metrů s rozhlednou na vrcholu; v roce 2000 oficiálně vyhlášený jako Přírodní park Velký Kosíř.
Na necelých dvaceti čtverečných kilometrech je k vidění, nebo dokonce ke zkoumání mnoho zajímavého. Návštěvníkům se nabízejí krásné výhledy na okolní krajinu či přírodní scenérie, prohlídky paleontologických lokalit i různých rostliných společenství, studánek a pramenů, stop pravěkého osídlení i nedávných až současných výtvorů lidského snažení. Jsou tu lokality označené jako přírodní památky celostátního významu i přírodní rezervace. Na své si zde jistě přijdou ornitologové i zájemci o denní motýly či jiné živočichy. Turisty parkem navigují dvě barevně značené trasy a podrobné informace pro ně jsou k mání na cca dvaceti pravidelně rozmístěných tabulích. Desetikilometrová naučná stezka začíná kousek nad parkovištěm osobních aut severně od obce Čelechovice na Hané a dá se zvládnout pěšky nebo na horském kole; její první část až k rozhledně i na kole silničním s přehazovačkou.
Nová rozhledna
Na vrcholu Kosíře stávala jednoduchá dřevěná turistická rozhledna z roku 1927; vydržela jen dvanáct let. 22.6.2013 byla veřejnosti zpřístupněna rozhledna nová, také převážně dřevěná, skoro stejně vysoká. Postavila ji prostějovská Stavební společnost Navrátil; pořizovací náklady dosáhly 6,5 milionů Kč – největší částkou, skoro polovinou, přispěl Olomoucký kraj. K vyhlídkové plošině ve výšce 25 m je třeba zdolat 158 schodů krytého opláštěného schodiště – okolí lze pozorovat i při výstupu, ovšem jen malými otvory v plechovém zakrytování.
Státní lom
Je to vlastní jméno části evropsky významné lokality nazvané Kosíř – Lomy, více známé jako národní přírodní památka Státní lom u Čelechovic. Je to dnes už značně zarůstající místo, kde více jak před sto lety probíhala těžba stavebního kamene – vápence – a při jeho dalším zpracování, hlavně na silniční štěrk – tehdy ho skalníci roztloukali ručně paličkami – se nacházelo množství zkamenělin. Množství nalezených „slemáků“ a i jinak nazývaných pozůstatků prvohorní mořské fauny vyvolalo zájem paleontologů. Ti pak, a byl mezi nimi i slavný Joachim Barrande, zkameněliny všech těch korálů, ramenonožců a korýšů prostudovali, roztřídili a vědecky pojmenovali. Objevili i originalitu – místní druh před tím nepoznaného trilobita Schizoproteuse, podle místa nálezu proto nazvaného celechovicensis.
Převzato z časopisu