Motorsport
NASCAR Sprint Cup – Jiný svět
-TH/JN- 24.10.2014 07:00
Závody cestovních vozů za mořem mají zcela jinou atmosféru než světová série FIA, o vítězství se tam totiž opravdu bojuje...
Startovní pole je vyrovnané, vítězství v odlišných typech závodů (krátké a dlouhé ovály, klasické okruhy) patří různým jezdcům a různým týmům, konkurence je velká a sportovní hodnota podniků mnohem vyšší než u FIA WTCC, protože na nudnou podívanou by tam lidé houfně nechodili! A závody stock cars, pořádané organizací NASCAR od roku 1948, by nebyly kultovní atrakcí, patřící po dlouhá desetiletí k americké kultuře. Z vlastní zkušenosti víme, že ani jízda po oválech není nudná, rychlosti jsou vysoké a stále se na trati něco děje. Navíc před závody mají diváci možnost setkání se závodníky, a ti dobře vědí, že se bez nich neobejdou...
Systém amerických závodů NASCAR je velmi vyspělý od regionálních podniků a šampionátů až po celonárodní mistrovství, pořádané ve třech kategoriích. Jakousi první ligou je NASCAR Sprint Cup, od roku 2013 s vylepšenými vozy šesté generace, zatímco starší CoT (Cars of Tomorrow) účinkují ve druhé lize NASCAR Nationwide Series od sezony 2010 (hlavním sponzorem na léta 2008 – 2014 byla pojišťovna Nationwide Insurance). Třetí kategorií, vypsanou pro populární pikapy, je NASCAR Camping World Truck Series (od roku 2009 je hlavním sponzorem obchod s potřebami pro kempování). Výkony osmiválcových motorů s limitem objemu 5867 cm3 (358 CID) jsou v těchto šampionátech o něco nižší, ve Sprint Cupu však dosahují 625 kW (850 k) při hmotnosti vozu zhruba 1600 kg. Pátá generace CoT se zrodila pro zvýšení bezpečnosti jezdců, ve Sprint Cupu se představila v sezoně 2007, od roku 2008 se zcela přešlo na bezolovnatý benzin, do roku 2011 se jezdilo se čtyřhrdlovými karburátory, které od 2012 nahradilo elektronické vstřikování McLaren/Bosch, a v témže roce 2011 připravila společnost Sunoco nové palivo E15 (15 % etanolu v benzinu).
Byla tak učiněna přítrž kritice různých ochránců životního prostředí, automobily předcházející čtvrté generace totiž ještě vycházely z podvozku Holman Moody, původně navrženého pro Ford Fairlane ročníku 1966! Od loňska byla chassis CoT dále vylepšena (lze i přestavbou páté generace) a opatřena novou karoserií, která musí mít charakteristické prvky příslušného modelu, jehož jméno nese (jde tedy o Gen 6). Motory V8/90° s dvouventilovým rozvodem OHV vyrábí pět firem, pro Toyotu Camry to jsou TRD (Toyota) a Triad Racing Technologies, pro Ford Fusion známá Roush-Yates Engines (spolumajitelem je dvaasedmdesátiletý veterán Jack Roush) a pro Chevrolety SS (americké verze Holdenu Commodore VF) to jsou ECR Engines a Hendricks Motorsports.
Zejména na dlouhých oválech (superspeedways) se dosahuje neuvěřitelných rychlostí. Loňský ročník 500 mil Daytony (letošní byl zkrácen pro déšť a havárie) vyhrál Jimmie Johnson (Chevrolet SS) průměrnou rychlostí 256,29 km/h a po 200 kolech byl rozdíl mezi prvním a desátým závodníkem v cíli pouhých 0,731 sekundy! Poprvé tam zajela pole position žena, když Danica Patricková absolvovala čtyřkilometrovou trať nejlépe za 45,8 sekundy průměrnou rychlostí 316,06 km/h! Startovalo 43 jezdců s vozy Ford, Chevrolet a Toyota; Chrysler sice představil Dodge Charger, ale když Roger Penske vyměnil Dodge za Forda, už nesehnal špičkový tým a nenastoupil. Jimmie Johnson (ročník 1975) loni dobyl svůj šestý mistrovský titul v nejvyšší lize Sprint Cup, celkem má přes 65 vítězství (jezdí se 36 závodů ročně, Jimmie účinkuje ve Sprint Cupu od sezony 2001). Dříve jsme jezdili kvalifikaci 160, nyní 190 mph (tedy 257, resp. 305 km/h), a do zatáček najíždíme i 213 mph (340 km/h), a to vše na stejných pneumatikách jako dříve, říkají mnozí jezdci, takže NASCAR stojí před rozhodnutím. Brian France, který převzal vedení šampionátu od svého otce Billa Jr., oznámil, že pro sezonu 2015 sníží výkony motorů řádově o 74 kW (100 k), čímž lehce klesnou rychlosti, ale sportovní hodnota -závodů neutrpí.
Převzato z časopisu