Technika
VOTY 2022 – Hvězda vs. Elipsa
Branko Remek 16.08.2022 17:05
Počátek třetího tisíciletí je ve znamení souboje Starého světa a Dálného východu o prvenství ve výrobě osobních automobilů.
Již druhým rokem vede japonská Toyota před evropským Volkswagenem, který více doplatil na krizi s pandemií covidu-19 a nedostatek elektronických součástek. V roce 2021 vyrobila Toyota (včetně značek Lexus a Daihatsu) 10,5 milionu a VW Group jen 8,9 milionu osobních automobilů. V oblasti malých užitkových vozů, tj. dodávek kategorií N1 a N2, je však pořadí nejúspěšnějších automobilek jiné. Zde jsou největšími rivaly společnosti Mercedes-Benz AG a Ford Motor Comp., přestože i VW Transporter je velmi úspěšný.
Dlouhodobě jsou ve statistikách v popředí legendy Ford Transit a Mercedes-Benz Sprinter. První Transit se představil v roce 1964 a Sprinter v roce 1994. Dlouho to byly jen základní typy s celkovou hmotností od 2,8 t do 5,5 t. Trh si však vynutil rozšíření nabídky i směrem dolů, a tak se představily tzv. „baby“ Transity Connect a Custom. M-B kontroval typy Vito a Citan. Pozadím tohoto duelu je souboj koncepcí. M-B Sprinter začínal v roce jako „klasik“, tj. motor vpředu podélně a pohon zadní nápravy, a mladší Vito jako „rebel“ s pohonem přední nápravy a motorem napříč. Později se ale z rebelu stal také klasik. Ford se u svého Transitu od jeho zrodu v roce 1965 držel jednoduché a osvědčené klasické koncepce, ale s novým tisíciletím překvapil nabídkou obou alternativ pohonu. Transit páté generace byl představen odborným novinářům v areálu továrny Ford v Dagenhamu v nezapomenutelné show. Do haly přijel Transit se zadním pohonem a tříčlenná parta vůz za necelých 25 minut přestavěla na přední pohon a vůz opět vlastní silou odjel. Vozy s předním pohonem získávaly stále větší oblibu, a tak klasická koncepce zůstala jen u největších typů. Protože obě koncepce pohonu mají své výhody a nevýhody, při volbě té vhodnější velmi záleží na provozních podmínkách. Proto také s lehkým zpožděním oproti Fordu nabídl Mercedes-Benz svým zákazníkům možnost volby z obou koncepcí. Obě společnosti dnes mají v repertoáru širokou nabídku modelů všech základních typových řad.
Prodej užitkových vozů Mercedes-Benz globálně v roce 2021 stoupl o 2,6 % na 334 210 kusů, a to zejména díky silné poptávce v Číně a Spojených státech v první polovině roku. V USA, kde byl Sprinter opět jedním z obchodních tahounů, se prodalo 53 472 vozů Sprinter, resp. Metris. V Evropě se jako silný trh ukázalo Španělsko, kde dodávky narostly o 23,2 %. Vloni se rovněž prodalo více než 9000 lehkých užitkových vozidel s elektrickým pohonem, což představuje dvojnásobek odbytu roku 2020, a díky tomu vzrostl podíl elektrických vozidel na celkovém prodeji. Koncem loňského roku byl na evropský trh uveden nový model Citan (Renault Kangoo) v užitkové i osobní verzi. Krátce po premiéře byl oceněn titulem VOTY (Van of the Year), dodávka roku 2022.
V České republice dodává divize Mercedes-Benz Vans vozy v kategoriích N1, N2, M1 i M2, tj. všechny varianty řady Sprinter (skříňová dodávka, Tourer, valník, podvozek a eSprinter), Vito (skříňová dodávka, Tourer, Mixto, eVito skříňová dodávka, eVito Tourer a Marco Polo Activity), Citan (předešlý i nový Tourer a skříňová dodávka) a Třídy V (Třída V, EQV, Marco Polo Horizon a Marco Polo). Celkově bylo v roce 2021 nově registrováno 2488 užitkových automobilů Mercedes-Benz, podíl na českém trhu tak činí 9,2 %. V kategorii vozidel pro přepravu nákladu (dodávek) N1 s přehledem vede Sprinter a v kategorii vozidel pro přepravu osob M1 naopak Vito, resp. třída V. Významnou část tvoří i podvozky pro účelové nástavby a přestavby.
Čeští zákazníci se ale v roce 2021 rozhodli pro celkem 4273 užitkových vozů značky Ford, což znamená první místo mezi dovozci s tržním podílem 11,3 %. Sledované kategorie vozů v rámci evropské metodiky Fordu přitom zahrnují vše, od nejmenších modelů (řady Courier a Connect), přes klasické „dodávky“ (Transit, Transit Custom a jeho osobní verze Tourneo Custom) až po pick-up Ranger a těžké nákladní vozy z Turecka, jejichž počet je však statisticky nevýznamný. Přes 2400 prodaných kusů, a tedy více než polovinu celkového počtu, zaznamenaly nejoblíbenější modely Transit Custom a jeho varianta pro přepravu 8 až 9 osob, Tourneo Custom. Legendární Transit zaznamenal na českém trhu v roce 2021 přes 1000 registrací. Základem tohoto úspěchu je široká nabídka cenově dostupných modelů a široká prodejní a servisní síť. Do rodiny užitkových vozů Ford patří i Ranger (více než 500 registrací). Na výsledcích mají významný podíl přestavby. Samostatnou kapitolou jsou potom obytné a kempingové přestavby Nugget a mobilní vestavby, typicky na modelové řadě Custom. Ve flotile užitkových vozů značky Ford se letos objeví tři novinky – nové Tourneo Connect, dlouho očekávaný E-Transit (viz AR 6/’22) a nový Ranger. Ford E-Transit již obdržel od Euro NCAP zlaté ocenění za kompletní soustavu asistenčních systémů.
Měřítkem obliby a úspěchu dodávek je prestižní evropský titul Van of the Year (VOTY), který porota odborných novinářů udílí již půl století. Ford jej získal již 6x, Mercedes-Benz 4x a Volkswagen také 4x. Dalšími hráči jsou Fiat a Iveco, PSA (Peugeot a Citroën) a Renault s Nissanem.
Převzato z časopisu