Historie
London – Brighton Run – Už 117 let...
Jaroslav Klimša 02.10.2013 07:01
Více než stoletá tradice velí, že se první listopadovou neděli jede s historickými vozidly z Londýna do jihoanglického Brightonu...
Podívejme se ještě před letošním startem na loňský ročník, ten 117. se totiž od 116. nebude příliš lišit! Hlavní město Spojeného království, dějiště letních olympijských her v roce 2012, hostilo v měsíci listopadu bezmála pět stovek historických vozidel na oslavu 116. výročí významné události. V roce 1896 byl ve Velké Británii zrušen neblaze proslulý Locomotive Act, neboli praporkový zákon, který od roku 1865 nařizoval, aby před jedoucím silničním samohybným vozidlem, ve své době převážně parním, kráčela osoba s červeným praporkem a signalizovala okolí hrozící nebezpečí. Také rychlost vozů byla úředně omezena na čtyři míle za hodinu (6,4 km/h) na otevřené silnici a dokonce na pouhé 2 mph v obci a ve městě.
V roce 1878 došlo k určité úlevě, před vozidlem kráčející již nemusel mávat červeným praporkem, ale stále měl povinnost upozorňovat na blížící se vozidlo. Paradoxem je, že přestože v devatenáctém století průmyslově vyspělá Velká Británie měla před kontinentální Evropou v parní silniční dopravě znatelný náskok, tento praporkový zákon jej citelně zpomalil. Vývoj silniční dopravy se ovšem nedal zastavit ani ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Na základě nového zákona, známého jako Emancipation Act, vydaného počátkem listopadu 1896, provázeného stále se zvyšujícím počtem motorových vozidel v zemi, došlo k dalšímu uvolnění. Nejvyšší přípustná rychlost jízdy ve městě stoupla na 12 mph, na otevřené silnici pak na 14 mph (22,5 km/h).
Uplynulo pouze několik dní, když 14. listopadu 1896 na oslavu pádu omezujícího praporkového zákona uspořádala skupina britských gentlemanů se svými 58 vozidly první oslavnou jízdu z Londýna do jihoanglického lázeňského města Brighton. Tato jízda pak vešla do historie jako Emancipation Day Run. S odstupem již více jak jednoho století se od třicátých let proměnila v nejslavnější a nejznámější jízdu historických vozidel na světě... Nadále se vyjíždí první listopadovou neděli, jede se na stejné trati o délce 60 mil (97 km), nyní již 77 let se startem v londýnském Hyde Parku a cílem na promenádě Madeira Drive v Brightonu na mořském pobřeží. Loňský 116. ročník, k němuž se přihlásilo 507 vozidel vyrobených do 31. prosince 1904, opět zaznamenal patřičný ohlas.
Tak jak je již několik posledních let tradicí, mohla si veřejnost v sobotu 3. listopadu prohlédnout 100 vybraných ze startujících vozidel na výstavě, konané na obchodní třídě Regent Street v Londýně. Byly to vozy z více než dvaceti zemí, včetně strojů přivezených z USA, Kanady, Mexika, Austrálie a Nového Zélandu. Tak jako v roce 2011 hájil české barvy jediný účastník, pan Vratislav Veselý s americkým parním automobilem Locomobile ročníku 1902. V neděli 4. listopadu pak přesně v sedm hodin místního času odstartovala za silného deště a za přítomnosti vzácného hosta Stirlinga Mosse první kategorie. Náročný průjezd v dopravním ruchu nedělního rána britské metropole, vedoucí od startu ulicí Constitution Hill kolem Buckinghamského paláce a dále ulicí Birdcage Walk přes Westminsterský most a pak městskou částí Lambeth na výpadovou silnici A23, dal vozidlům i posádkám zabrat. Celou trasu vedoucí přes městečka Norbury, Croydon, Redhill s pověstným stoupáním směrem na Gatwick a Crawley, Cuckfield, Burgess Hill a Clayton Hill do Brightonu, lemovaly i přes ustavičný déšť špalíry nadšených diváků.
Milovníky veteránů ale nepotěšilo pouze pestré startovní pole, přátelská atmosféra mezi jezdci, diváky i ostatními účastníky silničního provozu, perfektní organizace pořádajícího Královského automobilového klubu R.A.C. i věci prospěšná asistence dopravní policie, ale i při silnici v blízkosti trasy zaparkovaný neuvěřitelně vysoký počet dalších historických automobilů novějšího data výroby. Prvním účastníkem, který dorazil do cílové brány na Madeira Drive, lemované secesní kolonádou obleženou stovkami diváků, byl britský soutěžící Ian C. Moore z New Miltonu v hrabství Hampshire, který po londýnském startu v 7:08 h dojel se svým francouzským čtyřválcem Panhard-Levassor z roku 1899 v čase 10:21 h, tedy za 3 hodiny a 13 minut.
Celkově pak ze 449 skutečně odstartovaných vozidel jich projelo cílem 372. Ani silný a vytrvalý déšť v dopoledních hodinách, na třech místech částečně zaplavené silnice, nepříjemný ledový vítr a hrozivě rozbouřené vody kanálu La Manche nedokázaly pokazit dojezd posledních účastníků. A kdo byl tím úplně posledním ve 116. ročníku slavné jízdy z Londýna do Brightonu v roce 2012? Nakonec v 16:38 h za neutuchajícího potlesku přítomných pan Derek Payne z australského Brisbane, s jednoválcem De Dion-Bouton ročníku 1901, disponujícím výkonem pouhých 3,5 HP. Všichni se však už těšili na 117. ročník, který odstartuje v Londýně v 6:58 ráno v neděli 3. listopadu 2013!
Převzato z časopisu