Historie
Škoda 706 RTH – Trambus jako nový
Jindřich Lasík 03.12.2022 02:36
Foto: Jindřich Lasík
Malá obec Kytlice v Lužických horách se dostala do povědomí především díky umělcům, jakými byli Miroslav Horníček, Vlastimil Brodský, Zdeněk Řehoř, Petra Černocká, Vítězslav Vejražka a mnozí další, kteří tady měli, případně stále mají své chalupy. A nad nimi i nad všemi ostatními drží svoji „ochrannou ruku“ jednotka Sboru dobrovolných hasičů Kytlice.
Při jedné z cest do tohoto malebného kraje jsme si všimli nové požární zbrojnice, stylově laděné, aby nerušila ráz obce, a hned vedle stojícího trambusu, tedy Škody 706. Jeho stav byl natolik unikátní, že nám zvědavost nedala, abychom o něm zjistili víc.
Foto: Jindřich Lasík
My ze starší generace si ještě pamatujeme staré dobré „erťáky“, především pak autobusy 796 RTO (O – osobní), kterými jsme se něco nacestovali. Ale na silnicích jsme vídali i užitkové stroje 706 RTH v různých verzích, jako montážní vozidla pro MHD, cisterny, kropicí nebo popelářské vozy a další.
„V roce 2012 byl po dvaceti letech obnoven v Kytlici Sbor dobrovolných hasičů a o pět let později jsme koupili cisternu od kolegů v Kravařích na Českolipsku,“ prozradil Jan Havránek, velitel JSDH v Kytlicích, a pokračoval: „Jde o jeden z posledních vozů Škoda 706, vyrobený v listopadu 1980. Moc rádi jsme historicky první hasičskou cisternu v Kytlicích používali, ale nedávno jsme získali Tatru 815 CAS32/8200 S3R, již jsme si zrenovovali, a tak jsme se se starší cisternou museli rozloučit. Loučení to bylo emotivní. Hodně jsme s ní prožili, i když naplněná vodou až po okraj moc rychle nejela a z kopce špatně brzdila. Nedáme na ni dopustit!“ Nelze se ani divit, že si za tu dobu k této cisterně vytvořili citový vztah. Přestože u kolegů v Kravařích prošla v roce 2013 rozsáhlou rekonstrukcí, jakmile kytličtí hasiči vozidlo získali, kompletně vyspravili karoserii, opravili závady, které na vozidle pochopitelně byly, dopřáli mu kompletně nové obutí nebo obměnili starší majáky. S novým lakem vypadá po více než čtyřiceti letech stále jako nová.
Cisternovou automobilovou stříkačku Škoda 706 RTHP se čtyřdveřovou prodlouženou celokovovou kabinou pro šest osob pohání vznětový, vodou chlazený šestiválec objemu 11 781 cm³ s výkonem 156 kW (212 k) při 2000 min-1. Konstrukčně vychází z šestiválce z padesátých let minulého století, ale pochopitelně s mnoha modernizacemi. Výhodou pro jízdu v terénu jsou nejen závěry diferenciálů na zadních kolech a připojitelný pohon předních kol, ale také robustní pětistupňová převodovka s půlenými rychlostmi.
Foto: Jindřich Lasík
Nádrž na palivo pojme 175 litrů nafty, nádrž na vodu tři a půl tisíce litrů. Prázdná cisterna váží něco přes devět tun a jede rychlostí až 95 km/h. Plně naložená se šestičlennou posádkou váží přes třináct a půl tuny. Na sto kilometrů spotřebuje kolem 35 litrů nafty. Vozidlo má tři typy brzd: parkovací „ráčnovou lanovku“ brzdící zadní nápravu, provozní motorovou a provozní vzduchovou, která brzdí všechna čtyři kola. Nástavba byla vyráběna v Karose Vysoké Mýto.
„Sice se říká, že pokrok nezastavíš, ale proti nové technice měl starý dobrý trambus, nebo chcete-li erťák, několik vychytávek. Tím, že je vše mechanické, žádná elektronika, jsme byli do jedné minuty po dojezdu na místo zásahu schopni hasit. Stačilo zapnout páčku v kabině, povolit ventily u čerpadla a natáhnout hadice,“ vysvětluje Jan Havránek.
Foto: Jindřich Lasík
A víte, co značí tajemná zkratka na bočních dveřích CAS 24/3500/40 M2R? Tak tedy: 24 je výkon čerpadla 2400 litrů za minutu při 0,8 MPa, 3500 znamená objem vody, 40 je objem pěnidla, M je heslem pro hmotnostní kategorii (v tomto případě střední třída), 2 je střední terén a R pak redukovaná výbava. Kabina byla osmimístná, vpředu strojník, respektive řidič, který zároveň ovládá stroje a čerpadlo, a velitel hasičů, vzadu našlo místo ještě dalších šest hasičů.
Kytlický trambus do důchodu neodjíždí, naopak stále ve skvělé kondici bude pokračovat u SDH Milínov.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)