Motorsport
Trophée Andros 2011–2012 – Bravo, Škoda!
-TH/HH- 12.03.2012 10:12
Hvězdný tým nasadila Škoda France do mezinárodního šampionátu Trophée Andros na ledových okruzích. Siluety Fabia patřily k nejrychlejším…
Více než dvě desítky let se pořádá Trophée Andros v zimní přestávce mezi klasickými závody a těší se neobyčejné popularitě. Důvodů je celá řada, systém rozjížděk je rychlý a přehledný, souboje vozů řítících se kontrolovaným smykem do zatáček neobyčejně atraktivní, stejně jako malebné prostředí horských tratí a účast i těch největších velikánů automobilového sportu. Do 23. ročníku v zimě 2011 – 2012 nastoupilo hned několik jezdců formule 1 na čele se čtyřnásobným mistrem světa F1 Alainem Prostem (Dacia Lodgy) a Jacquesem Villeneuvem (Škoda Fabia), který má na svém kontě titul mistra světa 1997, vítězství v 500 mil Indianapolisu 1995 a druhé místo na Peugeotu 908 HDi ve 24 h Le Mans 2008…
Každý závodní víkend se skládá ze dvou samostatných závodů na tratích ve Francii (jen finále v Super Besse tvoří jediný závod) a v horském ministátě Andorra. Od roku 1990 to byly desítky sportovních podniků na různých místech, pětkrát hostovala Trophée Andros také v kanadském Sherbrooke, desetkrát se jelo na různých okruzích v Paříži (byli jsme svědky premiéry v Pelouse de Reuilly, o tom někdy příště) a v řadě míst po celé Francii. Stabilní předpisy, vytrvalý management v čele s bývalým závodníkem Maxem Mamersem a tradiční sponzoring rodiny Gervossonů, majitelů výrobce ovocných šťáv a marmelád Andros, jsou příčinou úspěchu. Jezdí se za každého počasí, není‑li sníh, tak se přiveze, a když vytrvale leje (jako letos v Saint-Dié-des-Vosges u Colmaru), tak se závodí na mokrém asfaltu, či na hlíně.
Vyvrcholením jsou Les Silhouettes, tedy speciály, jež pod siluetou karoserie známého sériového typu ukrývají podvozek autokrosové buginy s motorem 3,0 l V6 před zadní nápravou, sekvenční šestistupňovou převodovku a čtyři poháněná i řízená kola, obutá do zimních pneumatik Continental, nyní s 290 hřeby. Některé podniky doplňují závody motocyklů (čtyřdobé 125 – 450 cm3, dvoudobé 125 – 300 cm3) a elektrické Andros Buggy, vyrobené firmou Exagon Engineering (motor Siemens 67 kW). Škoda France usiluje o 2 % francouzského trhu (přes 35 tisíc vozů), a proto hledá možnosti propagace. Jean-Philippe Dayraut byl prvním mistrem s vozem Škoda Fabia, když v roce 2009 porazil dvojnásobného šampiona Alaina Prosta (Toyota Auris).
V následujících sezonách triumf zopakoval, v roce 2010 opět s Fabií a 2011 na BMW řady 1; Alain Prost přesedlal na Dacii Duster a skončil vždy druhý. Dvojici nejlepších však nyní vyrostla vážná konkurence s novými vozy Škoda Fabia, které vyrobila známá firma ORECA s motory VW/Audi V6. Do sezony 2011 – 2012 nastoupil Škoda Racing Team se siluetami Fabia Glace, zatímco starší vozy posloužily soukromým týmům. Olivier Panis, jenž pro skupinu ORECA jezdí vytrvalostní závody sportovních prototypů, vyjednal profesionální spolupráci, kterou podpořil Hugues de Chaunac, neobyčejně zkušený tvůrce závodních vozů a prezident Groupe ORECA (Organisation Exploitation Course Automobile); ta už v Magny Cours připravuje i motory pro soutěžní vozy Škoda Motorsport a Red Bull Škoda.
Výsledkem jsou nové automobily vyvinuté pod taktovkou technického ředitele Davida Flouryho, známého z přípravy prototypů pro 24 h Le Mans. Na základě sériové Fabie vznikla silueta karoserie z laminátu, vůz byl vyztužen trubkovým rámem, dostal zážehový šestiválec VW/Audi V6/90° (nikoli VR6) s pětiventilovým rozvodem, uložený uprostřed před zadní nápravou, a nové závěsy kol. Hvězdné obsazení týmu tvořili čtyři bývalí jezdci formule 1 – Kanaďan Jacques Villeneuve a Francouzi Olivier Panis, Franck Lagorce a Paul Belmondo. První sezona byla zkušební, přesto přinesla několik vítězství. V šampionátu se nejlépe umístil Olivier Panis, když obsadil čtvrté místo a vyhrál druhý závod ve Val Thorens; celkově šestý Franck Lagorce zvítězil ve druhém závodě na okruhu Géoparc v St-Dié-des-Vosges. V příštím ročníku však znovu zaútočí na mistrovský titul.
ŠKODA FABIA GLACE
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – kapalinou chlazený zážehový šestiválec VW/Audi (úprava ORECA) s válci do V/90°; uložený podélně před zadní nápravou; DOHC 5V; 2946 cm3 (ø 87 x 82,6 mm), 257 kW (350 k)/7400 min‑1 a 343 N.m/4800 min‑1; sekvenční polosamočinná převodovka SADEV 6+Z; samosvorné diferenciály vpředu i vzadu; trvalý pohon všech kol.
PODVOZEK – ocelový trubkový prostorový rám; všechna kola nezávisle zavěšena na dvojitých příčných ramenech; pérování vinutými pružinami a tlumiči PKM-ORECA; kotoučové brzdy s čtyřpístovými třmeny; hřebenové řízení všech kol s elektrickým posilovačem; pneumatiky Continental 10/65 R 16.
KAROSERIE – kompozitová uhlíková a laminátová, silueta Škoda Fabia.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – d/š 4000/ 1900 mm; objem palivové nádrže 25 l; hmotnost 950 kg + zátěž podle výsledků.
Převzato z časopisu