Technika
66. IAA: BUDOUCNOST – Myšlenky jsou hnací
Branko Remek 20.02.2017 05:52
Představujeme
Loňský autosalon užitkových vozidel v Hannoveru byl zaměřen nejen na současnost,
ale také na budoucnost silniční dopravy.
Ještě jednou se vrátíme na 66. IAA (viz AR 12/’16). Budoucnost silniční dopravy je předmětem vzrušených debat mezi odborníky i laiky. Objevují se nové výrazy jako autonomní vozidlo, digitalizace a konektivita dopravy či zdánlivě tajemný platooning, jejichž význam často zůstává laikům skryt. Podle odborníků jsou základem vývoje a budoucnosti dopravy právě digitalizace, platooning a autonomní provoz. Na prvním místě stojí digitalizace řídicích a komunikačních systémů a konektivita, tj. průběžné propojení nejen dopravců, vozidel, servisů a záchranných složek, ale i všech systémů vozidla a řidiče. Jednoduše řečeno: vůz už nebude hlásit řidiči, že má jet do servisu, ale servis sám vyzve provozovatele, aby přistavil vůz k provedení údržby nebo i preventivní opravy. Platooningem se rozumí vytváření skupin (kolon) složených ze tří až deseti standardních jízdních souprav s odstupy minimálně 15 m, kdy druhý a další vůz v koloně ušetří až 15 % paliva. Technicky jde o propojení 3D navigace, prediktivního tempomatu (PCC), aktivního řízení, aktivní brzdové soustavy a dalších již téměř běžných systémů. Autonomní vozidlo je vozidlem řízeným přes satelitní 3D navigaci s využitím všech známých jízdních asistentů.
Tahounem ve vývoji ve světě užitkových vozů je hlavně Daimler, ale zapojují se i Volvo nebo Scania, kteří například v lomech zkoušejí autonomní vozidla bez řidiče. Scania má dokonce čtyřnápravový oboustranný sklápěč bez budky. Výše zmíněné je v IT hantýrce jen software, ale tomu musí odpovídat i hardware. V konstrukci vozidel je vývoj zřejmý, směřující od fosilních paliv k biologickým a k alternativním pohonům, zejména k pohonům hybridním a čistě elektrickým. Všichni výrobci dnes takováto řešení již nabízejí. Postoupil i vývoj komponent pro čistě elektrické a hybridní soustavy. Stále však jde o řešení drahá, ke kterým uživatel přistoupí jen tehdy, je-li k tomu legislativou donucen. Přestože vývoj akumulátorových baterií je značný, jejich technicko-ekonomické parametry jsou hluboko pod úrovní hustoty energie kapalných paliv. Proto se zkouší i trolejová trakce „Trolleytruck“. Pionýry jsou zde Scania (VW/MAN) a Siemens, kteří postavili u švédského města Gävle první elektrifikovaný úsek v délce 22 km. U nás byl podobný úsek postaven v padesátých letech mezi lázněmi Jáchymov a továrnou na trolejbusy Škoda v Ostrově nad Ohří.
Zlepšení ekonomiky dopravy vyžaduje řešení soupravy jako celku z hlediska snížení jízdních odporů. Vedle valivých odporů, kde je nyní míč na straně výrobců pneumatik, jde o snížení odporu aerodynamického. Protože s rozměrem čelní plochy soupravy se nedá nic dělat (šířka 2,55 m a výška 4 m), může se jít jen cestou snížení součinitele odporu vzduchu. Studie návěsové soupravy budoucnosti EXT ’92, kterou představil Mercedes před čtvrt stoletím, se stala v roce 2012 na 64. IAA realitou. Po dohodě výrobců vznikla dvě pozoruhodná, leč příliš futuristická řešení, Daimler a Schmitz se soupravou Aerodynamics a MAN a Krone se soupravou Delphin. Živočišný tvar návěsu je z hlediska ložného objemu hůře využitelný než obvyklá krabice.
Z tohoto důvodu měla souprava Aerodynamics k využití blíže. Výsledkem je ale spolupráce Mercedes-Benz a Krone a prakticky využitelnou novinkou je nová souprava Dynamics, charakterizovaná kryty boků a montáží aerodynamických prvků na zadní čelo skříňového návěsu, jež omezují tvorbu vírů a zlepšují obtékání návěsu. Jde o dvě svislá boční vyklápěcí křídla propojená skládacím křídlem horním a dolním. Po jednoduchém ručním rozložení se sice délka soupravy zvětší, ale spotřeba se za jízdy po dálnici sníží až o 7 %. Snížení spotřeby paliva také úměrně přináší tolik diskutované snížení emisí oxidu uhličitého (CO2). O malý krůček zpět za konstruktéry jsou dnes průmysloví designéři, kteří strohé technické řešení, tedy konstrukci vozidla, poněkud zlidští, takříkajíc hezky zabalí. Porovnání koncepční filozofie americké a evropské, dané zejména rozdílnou legislativou, je inspirující. Mezi koncepty a studiemi vozů budoucnosti jsou jak víceméně standardní podvozky ve futuristickém hávu, tak i velice progresivní pohony v hávu zcela nenápadném. Leporelo novinek na 66. IAA ukazuje právě tuto konstrukční i uměleckou pestrost.
Převzato z časopisu