Praxe
Mýtné – IWP – Incident Web Portal
Vojtěch Hromíř 20.07.2012 10:35
Portál pro řešení nesrovnalostí v systému elektronického mýta. Jednou ze součástí dohody podepsané v roce 2010 s bývalým ministrem dopravy Vítem Bártou bylo i spuštění internetového portálu, na kterém by bylo možno doplácet mýtné bez nutnosti okamžité návštěvy kontaktního místa.
Jedná se o případy, kdy kontrolní brána zjistí, že projíždějící vozidlo nekomunikuje a mýtné tak není uhrazeno nebo je nastaven nesprávný počet náprav, případně je palubní jednotka zablokovaná. Často bývá nemožné, aby řidič tyto nesrovnalosti vyřešil přímo během jízdy – tj. doplatil mýtné na nejbližším distribučním místě. V mnoha případech o nějaké závadě ani neví. Zaznamenané incidenty jsou však po dobu 12 měsíců od jejich vzniku k dispozici hlídkám mobilní kontroly a jsou podkladem k ukládání sankcí při zastavení vozidla. Pro řidiče pak bývá neřešitelným problémem vysvětlit či prokázat hlídce, že incident byl nebo nebyl následně vyřešen a tak raději zaplatí pokutu bez možnosti opravného prostředku. Málokdy má řidič zájem na řešení incidentu ve správním řízení, protože se není schopen v okamžiku kontroly relevantně k událostem starým i několik měsíců vyjádřit.
Na pomoc
Proto vznikl, zatím alespoň pro řádně registrované post-pay uživatele, internetový portál IWP (Incident Web Portal), který umožňuje sledovat zaznamenávané incidenty a přímo z kanceláře nebo dispečerského pracoviště je řešit. Řešením je uhrazení dlužného mýta prostřednictvím platební karty. Poté dochází k „uzavření“ incidentu a jeho vymazání z databáze hlídek mobilní kontroly. Tím odpadá riziko pro řidiče, že bude zbytečně platit někdy v budoucnu pokutu. Zároveň dopravce získává informaci, že nebylo s vozidlem nebo jeho palubní jednotkou něco v pořádku. Platbou přes IWP byl vyřešen pouze incident, tj. průjezd pod kontrolní branou. Pokud ovšem šlo o problém trvalejší, pak je nutno ještě dořešit i úhrady mýtného pod ostatními branami, pod nimiž např. vozidlo s nesprávně nastaveným počtem náprav projelo. Na to má ale dopravce již více času a může si tyto zbývající nedoplatky vyřešit třeba jednou za měsíc, dle jejich četnosti, na kontaktním místě. Rozhodně tak firma, která řeší zjištěné problémy v systému elektronického mýta pravidelně, může ušetřit spoustu času a snížit riziko z nečekaných překvapení, ať už v podobě pokut pro řidiče nebo výzev k úhradě nedoplatků od najaté právní kanceláře. Systém IWP není všemocný, ale pomůže mnoha uživatelům elektronického mýta v České republice ke snížení provozních rizik. Nyní je doba na to, aby se co nejvíce post-pay uživatelů mýta s IWP seznámilo a případně svými náměty či připomínkami přispělo k jeho dalšímu zdokonalení a rozvoji.
Převzato z časopisu