Motorsport
Truck trial – Třetí evropské vítězství a něco navíc
Jiří Fiala 17.01.2012 13:10
Trochu netradičně patří na úvod omluva českým posádkám truck trialu, o kterých se často nepíše, nicméně i pro ně je článek určen. První zářijový víkend v německém Nielder-Ofleidenu skončil letošní ročník Evropského truck trialu, na kterém se i do třetice podařilo získat titul v kategorii S2 české posádce Tomáše Pražáka s Ondrou Vodičkou.
Přestože se jim při závodě na domácí půdě v Ostravě nedařilo, dokonce došlo i k zadření motoru jejich Unimogu, následující závod v Rakousku a zmiňovaný poslední 6. závod konaný v rámci výstavy Steinexpo v Německu potvrdil jejich součastné kralování kategorii S2. Druhé místo v Ofleidenu obsadil Bohouš Čáp s Danou Hlínovou z Future Avia Racing Teamu na Avii 31T. Celkově ve své kategorii letos skončili třetí, navzdory řadě smolných víkendů, ve kterých ztratili drahocené body. Oproti loňskému roku si v evropském hodnocení o jednu pozici polepšili, a to mají ještě šanci na domácí titul. Před závodem na Kladně je v této kategorii situace vyrovnaná a záleží, jak jednotliví aktéři zajedou v posledním klání sezóny.
Reprezentace za hranicemi
Motorismus je obecně finančně náročný sport. Jak už bylo mnohokrát řečeno i truck trial, kromě relativně dostupného pořízení závodního speciálu, stojí posádky značné množství peněz na spotřebované palivo a hlavně přesuny techniky mezi závody. Není záhadou, že za řadou týmů se skrývají stavební firmy, jejichž dopravní prostředky jsou pro přepravy na závody využívány. U závodů v Evropě přepravní vzdálenosti narůstají, stejně tak dálniční poplatky, silniční daně a v neposlední řadě i vyšší startovné než na domácích soutěžích. Obzvláště u vozidel kategorie S3 až S5 už není možné jako u jmenovaných posádek naložit speciály na korby menších nákladních aut. Přesto je škoda, že se dosud k Tomášovi a Bohoušovi nepřidala nějaká další posádka pro závody v Evropě. Podobné je to i v soutěži Truck rally, kde nás zastupuje už několik let jen tým Svoboda. I oni začínali v truck trialu na Tatře 813 8x8, aby posléze po vzoru našich dakarských hrdinů, vznikl speciál Tatry 815 4x4. Během krátké doby získali ocenění jak z německých soutěží, tak i v závodě na divokou kartu v Tunisu. Letos okusili vyšší ligu v podobě účasti na soutěži Silk Way Rally v Rusku, kterou zdárně dokončili a ambice tím patrně nekončí.
Blýskání na lepší časy?
Abychom našim posádkám nekřivdili, je nutné připomenout letošní premiéru v soutěži BAJA Saxonia u německého Lipska posádky Petra Jansy na Tatře 815 4x4 a Michala Jansy s Liazem 4x4. Není už tajemstvím ani vstup do těchto rychlostních soutěží pro Adama Staňka. Dlouho se hovořilo o tom, že si staví závodní speciál a na letošním Autosalonu v Brně byl konečně vystaven. Podobně jako v truck trialu, kde soutěží Adam stále na Tatře 6x6, i závodní speciál v týmové vínově červené barvě vychází z podvozku Tatry, tentokrát 4x4. Čeká jej testování a první závod v Německu. Zajímavostí je, že Adam měl být také členem letošní výpravy Aleše Lopraise na Silk Way Rally. Adam Staněk měl řídit doprovodnou Tatru, snad i druhou závodní Tatru, nicméně ze spolupráce sešlo a nezbývá, než zajíždět vlastní speciál. Uvidíme kolik českých posádek potkáme příští rok na startu zahraničních soutěží.
Nezájem sdělovacích prostředků
Důvodem pro napsání tohoto článku je rovněž fakt, že řada vítězství a úspěšných reprezentací naší republiky ve světě proběhne zcela bez povšimnutí sdělovacích prostředků. Až na několik specializovaných časopisů, které si kupují jen zapálení fandové, by se člověk ani o těchto úspěších nedozvěděl. Neplatí to samozřejmě jen pro motorismus. Už delší čas postrádáme v nejsledovanějších médiích, jakými jsou televize a rozhlas, reportáže a zprávy o motoristických soutěžích. Až na výjimky – závody formule 1 a Moto GP, či Dakaru vysílaného navíc v krátkých zpravodajstvích v časech, kdy většina lidí pracuje nebo spí, je divák zcela odkázaný na pátrání po internetu. Televizní zpravodajství, včetně specializovaného sportovního kanálu ČT4, jsou plné fotbalu všech skupin od souboje Zlámané Lhoty proti Makotřasům až po Barcelonu a Japonskou ligu. To, že zástupci naší země v ostatních sportech někde sklízí vavříny (na rozdíl od našich fotbalistů) se však nedozvíme. Příkladem může být i zmiňovaný Dakar a přístup televize v Holandsku, která vysílá každou hodinu zpravodajské bloky ze závodu. Díky této podpoře je o tento závod nesmírný zájem a může se zde konat každoroční setkání všech týmů před odjezdem do Jižní Ameriky. Snad se někdy dočkáme obratu ve smýšlení šéfredaktorů a vedoucích vysílání i u nás.