Motorsport
Nová akvizice – Panenská jízda
Milan Olšanský 03.01.2014 06:24
Zcela nový soutěžní truck TATRA „FAT BOY“ nového seskupení uskutečnil svoji
panenskou jízdu. Křest terénem proběhl na „Slovenské Sahaře“, a byla to opravdová paráda!
Záměrně v tuto chvíli nepůjdeme do žádných velkých detailů, ani technických, ani organizačních. To si necháme ještě na další články v dalších číslech Truckeru. Nicméně alespoň základní informace: těsně před koncem měsíce srpna proběhla médii informace, že společnost TATRA TRUCKS, a.s. spojila na poli automobilového soutěžení síly, nejen na české, ale též evropské poměry, s extrémně úspěšnou společností Power Sports Enterprises, s.r.o., která je známá ve světě automobilového sportu díky značce BUGGYRA. TATRA a BUGGYRA – to je silné spojení, které nejenže může velmi kvalitně reprezentovat ryzí českou konstruktérskou automobilovou školu (Tatra – tatrovácká koncepce automobilu: podvozek, Buggyra – závodní silniční tahače, závodní a soutěžní vznětové motory GYRTECH určené jak pro závody tahačů na okruzích FIA, tak pro soutěžní speciály dakarského typu), ale má co říci i na poli českého automobilového průmyslu.
Skvělé spojení
Spojením sil, zkušeností a schopností vzniklo profesionální seskupení, které v každém případě vnese do dakarského soutěžení vysokou přidanou hodnotu. Když si ještě uvědomíme, že pilotem zcela nového a zároveň nejmodernějšího soutěžního speciálu z „konstrukčního pera“ technického ředitele společnosti TATRA TRUCKS Ing. Radomíra Smolky je Martin Kolomý – dnes jednoznačně nejúspěšnější český dakarský trucker, je „zaděláno“ na skvělé zážitky. Fanoušci českých soutěžních trucků tak dostávají doslova na talíři skvělou kombinaci, která nám může přinést radost a celou porci národní hrdosti. Ale, abych vás neunavoval „marketingovými podrobnostmi“, to důležité je, že 12. září 2013 se zcela syrový speciál Tatra „FAT BOY“ postavil na pomyslnou a vlastně i zcela reálnou startovní čáru a... vyrazil. Dovedete si představit tu náladu v srdcích všech zúčastněných, to očekávání, to napětí, to tetelení a zároveň obavu? Představte si, že něco vymyslíte, nakreslíte, spočítáte, vyrobíte a postavíte – a teď je před vámi ona hodina „H“, minuta „M“ a co, dokonce sekunda „S“ – vaše dítě má vyrazit poprvé po vlastních nohou, pardon – kolech, na trať, aby prokázalo, že je dostatečně samostatné. Že funguje, že jste mu dali do vínku to nejlepší co víte a znáte.
Právo první jízdy měl – jak jinak – Martin Kolomý, pilot, který již dostatečně prokázal, že má nejen instinkt zabijáka, ale též dostatečně rozumu na to, aby dokázal přivést svůj speciál až do cíle nejnáročnější soutěže na světě – pověstného Dakaru (DAKAR 2012 – sedmé místo v kategorii kamiony se speciálem TATRA CDT s motorem Caterpillar C-18, DAKAR 2013 – páté místo v kategorii kamiony TATRA CDT s motorem GYRTECH C-13 Made in Buggyra). Výsledky, které Martina Kolomého jen tak mimochodem řadí na první místo v žebříčku úspěšnosti českých pilotů trucků na soutěži DAKAR v novodobé historii soutěže (Jihoamerický kontinent) jsou skvělým příslibem do blízké i vzdálené budoucnosti. V devět hodin ráno 12. září letošního roku tak Martin Kolomý vyrazil do prvního tréninkového kolečka písčité trati v prostoru „Slovenské Sahary“. Můžu vám potvrdit, že se s tím rozhodně nemazal. Jízdní vlastnosti těžkého speciálu jsou nejblíže soutěžním vozům typu WRC. A tak to také vypadalo. Po prvním křtu přišel na řadu za volantem dvojnásobný Mistr Evropy v závodech tahačů na okruzích FIA a mnohonásobný světový rekordman David Vršecký. První, panenský den, pro novoučký speciál TATRA-BUGGYRA „FAT BOY“ uzavřel za volantem konstruktér vozu Ing. Radomír Smolka, který tak jde úspěšně nejen ve stopách legendárního tatrováckého konstruktéra Hanse Ledwinky, ale též známého konstruktéra Rudolfa Uhlenhauta, který rovněž praktikoval zkušební jízdy za volanty speciálů, které konstruoval (závodní Mercedesy, W 154, SL 300, SLR 300, W 196 a další) – a býval pekelně rychlý.
„FAT BOY“ prokázal své schopnosti, hned napoprvé vyložil karty, které jsou opravdu vysoké – bravo TATRA, bravo BUGGYRA, bravo všichni, kdo se na projektu podílíte.
Převzato z časopisu