Technika
Hyundai ix35 FCEV – Vodíková realita
Michal Štengl 02.01.2012 14:03
Za čtyři roky přijde na trh elektrický Hyundai ix35, poháněný vodíkovými palivovými články. V předstihu jsme jej vyzkoušeli v okolí Kodaně...
MICHAL ŠTENGL, Kodaň (DK) Hyundai Motor Company si pro představení vodíkového automobilu ix35 FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle), jehož jsme se zúčastnili jako jediní novináři z České republiky, nevybrala dánskou Kodaň náhodou. Zástupci tohoto města, považovaného za nejekologičtější a nejčistší metropoli na světě, totiž v květnu 2011 podepsali s korejským výrobcem Memorandum of Understanding, tedy Memorandum porozumění. V rámci tohoto projektu, do něhož se zapojily ještě organizace Hydrogen Link, podporující zavádění vodíkového pohonu v Dánsku, i výrobce vodíku H2 Logic, poskytne Hyundai dva vozy ix35 FCEV. S nimi budou postupně jezdit primátoři hlavních měst Dánska, Norska, Švédska a Islandu.
Současně se automobil objeví od října 2011 do března 2012 ve službách Evropské komise, která jej v rámci projektu Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking vybrala jako demonstrační vozidlo. Hyundai ix35 FCEV by měl přispět ke snížení fleetových emisí CO2 vozů této značky z dnešních 133 na 95 g/km (plán na rok 2020). Vývoj vodíkového pohonu Hyundai začal již v roce 1998, o dva roky později se představila v Santa Fe FCEV první generace palivových článků s výkonem 79 kW. Mírně vylepšené provedení 80 kW v roce 2002 pohánělo Tucson FCEV, stejný typ vozu dostal o pět let později druhou generaci s výkonem 100 kW. Třetí generace slavila premiéru už v novém SUV typu ix35. Výkon palivových článků se sice nezměnil, zvýšila se ale jejich výkonová hustota na 1,65 kW/l (jsou menší).
Dva zásobníky, které pod tlakem 70 MPa pojmou 5,64 kg/144 l plynného vodíku (naplnění trvá méně než pět minut), zajišťují při spotřebě 1,07 kg/100 km dojezd 525 kilometrů, což proti Tucsonu FCEV představuje zlepšení o 55 procent. V přepočtu dle měřícího cyklu NEDC má ix35 FCEV spotřebu odpovídající ekvivalentu 3,8 l benzinu na 100 kilometrů. Při naší jízdě na 80 kilometrů dlouhé testovací trati ukázal palubní počítač spotřebu 25,5 km/l (přepočet 3,9 l/100 km). Jak nám na prezentaci prozradil Kwon Tae Cho, šéfkonstruktér vodíkového pohonu, použitím kovových bipolárních separátorů místo uhlíkových a nového postupu montáže článků do celku je třetí generace o osmdesát procent levnější než druhá. Cena se snížila na ekonomicky snesitelnou úroveň a s rozběhem sériové výroby by měla dále klesnout. Zatímco nyní vychází podle šéfkonstruktéra jeden kilometr na necelé euro, už v roce 2015 by to mělo být o polovinu méně.
Vývojářům se také podařilo zdvojnásobit reálnou životnost článků v automobilu z 1500 na 3000 hodin; v laboratorních podmínkách však vydrží pracovat až 8000 hodin. Pohon se spouští klasicky otočením klíčku v zapalování. Jako u běžných elektromobilů není nic slyšet, ale na rozdíl od většiny z nich nemůžete hned odjet. Musíte počkat, až se celý systém aktivuje, což potvrdí zelená kontrolka Ready. Délka čekání závisí na venkovní teplotě; například při extrémní -20 °C, při níž ještě výrobce zaručuje startovatelnost, se rozsvítí až za jedenáct sekund. Pak stačí jenom posunout volič do polohy D a přidat plyn. Asynchronní elektromotor 100 kW/300 N.m pohání přední kola jednostupňovým redukčním převodem.
Vzhledem k pohotovostní hmotnosti 1605 kg, na níž se značně podílí i sada akumulátorů Li-Pol (lithium-polymer) 24 kW, je tedy akcelerace 0–100 km/h za 14,1 sekundy přiměřená. Největší rychlost je omezena na 160 km/h. Ovládání se nijak neliší od klasického automobilu. To, že nesedíte v běžné ix35, připomíná pouze ticho, které až ve vyšších rychlostech narušuje svist proudícího vzduchu. Ve městě se doporučuje aktivovat systém VESS (Virtual Engine Sound System), jenž simuluje zvuk motoru a varuje v nízkých rychlostech chodce. Chvíli jsme si zvykali na syntetický pocit z brzdového pedálu; podobně jako u hybridů za určitých podmínek přebírá funkci konvenčních brzd elektromotor, pracující jako generátor. Hyundai Motor Company chce na vybraných trzích (nejprve Německo, Velká Británie a Dánsko) od roku 2015 prodávat asi deset tisíc FCEV ročně. V letech 2012 až 2014 vznikne tisíc předsériových automobilů FCEV. O jejich úspěchu však rozhodne, nakolik se podaří rozšířit síť vodíkových čerpacích stanic. A samozřejmě také cena.