Technika
Převodovka XTRAC F1 - Co nejrychleji...
Tom Hyan 05.08.2010 00:58
Převodovky formule 1 musí řadit během třiceti milisekund. Systém quickshift využívá dvou zařazených stupňů současně, jinak by to nedokázal…
Náročnost individuálního aerodynamického řešení vozů F1 si vyžádala u týmů konstrukce vlastních převodovek. Teprve loňský nápad na sjednocení pohonných jednotek vedl ke znovuzrození vývoje klientských skříní tak, jako tomu bylo kdysi (od britského specialisty Hewland, vlastní dělali jen u Ferrari a BRM). Staronovým průkopníkem je britský specialista XTrac Ltd. z Thatchamu (Berkshire), který dodává sedmistupňovou polosamočinnou převodovku XTrac Type 1044 podélného uspořádání novým týmům Lotus Racing a HRT (Hispania Racing Team) s vlastní hliníkovou skříní, respektive týmu Virgin Racing, jenž vnitřní díly XTrac montuje do aerodynamicky optimalizované hliníkové skříně vlastní konstrukce. Je to návrat společnosti XTrac ke kompletním převodovkám formule 1 od roku 1996 (1994 vyvinula klientskou skříň Type 100).
Specializovaná firma XTrac, založená v roce 1984 Mikem Endeanem a nyní vedená Peterem Digbym a Adrianem Moorem, se vypracovala na nejvýznamnějšího dodavatele převodovek a diferenciálů pro všechny prestižní kategorie motoristického sportu. Spolupráci s týmy formule 1 od roku 1996 nepřerušila, ale dodávala jen vnitřní díly pro individuální skříně. Nyní se vrací s kompletní převodovkou, která díky větší sérii může být levnější (i tak přijde na sedmdesát tisíc liber), i když předpisy FIA povolují nejvíce sedm převodovek pro tým na sezonu. Tento nový požadavek znamená potřebu podstatného zvýšení životnosti (podle Steva Vanese, šéftechnologa XTrac, ze 350 tisíc až na 2,5 milionu řadicích cyklů). Vanes přišel od Lucas Industries, kde měl na starosti výzkum tepelného zpracování ocelí, jež se pro vnitří díly používají (další zkušenosti získal u Timkenu na vysokovýkonných ložiskách).
Ve spolupráci s Corus Engineering Steel vyvinul speciální vysokopevnostní oceli, jež zvýšené požadavky životnosti splňují. Převodovka Type 1044 má hmotnost jen 40 kg, nese hydraulický aktivní diferenciál a kotevní otvory pro závěsy zadních kol. Řazení je polosamočinné páčkami pod volantem, elektronicky řízené s hydraulickými ventily Moog. Kompaktní rozměry a nízké těžiště vyhovují zástavbě do vozu F1 podle předpisů 2010, tedy s větší palivovou nádrží po zákazu tankování při závodě. Tři nové týmy používají tuto převodovku v kombinaci s osmiválcem Cosworth CA2010, jeho čtvrtý uživatel Williams si vyrábí převodovku vlastní konstrukce.
Zdroj: Automobil 06/10
Autor: -TH-