Technika
Mercedes-Benz Magic Body Control – Předpověď nerovnosti
Pavel Biskup 12.10.2011 08:41
Podvozky automobilů reagují na nerovnosti vozovky jen tehdy, pokud je k tomu přinutí nějaký konkrétní podnět…
Takový princip funguje docela dobře, nicméně inženýři značky Mercedes-Benz už v devadesátých letech chtěli tento stav poněkud vylepšit. Výsledkem byl aktivní podvozek ABC (Active Body Control), u něhož je odpružení každého kola řízeno samostatně, čímž se v podstatě odstraní konflikt komfortního a příliš tvrdého (sportovního) odpružení. Reakce jednotek, jež zajišťují odpružení a tlumení jednotlivých kol, je tak stále optimální a do jisté míry zabraňuje naklánění i předklánění, resp. zaklánění karoserie vozu. Pokrok, který přišel s aktivním podvozkem, byl sice značný, v hlavách vývojářů se ale už rýsoval další logický krok, a to jakým způsobem nerovnosti vozovky předvídat.
S koncepčním vozem Mercedes-Benz F700 už přišla konkrétní odpověď ve formě systému PRE-SCAN, který na nerovnosti reaguje ještě přesněji, protože je dovede zjistit v předstihu. Využívá dvojici laserových skenerů zabudovaných v předních světlometech, jež zjišťují obrázek stavu jízdní dráhy. Podle něho a dalších informací o charakteru jízdy vypočítá řídicí jednotka potřebnou strategii podvozku, a tu vysokotlaká hydraulika přemění v přesně vyžadované množství oleje a tlaku pro tlumiče každého kola zvlášť. Ovšem ani toto řešení není pro novou třídu S, připravovanou na rok 2013, dost dobré.
Do série by měl přijít systém MBC (Magic Body Control), u něhož relativně těžké a objemné lasery nahradí stereokamera. Ta bude ve srovnání se současnými typy mnohem užší, se šířkou cca 200 mm, takže se celá skryje za vnitřní zpětné zrcátko. Zároveň bude multifunkční, protože získané obrázky využije počítač pro bezpečnostní a asistenční systémy, jako jsou Distronic Plus (reaguje na vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla) a Pre-Safe (reaguje s předstihem na možnou nehodu). Kamera s dvojicí objektivů mapuje jízdní dráhu od pěti do patnácti metrů před vozidlem. Při rychlosti 120 km/h a 25 obrázků za sekundu je přesnost měření jeden až dva milimetry. Obrázky z kamery pak putují do řídicí jednotky, kde jsou spolu s množstvím jiných dat zpracovány. Speciální algoritmus dokáže vyhodnotit, o jaký typ překážky jde; je‑li to kámen, výtluk nebo povrchová vlna. Systém údajně pracuje dobře, nicméně jak tvrdí lidé od Daimleru, do roku 2013 je stále co vylepšovat. Problémy systému například dělá identifikace zrcadlící se vodní hladiny, anebo čerstvý sníh.