Technika
Porsche - Sázka na hybridy
Pavel Biskup 19.09.2008 00:00
Z obecného hlediska se vytvořila v automobilovém prostředí zcela paradoxní situace. Navzdory všem varováním o nepříznivém vlivu konkrétních komponentů emisí z výfuku na prostředí, v němž žijeme, a spoluodpovědnosti dalšího produktu hoření CO2 za skleníkový efekt naší planety, se nabídka automobilů výrazně rozšířila směrem k typům, u nichž je tento negativní dopad nejhorší. Éra vozů třídy SUV, u nichž se na nějakých těch pár stovek kilogramů hmotnosti navíc příliš nehledí, takže ani motory nemohou zůstat pozadu, nic naplat i přes opravdu značný posun v jejich účinnosti je problémem.
Asi každý chápe politiku většiny automobilek, že se soustřeďují na vozy, po kterých je poptávka a navíc z nich plyne větší zisk, ale co s tím dál? Debaty o stanovení povolených limitů a termínech jejich zavádění neberou konce, nervozita vzrůstá, protože času moc není a vývoj je záležitostí dlouhodobou. Jsou automobilky, jež se tak dostávají opravdu do svízelné situace. Typickým příkladem je firma Porsche. Ta se také přizpůsobila podivné poptávce a k tradičnímu portfoliu skutečně sportovních vozů přibrala luxusní řadu SUV Cayenne, kterou dnes tvoří čtyři varianty s velkoobjemovými motory.
V celkové bilanci loňského roku se Cayenne prodalo 34 000 a vytvářejí tak celou třetinu všech prodejů značky (o tom však rozhodují zákazníci). Pátá varianta Cayenne, jež by měla být v prodeji do dvou let, už je ovšem naplánována s hybridním pohonem, jenž by měl nejen zákazníkům oživit ekologické povědomí, ale hlavně splnit příští ekologické normy. Podle vyjádření výrobce se hybridní Cayenne dostane bez problémů na průměrnou spotřebu 9,0 l/ 100 km. Podrobné informace o konkrétní podobě hybridního pohonu zatím chybí, nicméně něco z jeho vývoje, jenž probíhá společně s Volkswagenem a Audi, se na veřejnost dostalo.
Jeden z vývojových vozů byl k vidění na autosalonu IAA 2007 ve Frankfurtu a letos v Ženevě. K zajímavostem hybridního pohonu ve spojení se jménem Porsche patří skutečnost, že zakladatel automobilky Ferdinand Porsche už v roce 1900 sestrojil automobil Lohner-Porsche (číslo chassis 24000), první bez klasické převodovky, který měl na palubě spalovací motor pro pohon generátoru 80 V pro dobíjení elektrických akumulátorů (44 článků, 80 V), jež zásobovaly elektrickou energií trakční elektromotory 1,8 kW (2,5 k)/120 min‑1, umístěné v nábojích předních kol, jež vůz o hmotnosti 1205 kg poháněly rychlostí až 48 km/h. Dnes bychom hovořili o sériovém hybridním pohonu. Druhou variantou se stal větší osobní automobil Lohner-Porsche stejné koncepce pohonu, ale s elektromotory ve všech čtyřech kolech (1901).
Technici Porsche ve vývojovém oddělení ve Weissachu zvolili pro Cayenne hybridní pohon v paralelním uspořádání, kde oba motory, spalovací a elektrický, pracují současně, anebo každý zvlášť podle potřeby. Po stránce funkční má Cayenne Hybrid ještě označení full hybrid, což znamená, že elektromotor může spalovací motor v provozu podporovat, dovede ale také působit jako jediná pohonná jednotka a při brzdění ve funkci generátoru dobíjí akumulátory. Je řada důvodů, jež vedly k vývoji právě tohoto typu hybridního pohonu. Patří k nim jeho kompatibilita s již osvědčenou základní platformou Cayenne; minimalizuje se riziko omezení ložného prostoru.
Tvůrci vozu jsou přesvědčeni, že s ním dosáhnou větší úspory spotřeby při jízdě v běžném silničním a dálničním provozu na rozdíl od jiných modifikací hybridního pohonu, kde se jeho nižší spotřeba projevuje převážně v městských podmínkách. Prototypové zkoušky ukázaly, že hybridní pohon Cayenne by měl mít možnost až do rychlosti 120 km/h jet bez nutnosti využívat také spalovací motor. V neposlední řadě je také požadavek dalšího vylepšení zrychlení a dynamiky vozu, vycházejících ze sportovní image značky, které je tato hybridní koncepce za určitých podmínek schopná zajistit.
Paralelní full hybrid vpodstatě tvoří spalovací motor, elektromotor s alternativní funkcí generátoru a akumulátory. Tyto hlavní komponenty má pod kontrolou řídicí jednotka, která dostává veškeré informace o parametrech jízdy a využití energie ze všech zdrojů; ty průběžně zpracovává a dává pokyny s ohledem na optimalizaci spotřeby energie. Představu o tom, jak se liší elektronická řídicí jednotka klasického pohonu a pohonu hybridního, určuje nejlépe počet zpracovaných informací, kde jich je v prvním případě zhruba šest tisíc, ale ve druhém více než trojnásobek.
Akumulátory typu NiMH jsou umístěny v prohlubni zavazadlového prostoru, jde o 240 článků s napětím 288 V. Pracují s výkonem 38 kW a akumulují elektrickou energii získanou jak rekuperačním brzděním, tak posunutím provozních parametrů spalovacího motoru do oblasti optimalizované spotřeby. Získaná energie může sloužit k samostatnému pohonu elektromotorem, či pro podporu motoru spalovacího. Zatím o parametrech hybridního pohonu, který je stále ještě ve stadiu vývoje, toho moc známo není. Automobilka Porsche dala pouze k dispozici informaci, jež se týká jejích v současné době zkoušených prototypů Cayenne Hybrid, u nichž spalovací motor tvoří šestiválec 3,6 l V6 s přímým vstřikem benzinu (DFI), s neuvedeným výkonem, který pracuje ve spolupráci s elektromotorem, jehož výkon je také zatím tajemstvím. Spotřeba velice skromně specifikovaného pohonu údajně činí 8,9 l/100 km.
Skutečností zůstává, že německá automobilka Porsche musí kvůli své náročné klientele vyřešit spousty přídavných funkcí, aby nebyly ohroženy špičkové vlastnosti vozu, na něž jsou zákazníci zvyklí. Problémem je, kde na ně vzít potřebnou energii. Např. u konvenčního pohonu je posilovač řízení a posilovač brzd závislý na chodu spalovacího motoru, pro hybridní systém je zapotřebí řízení a podtlakové čerpadlo posilovače brzd elektrifikovat a mechanicky poháněné olejové čerpadlo samočinné převodovky nahradit čerpadlem elektrickým.
To platí samozřejmě i pro klimatizaci. Vůbec poprvé v této automobilové třídě přijde Porsche s elektrohydraulickým řízením, jež má zajistit obvyklou přesnost. Při výše uvedené spotřebě benzinu činí emise CO2 nižších 210 g/km. I když není stanoveno, kdy a jaký bude limit, navrhovaná průměrná hodnota emisí CO2 celé modelové flotily jedné automobilky má činit podstatně nižších 130 g/km. Porsche pevně věří, že hybridní systém jako má Cayenne Hybrid půjde dobře implantovat i do nové typové řady čtyřdveřového kupé Panamera GT, jež oslaví světovou premiéru už v příštím roce, ovšem s klasickým spalovacím motorem. Hybridní verze přijde o dva roky později.
Zdroj: Automobil 08/08
Autor: Pavel Biskup