Motorsport
Speed EuroSeries - Zábava...
17.08.2011 00:56
Příprava pro velkou kariéru v Le Mans Series, anebo jen zábava pro vysloužilce? Obojí nabízí nová Speed EuroSeries…
Zvyšování životní úrovně se projevuje také v automobilových závodech. Vzniká nepřeberné množství nových závodních sérií, kategorií a tříd. Závodníkem je dnes už kdekdo, ale skutečný zájem o motoristický sport vydrží jen málokomu. To však nelze říci o někdejších jezdcích formule 1, k nimž patří Alex Caffi nebo Philippe Alliot, kteří se stále nemohou vzdát horkého volantu. Bojují totiž v novém seriálu Speed EuroSeries, jenž vznikl na základě obdobné britské série a francouzského mezinárodního mistrovství VdeV…
Speed EuroSeries je vypsána pro sportovní prototypy FIA CN, zatím známé většinou z národních šampionátů nebo závodů do vrchu, a pořádá se jako doplňkové závody (na 90 minut, pak na 60 minut, s povinným střídáním jezdců) před pěti velkými vytrvalostními závody letošní Le Mans Series, od Le Castelletu po Estoril (snímky Jiřího Nezdařila jsou z 1000 km Spa-Francorchamps). Jezdci mohou používat různé podvozky jak s trubkovým rámem, tak samonosné z hliníkových panelů (WFR) nebo uhlíkových kompozitů (Wolf, ale i nové typy Norma, Ligier a Juno). Přijatelné náklady zaručují shodné motory Honda 2,0 l/191 kW (260 k), jednotné pneumatiky Cooper Tires a předepsané palivo Shell Racing. Při hmotnosti vozů kolem 550 kg je velmi dobrá dynamika zaručena, používají se většinou sekvenční šestistupňové převodovky (SADEV, Hewland). Náklady na sezonu činí kolem 120 tisíc eur, pro mladé jezdce je Speed EuroSeries příležitostí předvést se v nejlepším světle před zraky šéfů Le Mans Series.
Honda Motor Europe sérii dvanácti závodů (jedno double navíc v Doningtonu) podpořila a jako safety car dodala kupé CR-Z Hybrid Racer. K nejrozšířenějším na trati patří francouzské vozy Ligier, výrobky stejné značky, která v letech 1976 až 1996 působila ve formuli 1 (pak Guy Ligier tým prodal Alainu Prostovi a na Monze 2001 v něm debutoval Tomáš Enge). Ligier se vrátil k výrobě závodních automobilů v roce 2005, když koupil Automobiles Martini a představil malé sportovní prototypy a monopost formule 3. Z Francie pochází rovněž Norma Auto Concept (NAC Engineering), jejíž nová Norma M20F je vhodná pro zástavbu různých motorů 1,0 až 3,0 l i pro jiné kategorie a mistr evropských vrchů Ander Vilariňo dokazuje, že je vůz neobyčejně rychlý. Britská značka Juno vznikla v roce 1999 jako dílo Ewana Baldyho, někdejšího zaměstnance týmu Williams ve formuli 1, a kromě sportovních prototypů vyrábí také formule Ford. Na startu lze ovšem vidět také automobily jiných značek, slavných i méně slavných, jako jsou Osella, Lucchini, Pilbeam, Radical, Gloria, Jade, Promec atd.
Zvláštním kapitolou je Wolf Racing Cars, navazující na úspěšné účinkování Waltera Wolfa ve formuli 1 (Jody Scheckter na WR1 vyhrál při debutu v Argentině a byl druhý v Mistrovství světa 1977). Kanaďan rakouského původu pak značku prodal americké skupině Gulf & Partners (nemá nic společného se stejnojmenným petrolejářem), a ta ve spolupráci s italským týmem Avelon Formula z Brescie pod vedením Giovanniho Bellarosy zahájila novou stavbu kompozitových prototypů Wolf GB08. K rychlým reprezentantům Wolf Racing patří italský závodník Alex Caffi, letos sedmačtyřicetiletý, známý z formule 1 (56 Grand Prix v letech 1986 – 1991 na vozech Osella, Dallara a Arrows/Footwork) a dvanáctý v Rallye Monte Carlo 2011 při debutu za volantem Škody Fabie S2000! Automobilům Wolf GB08 však vyrostla velká konkurence v podobě novinky WFR 03, vlastní konstrukce WFR Teamu Jonathana Franceho, jenž loni vyhrál britský šampionát s pronajatým Ligierem. Nový vůz zkonstruoval Peter Elleray, tvůrce vítězného Bentley Speed 8 z 24 h Le Mans 2003, a tým WFR staví na zkušenostech Embassy Racing (vozy Embassy WF01 Zytek V8 ve 24 h Le Mans 2008). První starty v Le Castellet patřily právě vozům WFR 03, posádky Warren Hughes/Jody Firth a Joey Foster/Nigel Moore si jen prohodily pořadí ve dvou závodech.
Zdroj: Automobil 07/11
Autor: -TH/JN-