Technika
Mercedes-Benz - Lehká kola
Pavel Biskup 24.02.2011 00:26
Běžná ocelová kola automobilům nikdy moc neslušela, a tak ani nepřekvapuje, že dnes v Evropě jezdí na litých kolech už přes 40 procent automobilů…
Skutečně, tak rychle roste jejich obliba. U automobilky Mercedes-Benz nabízejí při objednání vozu lehká kola z asi dvacítky designových variant pro modelovou řadu jako součást sériové, resp. zvláštní výbavy. Zhruba stejný počet verzí litých kol má pro aktuální modelovou paletu těchto automobilů dceřiná společnost Mercedes-Benz Accessories GmbH.Když se poohlédneme zpět, na kola z lehké slitiny narazíme u závodních vozů. Kola automobilového podvozku patří totiž mezi tzv. neodpružené hmoty a aby se nezhoršovaly jízdní vlastnosti vozu, je třeba jejich hmotnost udržet co nejnižší. Podobný argument není u cestovních vozů tak aktuální, protože lehká kola mají dát vozu individuální vzhled, a tak je třeba zároveň sáhnout i po odpovídajících rozměrech, obutých do nízkoprofilových pneumatik. Tím se hmotnosti ocelových kol a kol z lehké slitiny v podstatě vyrovnávají. U značky Mercedes-Benz se snaží, aby design kol ladil se vzhledem karoserie. Proto lehká kola jak pro sériovou výbavu, tak pro výbavu na přání navrhují specialisté střediska designu, kteří současně pracují na celkovém vzhledu exteriéru.
Technologie výroby lehkých kol není zrovna jednoduchá, ale konečný produkt je nejen vysoce atraktivní, ale dnes už proti minulosti také naprosto bezpečný i kvalitní. Pro nově vznikající modely kol technici Mercedes-Benz vypracovali řadu zkoušek a kontrol, překračující míru vyžadovanou příslušnými předpisy. Na vývoj a zkoušky lehkých kol se vztahuje vypracovaný program, který bere v úvahu jejich profil zatížení, vyskytující se v reálných podmínkách. Jednou z nejefektivnějších testovacích metod je ZWARP (Zwei-axiale Räder-Prüfstand), která nahrazuje obvyklou zkoušku odvalování, kdy se kolo otáčí v přímém směru na vnějším povrchu rotujícího bubnu při předem dané vertikální síle ve stopě. Nová metoda přemístila zkoušené kolo dovnitř velkého rotujícího bubnu, kde příčný posun celého zařízení zatěžuje kolo nejen vertikální silou, ale také silou boční. Zkouška simuluje ujetí tisíce kilometrů se zatížením až 35 kN, dodatečným přítlakem až 25 kN na boční nálitek bubnu se zatěžuje kolo jako při průjezdu ostrou zatáčkou. Pokud kolo tuto zkoušku zvládne bez trhlin, v normálním provozu by překonalo několikanásobně životnost vozu. Jinou stresovou zkouškou je obvodový test kola na ohyb, který jeho strukturu namáhá střídavou zátěží simulující průjezdy zatáčkou. Jde o silové momenty 1900 až 11 000 N.m, na kolech se nesmí objevit trhliny.
Důležitou součástí vývojového procesu nových lehkých kol jsou vyšetření jejich vnitřní struktury, která zdůvodňují, proč některé typy kol snášejí větší zatížení než jiná. Pokud se vyšetření dělají mikroskopem pro pozorování v dopadajícím světle nebo mikroskopem rastrovacím, kolo se pro získání segmentu pro zkoušku odepisuje. Testy, u nichž není třeba mechanický zásah na kolech, vývoj výrobku doplňují a jsou přínosem pro kontrolu pozdějších sériových kol u dodavatelů. Rentgenem se zjišťují vzduchové bubliny a vměstky od velikosti 0,3 mm. Je-li to nutné, je k dispozici také počítačová tomografie (CT), kterou u značky Mercedes-Benz začali pro průmyslové účely používat již v roce 1995. Proti rentgenovému vyšetření umožňuje CT třírozměrné zobrazení nečistot z procesu odlévání.
Tvrdé zkoušky na korozi vyžadují kola leštěná mikroobráběním, jejichž zdánlivě holé kovové plochy musí spolehlivě ochránit speciální lakování. Pracovníci střediska koroze připravují leštěné segmenty kol s vrypy obnažujícími čistý kov a umísťují je na 24 hodin do komory, kde je lak permanentně vystaven vysoce korozivní solné mlze (copper accelerated salt spray test). Pak se vzorky obalené vrstvou soli umísťují v komoře s naprogramovanými změnami prostředí pro následujících 28 dnů. Jak náročné jsou tyto testy, dokazuje roční spotřeba soli ve středisku, která se pohybuje kolem pěti tun.
Dodávky lehkých kol zajišťují automobilce Mercedes-Benz jejich renomovaní světoví výrobci. Ke klasickému třískovému obrábění kol patří dnes relativně nová metoda jejich zpracování, tzv. flowforming. Její výhodou je, že designerovi zůstává i nadále velká volnost tvorby litého kola a takto vyrobené kolo má vysokou pevnost odpovídající náročně zpracovanému kolu kovanému, při stále zachované příznivé hmotnosti. Metoda flowforming vychází z odlitého polotovaru s úzkým lůžkem ráfku a vysokou silnou stěnou. Po zahřátí na cca 350 °C se polotovar upne na kónický válec, který se otáčí a zvnějšku na něj tlačí (asi 120 barů) tři rotující hlavy formující pěchováním materiál do žádaného tvaru.V dnešní době na špičkovém postu hitparády lehkých kol Mercedes-Benz je jejich provedení ve dvoubarevné optice (bicolor), které by nemělo být pouze přechodným módním výkřikem, ale vypadá to na jeho další rozšíření. Tato kola mají dodatečné kouzlo v kontrastu mezi zdánlivě čistým kovovým povrchem a plochami s tmavým lakováním. U kol bicolor se po jejich nalakování speciálním soustruhem s diamantovým nástrojem lak na předem definovaných místech opět odstraní (leštění obráběním) a v dalším kroku je na ně opět několik vrstev transparentního laku naneseno.
Zdroj: Automobil 01/11
Autor: Pavel Biskup