Motorsport
Citroën Total WTCC 2014 – Dominátor
-TH/JN- 17.10.2014 07:45
Mistrovství světa cestovních vozů ovládl tovární tým Citroën Racing, který nemá rovnocennou konkurenci...
Byla to prý pětkrát větší investice než si mohl dovolit Seat při svém vstupu do mistrovství světa v závodech cestovních automobilů WTCC (World Touring Car Championship), jakou dostal tým Citroën Racing pro tento šampionát v sezoně 2014. Francouzi si vybrali dobře, tovární týmy ve WTCC prakticky neexistují, takže nebylo žádným překvapením, že nové Citroëny ovládly hned úvodní závody. Při vší úctě k výkonům jezdců jde o stejnou taktiku, jakou použil Peugeot v loňském závodě do vrchu Pikes Peak. Sébastien Loeb tam s tovární raketou snadno porazil amatérské jezdce, kteří jsou kořením závodu od jeho počátků...
V letošní sezoně se změnily předpisy WTCC, takže nový Citroën C-Elysée WTCC je jediným vozem, stavěným od počátku podle nich, zatímco ostatní byly upraveny. Jak sami Francouzi napsali, ruská Lada Sport Lukoil nemá ještě potřebnou kulturu a zkušenosti, aby mohla být považována za tovární tým, přestože se připravuje v továrně v Togliatti. Japonská Honda poskytuje týmu Castrol Honda WTC jen minimální podporu, jde o iniciativu italského JAS Motorsport, jenž po letech vsadil na fenomenálního Gabriela Tarquiniho. Pokud jde o dříve nejúspěšnější Chevrolety Cruze a Seaty León, tak ty také nasazují jen soukromé týmy, pro novou třídu TC1 se přestavby Cruze ujala britská RML Group. Zbylé BMW 320 TC startují zásluhou veterána Franze Engstlera v nižší třídě TC2T, jejíž aktéři bojují jen o Pohár Yokohama pro soukromé jezdce a týmy, takže uzavírají startovní pole. Počet startujících se povážlivě zmenšil, počet vozů v cíli závodů rovněž. Zkušený promotér Marcello Lotti, jenž stál u zrodu šampionátu před deseti lety, bohužel odešel, vedoucí roli převzala televizní stanice Eurosport.
Automobily nové třídy TC1 mají výkonnější motory 1,6 l Turbo/279 kW (380 k) se šestistupňovou sekvenční převodovkou, musí to být čtyřdveřové typy s pohonem jen jedné nápravy, minimální hmotnost se snížila o padesát na 1150 kg, přičemž nejrychlejší dostávají hmotnostní handicap (před říjnovým závodem v Pekingu je to 60 kg pro Citroën, 30 kg pro Hondu a 20 kg pro Chevrolet; Lada zůstává bez handicapu). Vozy jsou širší s maximem 1950 mm, všechny musí mít zavěšení McPherson a osmnáctipalcová kola. V nižší třídě TC2T pro Yokohama -Trophy zůstává původní výkon 235 kW (320 k) a sedmnáctipalcová kola. Není bez zajímavosti, že v TC2T se objevil Petr Fulín (Campos Racing/Seat León) už v marocké Marrákeši, ale tam musel přenechat motor prvnímu jezdci Johnu Filippimu, takže se svezl až na Slovakiaringu, kde druhou třídu vyhrál (jinak bojuje o prvenství v ETCC 2014 na BMW 320si týmu Křenek Motorsport).
Citroën Racing měl dominantní nástup do sezony, při debutu v Marrákeši obsadil první tři místa v pořadí José María López, Sébastien Loeb a Yvan Muller. Z patnácti jízd prvních osmi závodů (druhý Slovakiaring byl zrušen pro průtrž mračen) nevyhrály Citroëny pouze jednou, a to druhý závod na Hungaroringu, který patřil bývalému jezdci F1 Giannimu Morbidellimu (Chevrolet Cruze). Nejzkušenější z trojice závodníků Citroënu, Argentinec López ostřílený z formulových závodů, před říjnovým podnikem v Pekingu dosáhl 310 bodů, tedy více než dvojnásobku proti jezdci s automobilem jiné značky. Není pochyb o tom, že titul získá jezdec Citroënu, otázkou zůstává který (tipujeme Lópeze, viz AR 9/’13).
O převaze tohoto vozu svědčí i skutečnost, že když za volant posadili nováčka Ma Qing Hua (Ma je příjmení, Číňané je řadí obráceně jako Maďaři), tak se stal prvním čínským vítězem podniku MS FIA (ve druhém závodě na Moscow Raceway). Jako 33. vítěz WTCC získal v Moskvě 33 bodů a jel s vozem číslo 33... Pro ruskou Ladu znamenalo druhé místo Roba Huffa ve druhém závodě v argentinském Termas de Río Hondo stejnou radost, jako pro Citroëny vítězství. Tým z Togliatti, vedený Viktorem Šapovalovem, přizval ke spolupráci nejen francouzskou firmu ORECA a mezinárodní tým inženýrů s Italem Marco Calovolem, Španělem Joanem Servíou a Britem Davidem Scottem, ale také zkušené jezdce Roba Huffa (mistra světa 2012 na Chevroletu Cruze) a tradičně Jamese Thompsona, dvojnásobného britského mistra BTCC, který Ladě vyjel první body už v Imole (2009). Lada Sport Lukoil má evropskou centrálu v Magny Cours poblíž dílen ORECA Moteurs, jež vysílají tři techniky k dispozici ruskému týmu na každý závod. Dalším dějstvím WTCC bude premiéra krátkého pekingského okruhu Goldenport Park Circuit (2391 metrů), jenž nahradil kalifornskou Sonoma Raceway, oficiálně z logis-tických důvodů. Inu, Amerika se vzdaluje a Čína přece přibližuje, v Pekingu se pojede 5. října, pak ještě v Šanghaji a japonské Suzuce. Finále jako obvykle obstará Macao, ale až 16. listopadu 2014.
Převzato z časopisu