Technika
IAA Transportation 2022 – Elektrifikace, logistika
Branko Remek 09.01.2023 20:57
Jeden z nejstarších autosalonů se pořádá od roku 1911 v Německu, původně v Berlíně a od roku 1951 jako bienále ve Frankfurtu nad Mohanem. Časem nabral takových rozměrů, že od roku 1991 Frankfurt zůstal jen pro osobní automobily a pro užitkové automobily byl určen Hannover, vždy v sudých letech.
Rekordní byl rok 2018, kdy počet vystavovatelů v sedmnácti halách a na volných plochách vysoko přesáhl dva tisíce. Leč člověk míní a koronavirus mění! Po čtyřech letech se letos znovu otevřel autosalon IAA s přídomkem Transportation a sloganem „Lidé a zboží v pohybu“ a všechno je jinak, skromnější a menší o celou třetinu. Čtrnáct set vystavovatelů se vešlo do deseti hal a na přilehlé plochy, přičemž jen šest z nich bylo využito výrobci nákladních automobilů a autobusů všech kategorií, třem vévodila přípojná vozidla a v poslední byli subdodavatelé příslušenství a komponent.
Zásadní změnu v zaměření IAA nejlépe vystihuje skutečnost, že z celého portfolia asi šedesáti předváděcích vozů všech značek v hale 1, určených pro jízdy odborných novinářů, bylo 90 % elektrických, převážně s akumulátory typu li-ion, ale také již s vodíkovými palivovými články. Na okružní linku po výstavišti byly nasazeny jen elektrobusy vystavovaných značek od nejmenších až po patrové.
Podívejme se na novinky světových automobilek, kde vedle tradičních výrobců velké evropské sedmy, DAF, Daimler Truck, IVECO, MAN, Scania a Volvo s Renaultem, se o své místo na evropském trhu hlásily i firmy čínské, japonské, jihokorejské a další. Dvojici hal u hlavního vchodu do areálu vévodil dnes již samostatný Daimler Truck&Bus se svými značkami Mercedes-Benz, Fuso Canter a spřízněnými firmami CATL, Bosch, Cummins, Enginius a Volta. Poněkud cize zde působila čínská automobilka Dong Feng, leč zjevně jde o sféru zájmu.
Poutačem byla atraktivní studie tahače Mercedes-Benz eActros, laureáta „Truck Innovation Award“, a prototyp Actros GenH2 Truck na vodík a již ve výrobě, nebo do výroby připravené bateriové elektrovozy eActros, eCanter a eEconic. Zatímco vozy eActros 4x2 nebo 6x2 se již běžně dodávají, tak u tahačů se obtížně řešilo umístění akumulátorů, pro které je na rámu podvozku s malým rozvorem málo místa. Za ideálních podmínek je na jedno nabití dojezd až 500 km, což zatím pro běžný denní provoz musí stačit.
Sousední velké hale dominoval nizozemský DAF v rámci amerického koncernu PacCar a zdatně mu sekundovala švédská společnost Volvo. Pestrou mezinárodní společnost vytvářely turecký Ford Trucks, čínský BYD, německo-čínský Quantron a německý ozubený specialista ZF, britský Eaton či italský FPT (FIAT Powertrains). Hlavním poutačem DAF byl nový typ XD (eXtra Distribution), i v elektrické verzi. Elektropohon tvoří jednotky PacCar EX D1 170 kW (230 k) nebo EX D2 350 kW (480 k) a akubloky po 200 kWh. Dojezd je 200 až 500 km, podle počtu bloků. DAF XD se stal laureátem ceny ITOY 2023 (International Truck Of the Year, dříve TOTY). Základem vodíkového elektromobilu Hyzon Fuel Cell (NL) je starší typ DAF CF.
Další halu z poloviny obsadil nadnárodní koncern Iveco se svými spřízněnými společnostmi Nikola (USA), TEVVA (GB) a Sevic (D). Na opačném konci areálu výstaviště kraloval koncern Volkswagen, jenž se soustředil na užitkové vozy značky VW s dominující elektrododávkou ID.Buzz, jež získala titul International Van Of The Year 2023. Těžkou vozbu skupiny Volkswagen reprezentuje nejen značka MAN, ale i švédská Scania. Je jen těžko pochopitelné, proč MAN nevystavil autobus Lion’s City E, čerstvého držitele titulu Bus Of The Year 2023. V poslední automobilové hale byly malé a lehké užitkové automobily kategorie N1 až N2 s dominantními expozicemi Fordu Transit všech řad a Renaultu. Poprvé se souhrnně prezentovala skupina vozidel označovaných „Last mile“, určených pro kurýrní a doručovací služby z logistického centra k zákazníkovi. Představeny byly různé konstrukce malých výrobců, nabízejících tří- i čtyřkolové elektrifikované rikši, dokonce i s přívěsem. Trh s elektrokoly neobyčejně sílí a prohlubuje tak závislost na Číně, která ovládá z 90 % těžbu lithia v Asii a Africe. Evropa se sice těžce vymanila ze závislosti na plynu z Ruska, ale bezhlavě se vrhá do pasti v podobě li-ion akumulátorů „Made in PRC“.
Staromilec sice zamáčkl slzu nad koncem éry spalovacího motoru, ale nejméně 10 let bude trvat přechod na elektromobilitu a vodíkovou éru. Snad se i ukáže, že Green Deal je špatná vize. Všichni velcí finalisté jsou připraveni a postupně zahajují výrobu akumulátorových vozů. Jsme svědky zásadní restrukturalizace celého oboru „Automotive“ v oblasti průmyslu, infrastruktury a logistiky silniční dopravy. Řada samostatných výrobců spalovacích motorů, převodovek a náprav se zabývá vývojem a výrobou hnacích náprav s odděleným nebo integrovaným elektrickým motor-generátorem.
Elektronápravy logicky umožňují snadný pohon více náprav, a to jak tažného, tak i přípojného vozidla. Nešťastná eurosouprava tahače 4x2 a třínápravového návěsu se tak dostává na úroveň US soupravy s tahačem 6x4 a dvounápravovým návěsem. Trakční schopnosti a rozložení hmotnosti na nápravy jsou výrazně lepší. Příkladem je přívěs VanEck eDolly s jednou poháněnou nápravou ZF a sedlem pro návěs. Pečlivý čtenář si jistě povšiml, že o řadě novinek s elektropohony jsme již informovali (Mercedes-Benz, Quantron, Scania, Volvo), a tak se může těšit, že podrobnosti souboje akumulátoru s palivovým článkem nalezne co nejdříve, rovněž tak laureáty titulů pro rok 2023. Vedle již zmíněných tradičních ocenění Bus, Truck či Van roku přinesla IAA i další ocenění, tedy Truck Innovation Award, Trailer Innovation Award nebo Safety Award a poprvé i Cargobike of the Year.
Převzato z časopisu