Technika
Porsche 918 Spyder - 3 litry a 70 G/KM...
-JD- 04.02.2011 00:39
Projekt Porsche 918 Spyder dostal zelenou, vývoj pokračuje ve Weissachu a limitovaná série těchto hybridních sportovních automobilů vznikne ve Stuttgartu…
Stánek značky Porsche na loňském autosalonu v Ženevě přinesl skutečné překvapení. Michael Macht, tehdejší prezident společnosti Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, tam totiž představil studii ryze sportovního vozu 918 Spyder, osazeného hybridní pohonnou soustavou. Poněkud rozdvojená osobnost tohoto stroje na jedné straně přináší vynikající jízdní výkony, na druhé pak mimořádně nízkou spotřebu paliva, čímž se pro automobilku Porsche stává skutečným milníkem v duchu její tradice. Před zadní nápravou vozu se nachází zážehový vidlicový osmiválec s výkonem přes 368 kW (500 k), jehož největší otáčky činí 9200 min 1; je odvozen od pohonné jednotky 3,4 l ze závodních vozů Porsche RS Spyder, úspěšných v American Le Mans Series a na trati 24 h Le Mans. Jde o třetí hybridní soustavou poháněný vůz značky Porsche, jenž následuje po sériovém SUV Cayenne S Hybrid a pozoruhodném závodním prototypu 911 GT3 R Hybrid se setrvačníkovým akumulátorem z vývoje Williams Hybrid Power Ltd (viz AR 12/’10).
Studie Porsche 918 Spyder nese stylistické prvky připomínající sériové typy Carrera GT, Boxster nebo Cayman, což naznačuje záměr zahájit malosériovou produkci. Zážehovou jednotku s vnitřním spalováním doplňuje trojice elektromotorů s celkovým výkonem 160 kW (218 k). Vůz zrychlí na sto za 3,2 s a dosahuje největší rychlosti 320 km/h, podle tvrzení výrobce navíc zajede jedno kolo Severní smyčky Nürburgringu za méně než 7:30, což je lepší výsledek než u produkčního modelu Carrera GT. Točivý moment spalovací jednotky se na kola zadní nápravy přenáší prostřednictvím sedmistupňové dvouspojkové převodovky PDK (Porsche Doppelkupplungsgetriebe) s vestavěným elektromotorem, další dva elektromotory pohánějí kola přední nápravy prostřednictvím jednostupňových redukčních převodů (a systému Torque Vectoring, účinně dávkujícím točivý moment na jednotlivá kola). Elektromotory jsou napájeny z kapalinou chlazených akumulátorů Li Ion, uložených těsně za prostorem pro dvoučlennou posádku; během jízdy se osvěžují rekuperací brzdné energie, zatímco při delším stání je lze dobíjet systémem Plug In (do zásuvky) z běžné domácí elektrické sítě.
Porsche 918 Spyder disponuje speciálním tlačítkem E Boost pro krátkodobé zvýšení výkonu, např. při předjíždění, a čtveřicí jízdních režimů, jež jsou E Drive pro čistě elektrický pohon s dojezdem až 25 km, Hybrid pro využití spalovacího i elektrických motorů zároveň, Sport Hybrid se zdůrazněním většího výkonu a Race Hybrid pro závodní trati, track days a jízdu na hranici fyzikálních zákonů. Konstruktéři Porsche vycházeli ze zkušeností se závodními vozy a v rozsáhlé míře využili kompozitní materiály pro samonosnou konstrukci trupu, i součásti z lehkých hliníkových a hořčíkových slitin, díky nimž se Porsche 918 Spyder vyznačuje pohotovostní hmotností jen 1490 kg. Důmyslné odladění všech konstrukčních skupin se podílí na takřka neuvěřitelné spotřebě paliva, jež údajně v kombinovaném režimu EU dosahuje 3,0 l/100 km, zatímco emise CO2 činí pouhých 70 g/km. A to jsou hodnoty, které tomuto supersportovnímu automobilu mohou závidět i dnešní ekologické minivozy. Zajímavostí je jistě použití povrchových dílů karoserie s proměnnou aerodynamikou, mezi něž patří tradičně zadní spoiler a také variabilní průřez nastavitelných traktů systému sání motoru, ukrytých v prodloužených krytech za hlavovými opěrkami.
Prostor pro posádku je ryze funkční, avšak zároveň naznačuje, jak budou v brzké budoucnosti vypadat interiéry sériových vozů Porsche. Přístrojovému štítu dominuje trojice kruhových přístrojů (uprostřed otáčkoměr, vlevo rychloměr a vpravo monitor funkce pohonného ústrojí), jež svým uspořádáním zároveň vzbuzuje vzpomínky na slavné sportovní vozy Porsche ze šedesátých let. Středová konzola, obklopující řidiče, je však čistě moderní a v horní části nese dotykový displej, jenž umožňuje snadnou i přehlednou regulaci většiny palubních systémů a podílí se tak na snižení počtu ovládacích prvků. Na příčkách trojramenného volantu najdeme další tlačítka, především pro volbu jízdních režimů, s nimiž souvisí i proměnná barva podsvícení přístrojů od zelené po rudou. Inovativní funkcí je Range Manager, jenž udává ve spolupráci s navigací dojezd vozu podle délky trasy a způsobu využití výkonu (jízdního režimu) ve městě i při jízdě s čistým elektropohonem. Samozřejmě, zařízení sděluje i rozmístění a vzdálenost nabíjecích stanic. Porsche 918 Spyder je součástí programu Porsche Intelligent Performance, který je zaměřen na kombinaci vysoké účinnosti a ještě nižší spotřeby a emisí.
Podle tiskového oznámení pokračuje vývoj hybridní verze Panamera, ale rovněž zcela elektrického roadsteru na základě typu Boxster a samozřejmě další vývoj typů 918 Spyder a 911 GT3 R Hybrid. Tři elektrické Boxstery se objeví ve zkušebním provozu ve Stuttgartu v první polovině letošního roku. Porsche Motorsport nasadil typ 911 GT3 R Hybrid také v posledních dvou závodech Intercontinental Le Mans Cup 2010, a to v Petit Le Mans na americkém okruhu Road Atlanta (posádka Romain Dumas, Timo Bernhard a Mike Rockenfeller osmnáctá celkově ze 41 vozů a osmá mezi GT) a při 1000 km v čínské Zhuhai, ovšem vůz mohl jet jen mimo klasifikaci, protože mezinárodní automobilová federace FIA ještě předpisy pro hybridní automobily kategorie Gran Turismo nevytvořila. Přesto jsou poznatky ze závodů důležité pro další vývoj elektrických a hybridních pohonných jednotek Porsche.
Zdroj: Automobil 01/11
Autor: -JD-