Historie
ZF Friedrichshafen AG – Půl století...
Tom Hyan 04.12.2015 05:05
Padesát let vyrábí ZF (Zahnradfabrik Friedrichshafen) samočinné převodovky pro osobní automobily...
Kupodivu prvním uživatelem samočinné převodové skříně značky ZF nebyl osobní vůz německý, ale francouzský. Automobilky v Německu si totiž buď automaty vyráběly samy (Daimler-Benz), anebo používaly jednodušší polo-samočinné systémy (Fichtel & Sachs). Tak se stalo, že společnost ZF uplatnila první sériový typ právě před padesáti lety na francouzském sedanu Peugeot 404 Automatique Super Luxe. Samozřejmě, během padesáti let se samočinné převodovky ZF rozšířily na nespočet jiných typů osobních vozů, k největším odběratelům patří BMW, Volkswagen, Audi, Porsche, Jaguar, Land Rover, Citroën, General Motors, Chrysler (vyrábí je v licenci), Rolls-Royce, Bentley a mnozí další. První pro Peugeot 404 byla třístupňová samočinná převodovka ZF 3HP12 s kapalinovým měničem momentu (ten dodával Fichtel & Sachs), jednou planetovou sadou ozubených kol Simpson a pěti řadicími elementy (lamelové spojky, brzdy).
Samozřejmě o žádné elektronice tehdy nemohlo být ani řeči, řazení bylo čistě hydraulické, čerpadlo oleje poháněl měnič, pracovní tlak řídily ventily společně s regulátorem na hnacím hřídeli. Označení ZF přežilo do dnešních dnů, 3 byl počet dopředných převodových stupňů, H znamenalo Hydrodynamischer Wandler (kapalinový měnič), P zase Getriebe mit Planetenradsätzen (převodovka se sadami planetových kol) a 12 největší točivý moment (tedy 120 N.m, dnes ovšem to zcela neplatí, nicméně dimenzování to dále značí). Typ 3HP12 byl dalším vývojem zkušebního vzorku 2HP14, ale konstruktéři se nakonec rozhodli, že navzdory násobnosti měniče momentu jsou dva převodové stupně málo. V USA, kde automobily měly mnohem větší a silnější motory, se staly dvoustupňové automaty poměrně běžné po dlouhá léta. V Evropě však v polovině šedesátých let byla síla pohonných jednotek několikanásobně nižší, takže větší počet stupňů byl vhodnější... Volicí páka Peugeotu 404 Automatique byla pod volantem s indikací zařazeného stupně (režimu) na obvyklém displeji v americkém stylu, umístěném nahoře na sloupku volantu.
A protože ve Francii musí být všechno jinak (francouzštináři vědí, jak hezkou složeninu představuje třeba číslo 90), tak jednotlivé polohy měly označení E (Exceptionnelle), VR (Ville-Route), N (Neutre), AR (Marche Arrière) a P (Parking). Jak jsme se dozvěděli, tak E byla pozice pro větší brzdný účinek motoru (tedy do dvojky), na VR se mohlo jezdit ve městě i na venkově, a to další snad netřeba vysvětlovat. Zdá se však, že po roce 1965 chtěl francouzský výrobce svůj pěkný automobil typu 404 Automatique (karoserii navrhl Pininfarina v Itálii) také exportovat, takže se pod volantem v sedmdesátých letech objevily obvyklé pozice P-R-N-3-2-1. Poloha 3 byla místo běžného D (Drive), vždyť to není francouzsky! Švýcarský prospekt z roku 1973 uvádí pro Peugeot 404 Limousine GT se zážehovým čtyřválcem 1618 cm3 o zvýšeném výkonu na 56 kW (76 k) SAE/ 5400 min‑1 a točivém momentu 130,5 N.m/2500 min‑1 zrychlení na sto za 20 sekund, největší rychlost 144 km/h a spotřebu paliva 11,25 l/100 km (se čtyřstupňovou manuální skříní jsou tyto hodnoty 17,8 sekundy; 148 km/h a 10,8 l/100 km; motor ale měl o tři koňské síly méně). Po této první vlaštovce (Peugeot nyní používá japonské Aisiny) se samočinné převodovky ZF rozšířily do celého světa.
Počty převodových stupňů pro jízdu vpřed se postupně zvyšovaly až na dnešních osm (8HP, hybridní 8P, obě podélná zástavba) a devět (9HP, příčná zástavba), dávno nastoupila elektronika. Každá generace znamenala příspěvek ke snížení spotřeby, nemluvě o hybridních verzích. Společnost ZF Friedrichs-hafen AG, jak zní jméno německého koncernu od roku 2011, nyní uvádí, že převodovka 8HP se systémem Stop/Start sníží spotřebu o 5 % proti klasické 8HP; verze 8P Mild-Hybrid je úspornější o 15 % a 8P Full-Hybrid dokonce o 25 %. Osmistupňové samočinné převodovky ZF podélného uspořádání nyní používají především prestižní značky BMW, Audi, Porsche, Jaguar, Rolls-Royce, Bentley nebo Dodge; devítistupňovou příčnou hlavně Land Rover, Jeep a Chrysler. Typu 8HP se od roku 2009 vyrobilo přes 7,5 milionu kusů; celková kapacita výroby 8HP v Saarbrückenu a americkém Gray Courtu (SC) letos dosáhla 2,6 milionu ročně. Kromě 50 let výroby samočinných převodovek slaví ZF také 100 let od svého založení jako dceřiná společnost výrobce vzducholodí Zeppelin. Na celém světě zaměstnává po letošní fúzi s TRW Automotive (USA) přes 130 tisíc lidí ve 230 lokalitách čtyřiceti zemí, a to včetně vývojového střediska ZF Engineering Plzeň, s. r. o., v České republice (vývoj mechatroniky). Investice koncernu do vývoje činí pět procent z ročního obratu, což bylo loni 891 milionů eur.
Převzato z časopisu