Motorsport
Prezentace – Dakarská radost
Milan Olšanský 28.05.2018 05:56
Autodrom u severočeské obce Sosnová zažil v březnu letošního roku již čtvrtý ročník velmi zajímavé akce, při níž se návštěvníkům představilo několik českých dakarských týmů se svojí speciální soutěžní technikou.
V minulosti nebylo výjimkou, že se na autodromu sešlo i pět tisícovek návštěvníků. Ti tam mohli naživo obdivovat soutěžní speciály, jezdce a posádky, které jinak sledují povětšinou v televizním vysílání či v mediálních výstupech. Jako každý rok, i letos byly těžištěm sosnovské atrakce nejtěžší speciály – soutěžní kamiony. Navíc letos se poprvé na akci Dakarské setkání představil také holandský soutěžní jezdec Martin van den Brink a speciály Renault Sherpa a Renault K520 z dílny Maria Kresse a jeho společnosti MKR Technology ze severočeských Židovic. Nicméně to opravdu nejzajímavější, nejen dle mého skromného názoru, byla účast pečlivě zrestaurovaného vozu Tatra 815 VE „Ostrý-II“ z majetku společnosti Tatra Trucks a.s. – skvost a jeden ze základních kamenů novodobé sbírky nákladních a užitkových vozidel Tatra.
Dynamické představení
„Existují různé strategie, jak představit veřejnosti svoji vlastní historii, jak zachovávat a prezentovat tradice. My jsme si vybrali tu, která je založena na plné funkčnosti našich výrobků, byť vyjely z bran naší automobilky již před léty,“ říká k prezentaci extra zajímavého vozu na Autodromu Sosnová místopředseda představenstva a technický ředitel společnosti
Tatra Trucks a.s. Ing. Radomír Smolka.
„Přesně v tomto duchu jsme uvažovali hned od začátku renovace slavného vozu Tatra 815 VE „Ostrý-II“, jednoho z prvních našich dakarských speciálů. Strategii představit vozidlo veřejnosti v plném nasazení jsme podřídili všechny renovační práce a již v roce 2016 si vytkli cíl – Dakarské setkání, Sosnová 2018. Díky výborné práci všech zainteresovaných a nefalšované chuti do díla celé řady našich zaměstnanců i externích odborníků jsme se mohli 18. března letošního roku zúčastnit, mezi fanoušky motorsportu a veřejnosti velmi oceňované, akce Mogul Dakar setkání na autodromu v Sosnové,“ dodává Ing. Smolka. Přesto, anebo právě proto, že celé dakarské setkání probíhalo v neděli, dorazila pečlivě zrekonstruovaná Tatra 815 VE „Ostrý-II“ na Autodrom v Sosnové již v sobotu. Ve skvělé dobové kondici předvedla dakarský speciál v Sosnové posádka Ing. Radomír Smolka, místopředseda představenstva a technický ředitel Tatra Trucks a.s. a Petr Gilar elitní zkušební jezdec automobilky a specialista, který, kromě jiného, vedl tým expertních zaměstnanců automobilky při renovaci vozu. Oba dva pánové mají na svém kontě účasti na maratónských soutěžích s různými vozy Tatra včetně nejznámější rallye Dakar. V případě pana Petra Gilara jde dokonce o mnohonásobnou účast v různých rolích korunovanou v roce 2000 druhým místem v posádce legendárního speciálu Tatra „Puma“. Nespornou zajímavostí je fakt, že v ročníku 2007 zaznamenal třetí místo v kategorii kamionů společně s Alešem Lopraisem.
Vzhledem k podmínkám, které připravilo letošní březnové počasí, by se dalo konstatovat, že místo písku byl na autodromu v Sosnové k dispozici jen sníh a bláto. Jakkoliv by se taková změna mohla zdát z hlediska dakarských harcovníků podivná, přece jen nejde o nic tak zvláštního.
„Rallye Paříž-Dakar v drtivé většině zahrnovala v minulosti start a tzv. prolog na evropském kontinentu. Někdy se dokonce jely i první etapy v Evropě a opravdová soutěž začínala až v Africe. A protože to zpravidla bylo na přelomu starého a nového roku, nezřídka se dakarské speciály a posádky potkávaly na starém kontinentu právě s takovým počasím. Takže nic nového, nic překvapivého. Dakarista musí být připraven na všechno,“ vysvětluje vztah dakarských jezdců k rozmarům počasí Ing. Radomír Smolka. „Navíc Tatra svá ostrá i další soutěžní vozidla pro daný ročník rallye Dakar připravovala vždy minimálně celý rok dopředu. Vozy procházely poměrně rozsáhlými zkouškami a testy. Takže během nich najezdily celou řadu kilometrů také na sněhu. Existuje rozsáhlá dokumentace dakarských speciálů v zasněžených krajinách,“ dodává.
Rovně nebo bokem
V kabině speciálu „Ostrý-II“ prožil sosnovský víkend také Petr Gilar. „Bylo pěkné vidět naši více než třicet let „starou“ chloubu opět na trati. Navíc společně s nejnovějšími speciály Tatra Phoenix G2 a G3. Máme sice o jednu nápravu více („Ostrý-II“ je 6x6, TATRA Phoenix Gě a G3 je 4x4), jsme o pár tun těžší, ale žádnou ostudu jsme na trati neudělali. Všechny nástrahy jsme zdolali se ctí a myslím, že to diváci velmi ocenili,“ podotýká k vystoupení historického skvostu Petr Gilar. Oba dva pánové se v jednotlivých jízdách za volantem T 815 VE „Ostrý-II“ poctivě střídali. Nutno podotknout, že ani jeden z nich nenechal diváky na pochybách, že by šestikolka například neuměla driftovat či nedokázala zdolávat terén s „graciézností a šarmem“ – právě proto, že má o jednu nápravu víc, než je u dnešních speciálů obvyklé!
Prezentace jak má být
„Tatra 815 VE „Ostrý-II“ je velmi starostlivě a pečlivě rekonstruovaný jeden z prvních dakarských speciálů, který šířil více než třicet let slávu naší značky po Evropě a Africe. Dnes je jedním ze základních kamenů naší nové sbírky nákladních vozidel Tatra a stane se jistě oceňovaným a vyhledávaným exponátem našeho nového muzea. Osobně jsem velmi rád, že nejde jen o exponát, který by stál ve skladu či jen čekal na svoje předvedení. Je to „živý“ vůz, který rádi představíme divákům přímo v akci – tak, jak se nám to povedlo například letos v Sosnové,“ uzavírá úspěšný sosnovský víkend ředitel Ing. Smolka.
Převzato z časopisu